Izveštaj o napretku Srbije pred Evropskim parlamentom: Klaster 3 i reforme u centru pažnje
KomentariSpoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta održao je debatu o napretku zemalja kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, na kojoj je poručeno da se proširenje vratilo u fokus Brisela, kao i da je 2026. odlučujuća godina.
Na sednici su učestvovali i poslanici Narodne skupštine Srbije iz redova vlasti i opozicije.
Članovi odbora nisu se detaljno bavili pojedinačnim izveštajima, već su Srbiju pomenuli u kontekstu primene novog modela postepenog pridruživanja i njenog uključivanja u SEP i evropski roming nakon sprovedenih reformi.
Predstavnici vladajuće većine u Srbiji istakli su da je zemlja tehnički spremna za otvaranje klastera tri i da su sprovedene dodatne reforme, uključujući usvajanje medijskih i izbornih zakona.
Opozicija je ocenila da je usvojen realan izveštaj i da novi paket pravosudnih zakona u skladu sa preporukama Venecijanske komisije ispunjava njene zahteve.
Izveštaj APET-a o Srbiji biće razmatran pred evroparlamentarcima 6. jula, što će biti važan korak u daljem procesu proširenja EU.
Komentari (0)