Politika

Kozarev u Nikoziji: Maksimalna podrška Kipra tokom predsedavanja EU po pitanju KiM

Komentari
Kozarev u Nikoziji: Maksimalna podrška Kipra tokom predsedavanja EU po pitanju KiM
MFA Serbia - Copyright MFA Serbia

Autor: Tanjug

28/08/2025

-

19:17

veličina teksta

Aa Aa

Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Dušan Kozarev sastao se u Nikoziji sa političkim direktorom Ministarstva inostranih poslova Kipra Salinom Šambos, koja je istakla nameru Kipra da tokom predsedavanja EU pomogne Srbiji na svim poljima, a naročito kada je reč o ubrzavanju pregovora sa EU i situaciji na AP KiM.

Na sastanku, koji je održan u okviru zvanične posete generalnog skretara MSP Kipru, potvrđena je bliskost i razumevanje dve zemlje, naroda i rukovodstava, oličena u visokom nivou usklađenosti po pitanjima od obostranog interesa.

"Sagovornici su ponovili čvrstu uzajamnu podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu, a naglašeno je da će dosledna privrženost poštovanju međunarodnog prava biti jasan okvir za napore da se dijalog Beograda i Prištine i proces evrointegracija Srbije sa većim uspehom nastave tokom kiparskog predsedavanja EU u prvoj polovini sledeće godine", saopštili su iz Ministarstva spoljnih poslova.

Kozarev je, uz zahvalnost Kipranima na mnogostruko dokazanoj podršci, detaljno objasnio izuzetno težak položaj srpskog i nealbanskog stanovništva na Kosovu i Metohiji u uslovima praktičnog aparthejda koji nameće Aljbin Kurti svakodnevnim bezočnim kršenjem osnovnih ljudskih prava.

On je sagovornicu dodatno informisao o desetomesečnim intenzivnim težnjama da se region destabilizuje putem pokušaja sprovođenja obojene revolucije u Srbiji, uz istovremene žestoke pritiske na Srbe na AP KiM i u Bosni i Hercegovini.

Napomenuo je da zvanični Beograd uprkos tome ostaje posvećen miru, razvoju i sveobuhvatnoj saradnji na Zapadnom Balkanu, kao i nastavku puta ka punopravnom članstvu u EU, ali i da će učiniti sve da zaštiti sunarodnike od pogroma i progona.

Šambos je istakla iskrenu nameru Kipra da, naročito tokom predsedavanja EU, maksimalno pomogne Srbiji na svim poljima i u ovom kapacitetu, tu podvukavši ubrzavanje pregovora sa EU i pitanje situacije na KiM, te da se na bilateralnom planu nastavi intenzivna saradnja.

Zajednički je razmotrena dinamična i složena geopolitička situacija i njene implikacije na širi evromediteranski prostor i konstatovana potreba za nastavak naše koordinacije radi blagovremenog odgovora na brojne moguće izazove, navodi se u saopštenju.

Komentari (0)

Srbija