Politika

Švajcarske snage ostaju na KiM uprkos najavi o smanjenju NATO kontingenta

Komentari
Švajcarske snage ostaju na KiM uprkos najavi o smanjenju NATO kontingenta
Švajcarske snage ostaju na KiM uprkos najavi o smanjenju NATO kontingenta - Copyright Armend NIMANI / AFP / Profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Pripadnici švajcarske vojske u okviru Kfora na Kosovu i Metohiji nastaviće da obavljaju svoju misiju iako je NATO najavio smanjenjenje svojih mirovnih snaga na KiM, saopštilo je danas švajcarsko Ministarstvo odbrane, civilne zaštite i sporta (DDPS).

U izjavi za novinsku agenciju Keystone-SDA SSPS je navelo da s obzirom da Švajcarska ne učestvuje u misiji sa pešadijskim snagama, odluka NATO neće imati uticaja na aktivnosti švajcarskih mirovnih snaga.

"Švajcarski kontingent nastavlja da ispunjava zadatke kritične za misiju, na primer u praćenju situacije, transportu i u sedištu Kfora. Na KiM je trenutno angažovano 215 švajcarskih vojnika", navodi se u saopštenju DDPS.

NATO je u petak najavio da, zbog stabilne bezbednosne situacije, planira da postepeno smanjuje broj svojih trupa na KiM sledeće godine. Trenutno je ukupno oko 4.600 vojnikaiz 31 zemlje raspoređeno u snagama Kfora koje predvodi NATO.

SAD, koje doprinose sa oko 600 vojnika, ranije su naznačile da će smanjiti svoje učešće u toj misiji.

Švajcarski ministar odbrane Martin Fister je istakao je u petak tokom debate u parlamentu da je angažman švajcarske vojske na KiM doprinos evropskoj bezbednosti i da Švajcarska zavisi od stabilne situacije na Balkanu. Prema njegovim rečima, u slučaju nove eskalacije u regionu, tenzije su neizbežne i unutar brojne dijaspore u Švajcarskoj, a povećao bi se i migracioni pritisak na Švajcarsku.

 

Komentari (0)

Srbija