Politika

Novi set zakona iz oblasti pravosuđa: Vuletić i Kapelan različito o tome zašto su doneti i koji je cilj tih propisa

Komentari
Novi set zakona iz oblasti pravosuđa: Vuletić i Kapelan različito o tome zašto su doneti i koji je cilj tih propisa
Novi set zakona iz oblasti pravosuđa: Vuletić i Kapelan različito o tome zašto su doneti i koji je cilj tih propisa - Copyright Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

31/01/2026

-

11:30

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić potpisao je juče ukaz o proglašenju seta pravosudnih zakona koje je na predlog poslanika Srpske napredne stranke Uglješe Mrdića usvojila Skupština Srbije, a o kojima je proteklih dana bilo dosta priče kao i kritika. Dok predsednik Građanskog demokratskog foruma Zoran Vuletić smatra da je tim zakonima Tužilaštvo za organizovani kriminal "osakaćeno", Rajko Kapelan iz Centra za društvenu stabilnost kaže da je suština Tužilaštva da radi svoj posao u interesu građana Srbije i da mora da radi po zakonu, a ne da bude nedodirljivo.

Vuletić je naveo da se taj set set pravosudnih zakona nadovezao na kampanju koja traje mesecima unazad protiv Tužilaštva za organizovani kriminal.

"Kritike i stručne javnosti koje dolaze, posebno iz Kolegijuma, recimo, Visokog tužilaštva i određenih profesora sa fakulteta, iz Evropske komisije, iz Evropske unije, iz Venecijanske komisije, svi su listom ocenili da je to korak unazad u odnosu na normalan evolutivni put koji bi trebalo da ima neka demokratska i evropska država", rekao je Vuletić u razgovoru za Euronews Srbija. 

Euronews Srbija

 

Kapelan kaže da ne bi uzimao za ozbiljno neke kritike i naglašava da je suština Tužilaštva da radi svoj posao u interesu građana Srbije.

"Tužilaštvo treba da bude nezavisno, ali ne nezavisno da je nedodirljivo i da ne može niko da utiče na njihove odluke, da oni mogu da rade šta hoće i da mogu da donose odluke kakve oni hoće. Moraju donositi odluke po zakonu. Ako mi vidimo par ekselans primere, a imate ih u prošloj godini na desetine primera kada je pred kamerama snimano razno kršenje zakona i onda se ti ljudi puštaju posle 2-3 sata zbog nekih pritisaka, šta to znači? Znači da neko vrši pritisak na njih, a taj neko nije ni vlast. Da li je neko iz ove zemlje, da li je neko sa strane, meni je apsolutno to svejedno. Znači moramo da uspostavimo sistem da Tužilaštvo bude nezavisno ali da radi u interesu građana Republike Srbije", rekao je on.

Euronews Srbija

 

Vuletić navodi da je cilj ovih zakona bio da se "praktično kastrira" Tužilaštvo za organizovani kriminal koje je, kako je dodao, pokazalo određenu snagu da zauzme jednu nezavisnu poziciju i da postoje očigledno tužioci u Srbiji koji su spremni da rade hrabro i slobodno svoj posao.

"Mislim da ćemo možda i prve posledice negativne, ukoliko profunkcioniše sada po Mrdićevom modelu Tužilaštvo za organizovani kriminal... da vidimo prema ovom slučaju koji je na naslovnim stranama, gde imamo zaplenu pet tona droge i marihuane, što je nezapamćen slučaj u Srbiji i videćemo kako će se ponašati Tužilaštvo za organizovani kriminal, pošto je ovim Mrdićevim zakonom ono praktično osakaćeno i kastrirano. Čak u nekim analizama se pretpostavlja da preko polovine tužilaca koji aktivno sada rade neće više moći, nego će morati da budu razmešteni, da budu vraćeni u matično tužilaštvo. Prosto, jedan loš potez zbog marketinga koji je pravljen kako je to Tužilaštvo za organizovani kriminal odmetnuto od države postavljeno sa strane, uticaj stranih službi naravno, misli se na CIA, Vatikan, hrvatsku službu, itd. Imali smo godinu dana jezive kampanje prema tim ljudima i sve ovo je posledica svega toga", kaže Vuletić. 

Kapelan navodi da može da nabraja nekoliko desetina primera čime je lično nezadovoljan u radu tužilaštva, ali da ne bi sebi dao to za pravo jer nije iz te oblasti i nije pravnik ili advokat. 

"Druga stvar, držim se toga da oni moraju da budu nezavisni i da ja ne mogu sebi da dam za pravo da kritikujem, ali morate da radite u interesu građana. Što se tiče slučaja koji je najvažniji u prethodne dve godine, to je slučaj nadstrešnice. Ja oko tog slučaja zameram jako puno stvari, tu nekomunikaciju, taj prazan prostor koji je ostavljen da ljudi mogu da se razigravaju, da govore šta kome padne napamet. Neko viče - to je teroristički akt, neko viče - vanzemaljci su to srušili, neko viče - to je srušio Vučić zbog korupcije, krvave su vam ruke. Taj prazan prostor je ostavio svima da se razigravaju na tu temu i da mi imamo političku temu, umesto da imamo ljude koji treba da informišu javnost", rekao je Kapelan. 

On je rekao da je suština Tužilaštva da obaveste javnost i da sve te teorije zavere, "sve što provejava", stave tačku na to.

"Nema prostora da se sad neko razigrava politički, da priča šta on misli da treba. Novi set zakona će sve to malo da uvede u red", smara Kapelan.

Komentari (0)

Srbija