Politika

Analiza prvih 100 dana rada Vlade: Šta je Macutov najveći uspeh i koje su prednosti i mane njegovog odnosa sa javnošću

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

24/07/2025

-

21:10

veličina teksta

Aa Aa

Prvih sto dana rada vlade Srbije obeležava se danas i sutra nizom poseta Južnoj i Istočnoj Srbiji. Premijer Đuro Macut danas je u poseti opštini Lebane i Sokobanja. 

Danas nije bilo prilike za mnogo pitanja ni za ona koja se tiču problema na jugoistoku Srbije, dok je Macut najavio da će o tome biti reči sutra. Inače, Lebane je jedna od najsiromašnijih opština. 

Premijer je obišao novi centar za posetioce koji je otvoren prošle godine, u koji je vlada Srbije uložila značajna sredstva. Macut je istakao da je Caričin grad važan arheološki spomenik istorije i kulture i da treba da bude primer kako treba da se prezentuje istorija i kultura i u drugim delovima Srbije. 

Što se tiče prvih sto dana vlade, istakao je nekoliko važnih zakona koji su, kažu, pokrenuti i doneti. Između ostalog, detaljnije je govorio o zakonu o udžbenicima koji je u proceduri, koji je, kako je rekao, vrlo važan za naše obrazovanje. 

S druge strane, spomenuo je neke inovacije i zakone u oblasti zdravstva, infrastrukturne projekte. Ali, kako je rekao, treba napomenuti da su to projekti koji su počeli u vreme mandata prošle vlade i da je sad samo ovo kontinuitet onoga što je radila prošla vlada. 

Novinar Aleksandar Apostolovski u razgovoru za Euronews Srbija analizirao je prvih sto dana rada nove vlade, ističući da je on "vratio puls" visokom obrazovanju, dok je istovremeno izabrao da bude "nevidljiv" u javnosti.

Vlada je formirana sa ciljem da se prikaže kao ekspertska, ali sa snažnom podrškom vladajuće većine u parlamentu, istakao je Apostolovski. 

"Mislim da je ona izabrana sa ciljem da se prikaže iluzija da je ekspertska, ona naravno ima podršku vladajuće većine u parlamentu. Ona je izabrana iznenadno, posle pada Miloša Vučevića koji je bio snažna politička ličnost i predsednik Srpske napredne stranke. Sećate se da je bilo dosta pauza oko toga da li će se izabrati i ko će biti novi premijer, ali je bila pretpostavka da će svakako nositi titulu prof. dr", rekao je naš sagovornik. 

Kao uspeh Macuta, nesumnjivog autoriteta u akademskoj zajednici, Apostolovski ističe postepenu normalizaciju predavanja i dodaje da je "vratio puls" fakultetma i univerzitetima.

"Kao što vidimo brucoši i danas polažu prijemne ispite, polako kreće online nastava i polažu se ispiti, blokade nestaju sa fakulteta", naveo je Apostolovski. 

On je zaključio da je vlada, koja je samo na prvi pogled ekspertska, a u suštini politička, ostvarila svoj primarni cilj.

Iako Macuta kritikuju da mu fali političkog iskustva, Apostolovski podseća da je on jedan od osnivača inicijalnog sastanka Pokreta za narod i državu predsednika Aleksandra Vučića, zajedno sa nekoliko ministara.

"Ova vlada ima premijera i tri ministra koji su iz Pokreta za narod i državu. To je, naravno, kolokvijalni naziv pokreta koji je najavio Aleksandar Vučić. Ne zna se da li će ostati to ime, ali ako se podsetimo da je on među desetoricom osnivača zajedno sa Vučićem, onda ne bih rekao da nema političku pozadinu. A sada da li ima političko iskustvo, to ćemo tek videti. Prošlo je sto dana. On važi za ekspertsku ličnost. Ja bih podsetio da je Srbija imala nekoliko eksperata na čelu vlade. Uslovno rečeno to je bio Mirko Cvetković u vreme Borisa Tadića, zatim to je bila Ana Brnabić kao izvestan kompromis između različitih frakcija SNS i kada je došla na čelo vlade to je bilo izuzetno veliko iznenađenje, ali ona postala prvorazredna politička ličnost, odnosno naprednjakinja par excellence u svakom smislu te reči", kaže Apostolovski.

Macut je, po mišljenju Apostolovskog, izabrao da bude "nevidljiv", tačnije da se ređe obraća javnosti. Ipak, novinar ne misli da je to obavezno loš izbor jer mu pruža i idređene prednosti. 

"On je izabrao jednostavno strategiju da ne komunicira s javnošću, da ne stvara sopstveni politički narativ. Nema, naravno, leđa u partijskim strukturama, ukoliko ne računamo najmoćnijeg Aleksandra Vučića, naravno. Mislim da ga biračko telo ne prepoznaje kao ozbiljnog igrača. To mogu biti mane, a prednosti toga mogu biti činjenica da sopstvenim takozvanim eliksirom nevidljivosti, nema neku vrstu kompromitacije, ne ulazi u sukobe, tako da ćemo videti koliki će zapravo biti njegov rok trajanja i da li će nastaviti da sprovodi taktiku skrivanja", objašnjava naš sagovornik.

Ceo razgovor sa Aleksandrom Apostolovskim pogledajte u videu ispod, dok na početku teksta možete videti kako različiti politički akteri ocenjuju rad Vlade

Euronews Srbija

Komentari (0)

Srbija