Brnabić o protestu građana ispred Vučevićeve kuće: Nikada nijedna stranka nije ovako napadana
Komentari16/07/2025
-09:29
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić oštro je osudila proteste ispred kuće lidera SNS-a Miloša Vučevića, nazivajući ih "fašističkim metodama" i ističući da one u Srbiji nikada nisu prolazile i neće proći. Kako je rekla, "blokaderi žele da zabrane SNS" i prete članovima stranke, a država će se suprotstaviti ovim pokušajima nasilja i zastrašivanja.
"To što blokaderi rade su bazične suštinske fašističke metode i one u Srbiji nikada nisu prolazile i nikada neće proći. I nije u Srbiji zabranjeno biti član bilo koje stranke, osim što blokaderi, kontejner teroristi žele da zabrane SNS i sve članove SNS pretpostavljam da ubiju, vešaju, linčuju, proteraju, strpaju u logore kao što već godinama pričaju, a zbog nedostatka adekvatne reakcije tužilaštva, sudstva. Najčešće potpomognuti određenim tajkunskim medijima smatraju da je to dozvoljeno i sebi su dozvoli taj princip nekažnjivosti", rekla je ona gostujući na Euronews Srbija, te dodala:
"Nikad se nije desilo da je napadnuta bilo koja druga stranka osim SNS, da su napadani bilo koji funkcioneri bilo koje druge stranke osim SNS i da se išlo na porodične domove bilo kog osim nas".
Ona je dodala i da je ovo izolovan slučaj i da to sebi "dozvoljavaju samo blokaderi koji nažalost baštine fašističku ideologiju i metode borbe".
"To neće proći u Srbiji, Miloš Vučević se nije uplašio, on je ostao priseban i rekao da mi to nikada nećemo raditi i zbog toga je blokadera toliko i ostalo, to su desetine ekstremista koji se sada ponose time što prete ljudima i njihovim porodicama. Pokušavaju da spreče polaganje ispita dva dana u Novom Sadu. Mi smo postali prva zemlja u istoriji čovečanstva u kojoj policija treba da čuva profesore i studente koji žele da rade svoj posao, odnosno izađu na ispite.
Euronews Srbija
Tužilaštvo i sudovi, kako je objasnila, moraju da reaguju u ovakvim situacijama. Ona je rekla da će država reagovati i da treba ljudima jasno i nedvosmisleno da se objasni "šta se dešava i kuda sve to vodi".
"Zamislite da takvi ljudi, blokaderi pobede u Srbiji i da sutra oni budu vlast. Zamislite kako bi izgeldala ta zemlja? Pa tu ne bilo bilo dozvoljeno bilo kakvo političko delovanje ukoliko vi se usudite da razmišljate drugačije od blokadera. Zamislite tu zemlju u kojoj studenti ne bi mogli da idu na ispite? Zamislite zemlju u kojoj profesori ne mogu da uđu na fakultete? Takvu zemlju blokaderi žele", rekla je ona.
Na pitanje da li će se promeniti neke stvari, Brnabić je odgovorila:
"Srbija nije takva zemlja...kada su ljudi shvatili šta blokaderi žele kakva je njihova ideologija i da je to samo mržnja i nasilje, da je to fašističko divljanje po ulicama u kojem misle da je sve dozvoljeno ukoliko ste blokader. Da idete ljudima ispred porodičnih domova, pa pre Miloša je to bio novinar Dragan J. Vučićević, podrška njihova se svela na simboličnu. Oni su 15. marta okupili, oni kaži preko sto hiljada ljudi, mislim da je to bliže 80.000, ali nebitno, jako veliki broj se okupio na ulici. Oni danas ne mogu kad pozovu celu Srbiju da okupe 3.000 ljudi".
Upitana da li je odgovor strpljenje, kako bi se osula podrška tome, Brnabić je odgovorila potvrdno.
