Politika

Li Ming: Sutrašnji samit Kina-EU u Pekingu prilika za još bolju saradnju

Komentari
Li Ming: Sutrašnji samit Kina-EU u Pekingu prilika za još bolju saradnju
Ambasador Kine Li Ming - Copyright Tanjug/Strahinja Aćimović

Autor: Tanjug

23/07/2025

-

10:35

veličina teksta

Aa Aa

Ambasador Kine u Srbiji Li Ming izjavio je da je novi krug samita Kina-Evropska unija, koji se održava sutra u Pekingu na visokom nivou, dobra prilika za Kinu i EU da vode ravnopravan dijalog, razgovaraju o pitanjima od obostranog interesa i zajedničkog značaja i uspostave još bolju saradnju.

"Kina i EU su dve važne sile u svetu, bilo u oblasti ekonomije i trgovine ili u oblasti civilizacijske i kulturne razmene. Kina i EU rade zajedno, možemo održati svetski mir, stabilnost i razvoj. Imamo neke razlike, pa čak i ponekad sporove i trenja u oblasti trgovine i ekonomije. Ali to nije cela slika odnosa Kina-EU", rekao je Li Tanjugu.

Kako je naveo, Kina je spremna da iskoristi priliku i sagleda opštu sliku prijateljstva Kine i EU, posebno to što su diplomatski odnosi uspostavljeni još pre 50 godina, kako bi još više ojačala saradnju u budućnosti.

"Kina i EU su dve drevne civilizacije. Naše prijateljstvo može datirati decenijama, čak i stotinama godina unazad. I u istoriji nismo imali nikakvih sukoba ili bilo kakvih problema iz prošlosti. Imamo komplementarnosti i mnogo mogućnosti za saradnju. Mislim da je to fundamentalna osnova prijateljstva između Kine i EU", ocenio je ambasador.

Kako je rekao, ta prilika je još značajnija u kontekstu svetskih turbulencija.

"Kina i EU rade zajedno, možemo da rešimo mnoga pitanja i da se pozabavimo mnogim zajedničkim izazovima. I verujem da će Kina i EU nastaviti da podržavaju multilateralizam i liberalizaciju u trgovini i investicijama. I verujem da Kina i EU mogu da sarađuju sa drugim partnerima, drugim zemljama u svetu, kako bi promovisale našu zajedničku korist i interes", rekao je Li Ming.

"Kina i Srbija uspostavile uzor za saradnju"

On je istakao da veruje da Srbija može postati jedinstvena zemlja u oblasti saradnje sa Kinom.

"Kina i Srbija uspostavile su uzor za saradnju, ne samo u Evropi, već i u svetu. Dakle, ako druge zemlje mogu da slede korake i uzore, možda možemo imati nove mogućnosti za saradnju i učiniti svet još boljim", naglasio je ambasador Kine.

Na pitanje o odnosima Kine i SAD, Li je rekao Tanjugu da veruje da bi trebalo da se usvoji pristup zasnovan na principima koje je izneo kineski predsednik Si Đinping. Ambasador je istakao da su poznati stavovi Kine o tarifama, trgovini i drugim oblastima.

"Po pitanju takozvanog carinskog rata, više puta smo izrazili naš stav da carinski rat, trgovinski rat ili ratovi nauke i tehnologije nikome ne koriste. I na kraju će to dovesti do ćorsokaka. To nije dobro ni za jednu zemlju na svetu. Zato se nadamo da će američke vlasti, vlada SAD, moći da zauzmu objektivan pristup, kao i pristup dijalogu zasnovanom na poštovanju i saradnji", rekao je Li.

Ističe da su dijalog i diskusija veoma važni za obe zemlje kako bi bolje razumele jedna drugu, živele u miru i pomogle svetskom poretku, održale ga u miru, stabilnosti i pomogle mu u razvoju.

"Naši odnosi treba da budu zasnovani na međusobnom poštovanju, mirnom suživotu i obostranoj koristi. To su principi kojih bi trebalo da se pridržavamo kada razvijamo jedne od najvažnijih odnosa na svetu", zaključio je ambasodor.

Komentari (0)

Srbija