Politika

Ponovo nije uspelo konstituisanje kosovskog parlamenta, novi pokušaj večeras - dva sata pre roka Ustavnog suda

Komentari
Ponovo nije uspelo konstituisanje kosovskog parlamenta, novi pokušaj večeras - dva sata pre roka Ustavnog suda
Ponovo nije uspelo konstituisanje kosovskog parlamenta, novi pokušaj večeras - dva sata pre roka Ustavnog suda - Copyright Euronews/Anđelka Ćup

Autor: Euronews Srbija

26/07/2025

-

14:47

veličina teksta

Aa Aa

Pedeset treći pokušaj konstituisanja kosovske skupštine, u roku koji je odredio Ustavni sud, bio je neuspešan. Danas je predsedavajući Avni Dehari ponovo predložio da se izglasa komisija za tajno glasanje prilikom izbora predsednika parlamenta, ali je od 107 prisutnih, za taj predlog glasalo 57 poslanika. Sednica je prekinuta i zakazana je nova za večeras za 22 sata, samo dva sata pre nego što na snagu stupi odluka Ustavnog suda o privremenoj meri. 

Podsećamo, od 27. jula do 8.avgusta, poslanicima je zabranjeno odlukom Ustavnog suda da vrše bilo koje radnje u vezi sa konstituisanjem parlamenta. Očekuje se da do tog datuma bude doneta i odluka šta dalje, ukoliko se večeras ne izabere predsednik skupštine.

Sud ima dve mogućnosti, da nakon 8. avgusta da još jedan rok za dogovor ili da proglasi raspuštanje parlamenta. Ukoliko se parlament raspusti, kosovska predsednica Vjosa Osmani ima rok da raspiše parlamentarne izbore koji se moraju održati u roku od 40 dana. Taj datum bi bio dosta blizu 12. oktobra, datumu već raspisanih lokanih izbora.

Pojedini pravni eksperti tvrde da je potrebno prvo konstituisati skupštinu da bi se raspustila, a deo ustavnih stručnjaka misli čak i da Ustavni sud nije nadležan za rad Skupštine, jer poslanici biraju sudije tog suda.

Euronews/Anđelka Ćup

 

Strani ambasadori akreditovani u Prištini, izrazili su razočarenje zbog odugovlačenja formiranja institucija i istakli da Kosovo, osim gubitka kredibiliteta i "državnog ugleda" u međunarodnoj javnosti, gubi i stotine miliona evra pomoći Evropske unije i zemalja članica pojedinačno.

U isto vreme, vlada u tehničkom mandatu ima ograničena ovlašćenja. U toj vladi su premijer u tehničkom mandatu i osam ministara, ujedno i poslanici čiji je mandat verifikovan, što je Vrhovni sud Kosova ocenio kao situaciju protiv zakona i Ustava. 

I pored te odluke, vršilac dužnosti premijera Aljbin Kurti i ministri koji su ujedno i poslanici, nastavljaju da rade u izvršnoj vlasti, što je nespojivo sa istovremenim obavljanjem funkcije narodnog poslanika, naglašeno je u odluci Vrhovnog suda. 

Komentari (0)

Srbija