"Jeste, to je odluka države, ali svakako mora biti odgovor institucija, tužilaštva, sudstva koji do sada, ako mene pitate do sada nije bio adekvatan. Ali to kažem kao građanka, ne mogu o tome da govorim kao predsednica Narodne skupštine zato što je kod nas tužilaštvo samostalno, pravosuđe je nezavisno, ali ja mislim da je većina građana apsolutno nezadovoljno time što sudovi podležu pritisku, što je na kraju krajeva izgleda za blokadere dozvoljeno da vrše pritisak i da javno kažu da vrše pritisak", rekla je ona.
Dodala je i da je vršenje pritiska na sudove krivično delo i da je to po krivičnom zakoniku - ometanje pravde.
"Pravosuđe mora jasno da stane u odbranu zakona i svakog pojedinačno člana našeg društva", rekla je Brnabić.
Na pitanje kako bi ocenila rad pravosuđa, ona je rekla da nije zadovoljna i da je "apsolutno nejasno kako neko ko je napadao pripadnike MUP, udarao ih, pretio da će to uraditi ponovo, kako je moguće da je ponovo na slobodi".
"Ne postoje strane, postoji samo poštoivanje Ustava"
"Sudovi moraju da budu slepi na to da li je neko blokader, ili član SNS ili bilo koje druge stranke. Oni moraju suditi po zakonu", dodala je i nastavila:
"Imate neke članove SNS koji su preko četiri meseca bili zatvoreni, branili su svoje prostorije, svoje stranke. A onda imate neke ljude koji su se hvalili da su napadali pripadnike policije, pušteni su odmah".
Ustav i zakoni moraju da se poštuju, naglasila je Brnabić i da pre svega te zakone treba da poštuje pravosuđe.
"Ne vidim da se to dešava. Ne mislim da bilo ko treba da bude zadovoljan i nezadovoljan. Moraju ad se poštuju zakoni i Ustav Srbije. Apsolutno mislim da ne postoje strane, postoje samo zakoni u ovoj zemlji", istakla je ona.
Zbog te nekažnjivosti, kako je dodala, desilo se to što se desilo ispred kuće Miloša Vučevića.
Euronews Srbija
O pomilovanju aktivista SNS
Na pitanje da li misli da odluka predsednika Srbije da pomiluje četvoricu aktivista SNS nije bila na mestu zbog tenzija u društvu, ona je odgovorila:
"Pa to vaše pitanje je relativizacija fašističkog delovanja ispred kuće Miloša Vučevića... šta god da se desilo niko ne sme da ide i da napada porodični dom bilo koga u društvu... Pod jedan ti mladići su proveli u zatvoru više od četiri meseca. Oni su svakako dovoljno kažnjeni. Pod dva, ne vidim gde je tu pravda. Tu su dupli aršini, dupli standardi gde neko sruši policajca na ulicu, šutira i kaže neki sudija - idi ti slobodno - pa on izađe ispred suda i kaže: tek ću da vas bijem i niko ga nije pritvorio. Svakako mislim da su ti momci previše kažnjeni, a predsednik je delovao u skladu sa svojim ustavnim ovlašćenjima", navela je Brnabić.
Komentarišući protest u Užicu proteklog vikenda, Brnabić je rekla da dolazi vreme pravde i odgovornosti.
"Dolazi vreme pravde. Svako ko nije poštovao zakone će odgovarati za to što nije poštovao zakone. Volela bih da krenemo od rektora Đokića. Najmanje dva zakona je rektor Đokić ne prekršio nego krši osam meseci - zakon o visokom obrazovanju gde je rektor morao da zaštiti čitav Univerzitet u Beogradu i sve fakulteta i studente, a nije", rekla je ona i podsetila da na Univerzitetu nije dozvoljeno političko delovanje.
"On je, zajedno sa svojom kriminalnom grupom, od Univerziteta napravio svoju političku stranku kako bi se domogao vlasti".
Ona je navela i da je Đokić prekršio i Zakon o studentskom organizovanju u kojem, kako je objasnila, se navodi da jedino legitimno telo koje predstavlja studente su studentski parlamenti.
"On je odbio da razgovara sa studentskim parlamentima. l nije im odgovarao na dopise, a poštovao je nelegalne plenume koji ne postoje u zakonu, ne predstavljaju nikog i anonimni su", dodala je ona.
Komentari (0)