Politika

Barac za Euronews: Jedini konsenzus u društvu imamo oko toga da ne treba da izdamo deo naše teritorije i sunarodnike

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

09/07/2025

-

14:52

veličina teksta

Aa Aa

Pisanje dnevne štampe u Srbiji odražava složenu situaciju u zemlji i regionu: požari su uništili useve, kuće i groblja, dok opozicione i studentske blokade u zemlji produbljuju društvenu podelu. Koncert Marka Perkovića Tompsona u Hrvatskoj i izjave premijera Andreja Plenkovića o ustaškim pesmama izazivaju osude, dok se na Kosovu i Metohiji nastavljaju tenzije zbog izgradnje mostova na Ibru i neispunjenja obećanja o Zajednici srpskih opština.

Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost za Euronews Srbija analizira ove događaje, upozoravajući na spoljno podsticanje polarizacije i ugrožavanje srpskih interesa u regionu.

"Dešavanja na KiM pala u drugi plan, a ne sme da bude tako"

Barac na prvom mestu ističe da su unutrašnje političke tenzije i prirodne katastrofe, poput više od 4.000 požara na otvorenom koji su zahvatili Srbiju, bacile u senku ključno pitanje – situaciju na Kosovu i Metohiji.

On kritikuje izgradnju dva nova mosta na severu Kosova, koje tzv. premijer Aljbin Kurti predstavlja kao infrastrukturni napredak, dok Barac smatra da su deo strategije za proterivanje Srba. Prema njegovom mišljenju, ova pitanja ne dobijaju dovoljno pažnje u odnosu na unutrašnje podele i proteste.

"Najveći mi je utisak svakako ono što se dešava na prostoru Kosova i Metohije. To je, od vremenskih nepogoda do naših unutrašnjih političkih problema, palo u drugi plan, a da ne sme pasti u drugi plan. Izgradnjom ta dva nova mosta pokušava da se stvori veći potencijal za pogrom, a to se naziva 'infrastrukturno opremanje'", ističe Barac i dodaje:

"Niko ne može da ospori projekat kada govorite o infrastrukturi u Evropi, ali to je u ovom slučaju naravno laž. Mislim da niko zaista ne veruje u to u Evropi, kao što niko ne veruje u Evropi za Tompsonov koncert i sve ono što se govorilo. Da podsetimo još jednom da smo mi bili i prvi i drugi put, kada se ceo svet delio, na pravoj strani istorije za razliku od naših komšija, a to se nekako polako zaboravlja“, rekao je Barac.

Euronews

 

On upozorava na ćutanje Brisela i Vašingtona o Kurtijevim akcijama, dok se istovremeno kritikuju unutrašnji problemi Srbije. Smatra i da je cilj Prištine proterivanje Srba s Kosova, posebno sa severa, što je "ogoljeno" u poslednje dve godine.

Iako su Srbi potpisali peticiju protiv izgradnje mostova, Barac nije optimista da će se to sprečiti, podsećajući na neispunjena obećanja o formiranju Zajednice srpskih opština.

"Imali smo garancije iz Brisela, iz Vašingtona, imali smo garancije, ako hoćete, iz Berlina, čak i Pariza. Ne znam ko je još trebalo da garantuje da će se Zajednica srpskih opština osnovati, pa se nije osnovala. I to nas onda sve demotiviše, ali iz druge strane mora da nas ohrabri da budemo čvrsti, da budemo istrajni, jer to je politika, čini mi se, oko koje jedino imamo zaista konsenzus u društvu, a to je da nismo spremni da izdamo deo naše teritorije ili naše sunarodnike koji se tamo bore", rekao je Barac.

"Studenti nisu politički subjekt, nemaju program, statut, politiku"

Barac se osvrće na studentske proteste i blokade, započete nakon kolapsa železničke stanice u Novom Sadu novembra 2024, tvrdeći da su one deo šire strategije polarizacije društva, potencijalno podstaknute spoljnim uticajima.

On smatra da protesti, iako izražavaju opravdano ili neopravdano nezadovoljstvo, koriste metode koje stvaraju haos i strah, slabeći ekonomsku stabilnost i sposobnost Srbije da brani svoje interese.

"Političko ili društveno nezadovoljstvo koje neko želi da izrazi, smatram opravdanim. Samo što su tehnike i načini koji se prezentuju su u stvari modalitet koji je neko spolja ubacio da bi nas podelio. I upravo je to cilj koji, ja mislim, da jeste postignut, da na jednom talasu nezadovoljstva ili potrebe za određenim društvenim promenama, koje nije ekskluzivno vezano za opoziciju, jer mislim da članovi pozicione stranke isto tako traže promene. Pa i u okviru same stranke, mislim da je to poziciona stranka, pre svega vodeća Srpska napredna stranka razumela i najavila promene u unutrašnjim redovima - borba protiv korupcije, hapšenja i svojih funkcionera", rekao je Barac.

FoNet/Marko Čonjagić

 

On smatra da studenti nisu politički subjekt, već društveni pokret koji ne može donositi odluke bez jasnog programa i strukture.

"Ne mogu studenti biti opozicija. Oni nisu politički činioci. Morate biti politički subjekt da biste mogli da učestvujete u političkom životu. Oni su bili društveni i sad polako pokušavaju da budu politički, ali onda se uvek izvuku za korak. Znači, da biste bili politički činioci, odnosno subjekt, vi morate da imate program, morate da imate statut, morate da imate politiku, pa tek onda možemo da se opredelimo", kaže on i nastavlja:

"Studenti zasad predstavljaju određenu vrstu društvenog pokreta, koji je uspeo da artikuliše određeno nezadovoljstvo, to svakako, koja je uspela da kanališe i napravi modalitet određenog aktivizma, ali i dalje to ne možemo smatrati političkim subjektom", rekao je Barac.

Gostovanje Srđana Barca u celosti pogledajte u video prilogu.

Komentari (0)

Srbija