Jevtić pisao Beloj kući zbog privođenja Srba na Gazimestanu: Zaštitite srpsko pravoslavno nasleđe na KiM
Komentari
Potpredsednik Srpske liste Dalibor Jevtić uputio je danas pismo Kancelariji Bele kuće za partnerstva zasnovana na veri i susedstvu u kojem je skrenuo hitnu pažnju američkim zvaničnicima na eskalaciju represije i sistemsko kršenje ljudskih prava srpske zajednice na Kosovu, posebno danas, tokom obeležavanja Vidovdana na Gazimestanu.
„Danas, na Vidovdan - sveti dan od dubokog istorijskog i duhovnog značaja za pravoslavne hrišćane - ovi pritisci su dostigli kritičnu tačku na spomen-obeležju Gazimestan“, naveo je Jevtić u pismu koje je objavio na Fejsbuku.
Vernicima su, kako je dodao, uskraćivana njihova osnovna prava na slobodu izražavanja i slobodu veroispovesti.
Jevtić je ukazao da na Kosovu postoji duboko zabrinjavajući trend proizvoljnih hapšenja usmerenih protiv pripadnika srpske zajednice, što je povećalo strah i nestabilnost širom regiona.
Takođe je skrenuo pažnju i na zabranu nacionalnih i verskih simbola, navodeći da su lokalne vlasti aktivno zabranile isticanjenacionalne srpske zastave i svetih simbola srpske pravoslavne crkve.
„Gušenje verskih sloboda, kriminalizacija kulturnog identiteta i proizvoljna pritvaranja direktno su u suprotnosti sa osnovnim vrednostima slobode i regionalne stabilnosti koje Kancelarija za verska partnerstva Bele kuće želi da štiti. S poštovanjem pozivamo Kancelariju Bele kuće za partnerstva zasnovana na veri i susedstvu da preispita ova tekuća kršenja, založi se za zaštitu srpskog pravoslavnog nasleđa i pomogne u obezbeđivanju bezbednosti i osnovnih ljudskih prava srpske zajednice na Kosovu“, naveo je u pismu potpredsednik Srpske liste.
Kosovska policija je danas na Gazimestanu privela više desetina osoba nakon parastosa koji je služen povodom Vidovdana.
Komentari (0)