Nastavak sednice u Prištini sutra: Rok ističe, Kurti i dalje bez dogovora
Komentari
Nastavak konstitutivne sednice skupštine privremenih prištinskih institucija zakazan je za sutra, i pored toga što rok za konstituisanje skupštine ističe u ponoć. Nastavak konstitutivne sednice zakazan je za 8. avgust u 11 časova, objavljeno je na sajtu skupštine privremenih institucija. Portal Reporteri prenosi da je na dnevnom redu izbor predsednika skupštine i potpredsednika.
Ranije danas predsednici Samoopredeljenja Aljbin Kurti i Demokratskog saveza Kosova (DSK) Ljumir Abdidžiku nisu postigli dogovor zbog neslaganja oko mesta predsednika privremenih institucija. Kurti je izjavio da postoji drastična razlika između zahteva DSK i rezultata izbora održanih 7. juna i naglasio da će bez dogovora o predsedniku biti novih izbora.
"Rezultat je volja naroda i ne možemo napraviti dogovor koji bi promenio rezultat", rekao je Kurti.
Abdidžiku je naveo da je dogovor daleko i da DSK traži mesto predsednika privremenih institucija. Istakao je da dok nema institucionalne ravnoteže nema ni političkog dogovora. Konstitutivna sednica skupštine prekinuta je u četvrtak nakon što su potvrđeni mandati poslanika jer Kurti nije predložio kandidata za predsednika skupštine, što treba da učini Samoopredeljenje jer ima najviše mandata. On je tada zatražio je dodatno vreme za razgovore o izboru predsednika privremenih institucija.
Kurti i Abdidžiku sastali su se i u utorak i u sredu u pokušaju da pronađu rešenje za formiranje institucija, ali su sastanci završeni bez dogovora. Rok za konstituisanje skupštine ističe u ponoć. Prema ustavu privremenih institucija, vlada treba da bude izabarana u roku od 15 dana od dana kada vršilac dužnosti predsednika imenuje mandatara koga predloži većina u skupštini, a za izbor vlade potreban je najmanje 61 glas.
Predsednik privremenih institucija treba da bude izabran u roku od 60 dana od konstituisanja skupštine, a za njegov izbor potrebno je najmanje 80 glasova poslanika u prva dva kruga glasanja, dok je u trećem krugu potreban 61 glas, ali uz kvorum od 80 poslanika. Samoopredeljenje je na vanrednim izborima 7. juna, koji su održani jer predsednik privremenih institucija nije izabran u roku koji je odredio ustavni sud, osvojilo 53 mandata, Demokratska partija 22, Demokratski savez 18, a Alijansa sedam.
Kada je reč o 10 mandata koji su zagarantovani za srpsku zajednicu, devet je osvojila Srpska lista, a jedan mandat pripao je stranci Za slobodu, pravdu i opstanak.
Komentari (0)