Politika

Krstić za Euronews: Onaj ko želi da bude solidaran ne maltretira Srbiju osam meseci

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

10/07/2025

-

13:52

veličina teksta

Aa Aa

Dok Ursula fon der Lajen čeka glasanje o nepoverenju u EU, u našoj zemlji glavna tema poslednjih dana bili su požari koji su uništavali čitava naselja po jugu centralne Srbije. Opozicioni protesti i blokade doveli su do nasilja usmerenog ka policiji i optužbi za prekomernu upotrebu sile. U medijima su se pojavile i informacije koje upozoravaju na "državni udar" zbog sastanka javnih ličnosti koje su opoziciono nastrojene. Napad na kuću glavnog urednika Informera novinara Dragana J. Vučićevića dodatno eskalira tenzije.

Politički analitičar i stručnjak za marketing Nebojša Krstić za Euronews Srbija je analizirao ove događaje, upozoravajući na medijske manipulacije i političke posledice protesta.

"Možete da protestujete zbog čega god želite, ali ne da maltretirate bilo koga"

Krstić na prvom mestu kritikuje blokade saobraćajnica kao "monstruozne", ističući slučajeve poput blokiranja Zemunske bolnice i Onkološkog instituta, koje ugrožavaju bolesnike i građane s hitnim potrebama. Prema Krstićević rečima, protesti ne poštuju ustavno pravo na protest, jer ometaju svakodnevni život.

Na pitanje da li demonstranti smanjenjem broja blokada pokazuju solidarnost prema tragičnim događajima vezanim za požare, Krstić odgovara:

"Ne bih se zakleo u to. To je sve jedan marketinški spin, da kad se nešto desi, hajde sad baš da ne lešinarimo i na požarima, pošto je sad teško dokazati da je Vučić zapalio Srbiju. Da je 620 požara u jednom danu koji su izbio, da je baš Vučić kriv i korupcija, pa hajde sad da budemo malo skromni", kaže on i dodaje:

"Izvinite, onaj ko želi da bude solidaran, on ne maltretira Srbiju osam meseci i potpuno nevine građane. Osam meseci ne dozvoljava da odu u bolnicu, da odu na posao, da odu po dete u obdanište", rekao je Krstić.

Euronews

 

On kritikuje vlast zbog prekomerne tolerancije prema blokadama, koje su, po njegovom mišljenju, nelegalne i pogađaju većinu studenata i profesora koji nisu konsultovani o blokadama univerziteta.

"Vi sad imate pravo da protestujete zbog čega god želite, ali ne tako što ćete da maltretirate bilo koga ovde na poslu ili na ulici ili na mostu ili bilo gde. Imate pravo vi, vaši prijatelji, kolege, istomišljenici, da protestujete svakoga dana, svake noći, koliko god želite, a nemate pravo ni jednog sekunda da maltretirate i da onemogućavate ljude da odu u bolnicu", kaže on i dodaje:

"To su ovi radili pre samo tri dana, kad su blokirali Zemunsku bolnicu koja je bila dežurna za čitav grad i Onkološki institut koji je uvek dežuran za sve pacijente sa malignim bolestima".

"Nema dokaza, izveštaja, snimaka i vidljivih tragova povrede studentkinje iz Novog Sada"

Četvorica mladića koji su bili sumnjičeni da su počinili krivična dela nasilničko ponašanje i nanošenje teške povrede, kada je u Novom Sadu povređena studentkinja Akademije umetnosti su abolirani odlukom predsednika Aleksandra Vučića.

Krstić osporava tvrdnje o teškim povredama studentkinje tvrdeći da nema dokaza – snimaka, izveštaja radiologa ili vidljivih tragova povreda. On upozorava na medijske manipulacije, posebno u slučaju ove povrede, sugerišući da je izveštaj lekara, koji je navodno u rodbinskoj vezi s aktivistkinjom, upitan.

"Ne postoji ni jedan snimak, ne postoji ništa u javnosti što je izašlo, a da je vezano za tu povredu. Kada se onaj novinar Vuk Cvijić posvađao sa svojim kolegom u nekom kafiću, pa izvukao deblji kraj, njegov lekarski izveštaj je pet dana dominirao na 'šolakovim' medijima i on je svakoga dana dolazio da ispriča svoju tužnu priču", kaže on i nastavlja:

"A u izveštaju je pisalo 'laka povreda mekih tkiva', dakle ništa. Pet dana je taj izveštaj išao po medijima. Ovde, nijedan izveštaj niste videli. Dajte mi rendgenologa koji je to pregledao. Dajte mi snimak. Dajte mi bilo šta što dokazuje dvostruki prelom donje vilice. To je ozbiljna telesna povreda koja zahteva imobilizaciju čak i sa spoljašnjim fiksatorima, koja podrazumeva otoke, koja podrazumeva ozbiljnost te povrede. Dva dana kasnije vi imate tu devojku na mitingu, ona se smeje i drži govor bez ikakvih povreda", rekao je Krstić, koji je po struci lekar.

On smatra da hapšenja nasilnih demonstranata nisu bila dovoljno rigorozna, jer su "brzo puštani, dok napadi na novinare i policajce prolaze bez ozbiljnih posledica".

"Ne postoji ni jedno opravdanje za maltretman građana, za pucanje na stranačke prostorije, za demoliranje porodične kuće novinara koji vam se ne dopada, za prebijanje žena i malih dečaka Roma u Nišu i redom po Srbiji. A desetine takvih stvari je prošlo maltene bez ikakvog hapšenja", dodao je Krstić.

Gostovanje Nebojše Krstića u celosti pogledajte u video prilogu.

Komentari (0)

Srbija