Kancelarija EU u Prištini: Politički akteri da se uzdrže od mešanja u rad pravosuđa
Komentari
12/09/2025
-14:22
Portparol Kancelarije EU u Prištini Nikola Gaon izjavio je da je uloga ustavnog suda u Prištini da tumači i garantuje poštovanje tzv. ustava Kosova i istakao da se politički akteri i rukovodioci institucija moraju uzdržati od svakog neopravdanog mešanja u rad pravosuđa.
"Dužnost je svih političkih aktera i institucija Kosova da poštuju ovu ulogu i da se uzdrže od bilo kakvog oblika nepravednog mešanja u rad pravosuđa i Ustavnog suda, uključujući i lične napade", rekao je Gaon za Gazetu Ekspres povodom kritika predsednice i premijera privremenih institucija na račun ustavnog suda u Prištini.
Istakao je da odgovornost za rešavanje političkog zastoja pada pre svega na sve političke stranke, koje, kako je naveo, mogu izbeći zastoj kroz dijalog i kompromise kako bi prevazišle institucionalni zastoj i podržale demokratski i multietnički karakter KiM.
Ustavni sud u Prištini je, nakon žalbe Srpske liste zbog načina izbora potpredsednika skupštine iz nevećinskih zajednica, doneo privremenu meru kojom je zabranio bilo kakvu aktivnost poslanika skupštine privremenih institucija i preduzimanje bilo kakvih procedura za formiranje nove vlade,
Posle te odluke suda, predsednica i premijer privremenih institucija Vjosa Osmani i Aljbin Kurti izneli su oštre kritike na račun Ustavnog suda, a Osmani je uputila i komentare tom sudu, tvrdeći da skupština ne može biti u zastoju zato što nije izabran potpredsednik skupštine iz srpske zajednice.
Komentari (0)