Vučić: Mi smo vojno neutralni, sami čuvamo svoje nebo i zemlju
Komentari
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je Srbija vojno neutralna i da sama čuva svoje nebo i zemlju, kao i da ima sve sposobniju vojsku.
Vučić je, posle uspešno izvedenog gađanja iz sredstava i sistema ratne tehnike Vojske Srbije na poligonu Pasuljanske livade, na pitanje novinara da li predstavljaju neka od tih sredstava i sistema čije smo dejstvo danas videli iznenađenje za mnoge koji se baš i ne raduju vojnim uspesima Srbije, rekao da se niko ne raduje osim naših građana.
"Što bi se neko radovao? Raduje se naš narod i građani ove zemlje. Što bi se bilo ko radovao? Mi ne pripadamo nijednom vojnom savezu. Mi smo vojno neutralni. Samo da mi objasnite tu matematiku zbog čega bi se bilo ko radovao našoj snazi. To svi ljudi treba da znaju. Ne postoji niko ko bi se radovao našoj snazi. Našoj snazi se raduju samo naši građani i naš narod koji živi u regionu i svuda u svetu", rekao je Vučić.
Kako je istakao, radovali bi se da pripadamo njihovim savezima.
"Ali mi sami čuvamo svoje nebo, mi sami čuvamo svoju zemlju, i sve smo sposobniji da to radimo na visokokvalitetan način", naglasio je predsednik Vučić.
"Još moramo da snažimo vojsku, u septembru prikaz na Pešteru"
Vučić je izjavio da još mnogo toga mora da radi u Vojsci Srbije i da se ona još snaži, kao i da polako ulazimo u velike promene u Vojsci. Vučić je, na poligonu Pasuljanske livade rekao da će još još jača vežba biti u septembru na Pešteru.
"Videli smo i tu igru dronova, neki promaše, neki pogode. 'Komarci' su bolje gađali nego prošli put na Pešteru, rekao bih. Ovaj 'lanijus', mogli ste da vidite kako uđe u prostoriju i može da juri cilj, čak i da se odbija o ogradu i opet nastavlja da juri. To će biti veliko pojačanje za Vojsku Srbije", istakao je Vučić.
Dodao je da su prikazani se i "vihori" I "gavranovi", koji su u potpunosti ušli u serijsku proizvodnju.
"Videli ste i besposadna vozila 'Miloš Mali', videli smo nove fugasne granate", rekao je Vučić.
Istakao je da još mnogo mora da se radi i snaži Vojska Srbije.
"Još mnogo toga moramo da radimo, još mnogo da snažimo, ali se vidi da polako ulazimo u velike promene u našoj vojsci. Uskoro ćemo imati i posebne jedinice koje će valjda biti pri bataljonima i pri brigadama regularne vojske, gde ćemo imati verovatno i više žena i više mladih ljudi, i onih koji ne moraju da budu fizički naročito sposobni, ali koji su obučeni za upravljanje dronovima ili besposadnim vozilima", naveo je Vučić.
Tanjug/Jadranka Ilić
Dodao je da su ljudi mogli da vide kako besposadna vozila "Miloš mali" izvlače i ranjenike sa terena.
Vučić je još jednom čestitao svim pripadnicima Vojske Srbije na prikazu i dodao da će u septembru biti prikaz i na Pešteru.
"Imaćemo značajno jaču vežbu, mogli ste danas da vidite i naš modularni 'oganj', a mogli ste da vidite i 'vampir' koji su potpuno novi, od pre 10 dana su u posedu Vojske Srbije, tako da mislim da su ljudi koji su mogli da vide zadovoljni, nismo nameštali ništa, zato niste videli dejstvo HQ-17, zato smo poneki cilj promašili", rekao je Vučić.
"Zadovoljan sam odzivom na konkurse za specijalne jedinice,popuna preko 90 odsto"
Vučić je izjavio da je zadovoljan odzivom na poslednje konkurse za specijalne jedinice Vojske Srbije (VS) i da očekuje popunu od preko 90 odsto.
"Zadovoljan sam odzivom za specijalne jedinice, mi ćemo tu popunu imati preko 90 odsto, ali mi stalno povećavamo broj pripadnika 72. brigade za specijalne operacije, 63. padobranske brigade i Kobri, to su sjajni momci i devojke, izvanredni", rekao je Vučić na Pasuljanskim livadama, gde je prisustvovao uspešnom gađanju iz sredstava i sistema VS.
On je ukazao da se snaga jedne zemlje meri, između ostalog, i snagom njenih specijalnih jedinica.
"Ako pogledate poslednje sukobe i poslednje ratove, naročito tamo gde ima kopnenog sudara poput Azerbejdžana i Jermenije, i tako dalje - 'specnaz' (specijalne snage) je odneo prevagu", rekao je Vučić.
Tanjug/Jadranka Ilić
Dodao je da specijalne snage značajne i u mnogim drugim slučajevima, posebno u urbanim sredinama.
"Radimo na tome i dalje ćemo da snažimo naše specijalne snage", istakao je Vučić.
Na pitanje da prokomentariše značaj učešća Vojske u mirovnim misijama pod okriljem UN i EU, kao i vežbi sa partnerima, Vučić je rekao da je važno da Vojska Srbije održava vežbe sa svima.
"Mi ćemo sa svima da obavljamo i važno je da obavljamo te vežbe. Sada ih imamo više sa Zapadom, zato što je u toku sukob između Rusa i Ukrajinaca, ako biste imali vežbe sa bilo kim od njih, bilo bi da ste strana u sukobu. To je jedini razlog. Čim se prekinu sukobi, mi ćemo sa svima, naravno, da nastavimo te vežbe i čuvaćemo svoju vojnu neutralnost i od nje nećemo odustati", rekao je Vučić.
Dodao je da su zajedničke vežbe značajne jer Vojska Srbije ima prilike da uči od partnerskih snaga, kao i one od nas.
"Moramo da radimo sve da čuvamo taj mir i da pravimo bolje odnose sa svim vojskama širom sveta i sa različitim vojnim alijansama, vojnim paktovima, ali, naravno, da u svakom trenutku budemo spremni da zaštitimo, sačuvamo i odbranimo svoju otadžbinu", rekao je predsednik Vučić.
Dodao je da su prikazani i IK dronovi, koji su, kako je naveo, posebno važni za protivpešadijsko dejstvo, kada nije velika udaljenost.
Komentari (0)