Fokus

Procenjuju broj žrtava, ali i krivca: Šta piše u dokumentu američkih obaveštajaca o napadu na bolnicu u Gazi?

Komentari

Autor: Euronews Srbija, Guardian, BBC

20/10/2023

-

16:19

Procenjuju broj žrtava, ali i krivca: Šta piše u dokumentu američkih obaveštajaca o napadu na bolnicu u Gazi?
Pogođena bolnica u Gazi - Copyright Tanjug, AP Photo/Abed Khaled

veličina teksta

Aa Aa

Broj ubijenih u napadu na bolnicu Al Ahli u Pojasu Gaze verovatno iznosi između 100 i 300, ali ta procena se može promeniti, navodi se u izveštaju američkih obaveštajnih službi sa kojeg je skinuta oznaka poverljivosti. Osim o broju žrtava, u dokumentu se pominje i čija je krivica, te navodi da se smatra da "Izrael nije odgovoran".

Zvaničnici u Gazi, podsetimo, rekli su ranije da je najmanje 471 osoba ubijena u izraelskom vazdušnom napadu na tu bolnicu, a Izrael je negirao umešanost i za eksploziju i okrivio neuspelo lansiranje rakete palestinskog Islamskog džihada.

"Smatramo da Izrael nije odgovoran", navodi se u neklasifikovanom izveštaju američkih obaveštajnih službi.

Inače, dokument je agenciji AFP prosledio neimenovani izvor sa Kapitol Hila, prenosi Gardijan. Detalje je objavio i Njujork tajms.

"Još procenjujemo verovatne brojke žrtava i naša procena može da se promeni, ali ovaj broj i dalje odražava zapanjujući gubitak života. SAD ozbiljno shvataju smrt svih civila i intenzivno rade na rešavanju humanitarne krize u Gazi", navodi se u dokumentu.

Hamas je za eksploziju okrivio izraelski vazdušni napad, dok je izraelska vojska okrivila ispaljenu raketu druge palestinske militantne grupe Islamski džihad, koja je takođe negirala odgovornost.

Prema dokumentu američke obaveštajne službe, "Izrael verovatno nije bombardovao (bolnicu) u Pojasu Gaze", a Sjedinjene Države nastavljaju "da rade na potvrđivanju da li je eksplozija bila rezultat neuspešne rakete PIJ (Palestinski islamski džihad)".

EPA-EFE/MOHAMMED SABER

 

U dokumentu se takođe navodi da je bilo "samo lakih strukturalnih oštećenja u bolnici", bez "uočljivih oštećenja na glavnoj zgradi bolnice i bez kratera od udara", prenosi Gardijan.

Dopisnici AFP na licu mesta su videli na desetine tela, dok su medicinari i civili izvlačili tela umotana u belu tkaninu, ćebad i crne plastične kese. U dvorištu bolnice mogle su da se vide mrlje od krvi i zapaljeni automobili.

Fotografije bolnice nakon eksplozije koje je objavila grupa Maksar pokazuju da su bolničke zgrade uglavnom ostale netaknute.

Šta se zna o eksploziji?

Eksplozija u bolnici dogodila se oko 19:00 časova po lokalnom vremenu u utorak. Snimak od 20 sekundi koji kruži društvenim mrežama tvrdeći da prikazuje napad bio je prvi značajan vizuelni dokaz koji se pojavio posle događaja.

Na njemu, može da se čuje zvižduk dolazećeg projektila, posle koga se vide eksplozija i ogromna vatra, prenosi BBC.

Snimak uživo sa medijske mreže Al Džazira emitovan u 18:59 časova po lokalnom vremenu prikazao je jarko svetlo kako se diže ka nebu iznad Gaze. Moguće je da je on od rakete, koja deluje kao da je eksplodirala ili se dezintegrisala.

Na snimku je bljesak daleko, a prati ga mnogo veća eksplozija bliža kameri. Izgledalo je kao da drugi snimci koji su pojavili na društvenim mrežama prikazuju istu eksploziju iz različitih uglova i sa različitih udaljenosti.

"Konsultovali smo eksperte da bismo utvrdili da li dostupni dokazi - među njima veličina eksplozije i zvukovi koji se čuju pre nje - mogu da se iskoriste da se odredi uzrok. Za sada su nalazi nekompletni", piše BBC.

AP Photo/Abed Khaled

 

Dokazi koje je video BBC Verifaj ne odgovaraju onome što biste očekivali od uobičajenog izraelskog vazdušnog napada. Na primer, nema velikog kratera od bombe.

Dž. Andres Genon, vanredni profesor sa Univerziteta Vanderbilt, u SAD, kaže da eksplozija deluje kao da je mala, što znači da je toplota generisana od udara mogla biti uzrokovana preostalim raketnim gorivom pre nego od eksplozije od bojeve glave.

Džastin Bronk, naučni saradnik sa Kraljevskog instituta ujedinjenih službi u Velikoj Britaniji, slaže se s tim.

Iako je teško biti siguran u ovoj ranoj fazi, kaže on, dokazi izgledaju kao da ukazuju na to da je eksploziju izazvao omanuli komad rakete koji je udario u parking i izazvao vatru od goriva i pogonskog goriva. Genon kaže da na osnovu snimka nije moguće utvrditi da li je projektil pogodio svoju namenjenu metu.

BBC je uspeo da poveže detalje zgrade i nacrt lokacije bolnice Al Ahli sa javno dostupnim satelitskim snimcima, da bi utvrdio da je bolnica zaista bila mesto eksplozije.

Na osnovu dostupnih dokaza, čini se da se eksplozija dogodila u dvorištu, koje je deo bolničkog kruga. Slike zemljišta posle eksplozije ne pokazuju veliku štetu na okolnim bolničkim zgradama. Ono što te slike prikazuju su tragovi paljevine i izgoreli automobili.

Bolnica je u vlasništvu Anglikanske crkve, koja je i vodi.

Sveštenik Ričard Sjuel, dekan koledža Sent Džordž u Jerusalimu, ispričao je za BBC da je 1.000 raseljenih lica boravilo u dvorištu kad je ono pogođeno, i da je oko 600 pacijenata i članova osoblja bilo u zgradi.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Svet