Si Đinping: Prijateljstvo Kine i SSSR bilo je široko i moćno kao Hoang Ho i Volga, bili smo poprište najvećih bitaka
Komentari
07/05/2025
-17:01
Kineski predsednik Si Đinping izjavio je danas da su se, tokom Drugog svetskog rata, kineski i ruski narodi borili rame uz rame i podržavali jedni druge, da je ispravna istorijska perspektiva da su u Kini i Sovjetskom Savezu bila glavna poprišta tog rata u Aziji i Evropi, kao i da Kina neće tolerisati pokušaj iskrivljavanja istorijske istine.
"Ove dve zemlje su služile kao glavni oslonac otpora japanskom militarizmu i nemačkom nacizmu, dajući ključni doprinos pobedi u Svetskom antifašističkom ratu. Kineski narodni rat otpora japanskoj agresiji počeo je najranije i trajao je najduže", podsetio je kineski predsednik u autorskom tekstu za "Ruski glasnik", uoči svog dolaska u Rusiju gde će prisustvovati 80. godišnjici pobede Sovjetskog Saveza u Drugom svetskom ratu.
On je naveo i više primera kako su tokom rata bivši SSSR i Kina pomagali jedni druge, prenela je kineska CCTV.
"U najmračnijim časovima Kineskog narodnog otpora u ratu protiv japanske agresije, Sovjetska dobrovoljačka grupa, koja je bila deo Sovjetskog vazduhoplovstva, došla je u Nanking, Vuhan i Čongćing da se bori zajedno sa kineskim narodom, hrabro se suočavajući sa japanskim osvajačima u vazdušnim borbama - mnogi žrtvujući svoje dragocene živote", kazao je kineski predsednik.
On je dodao da je u kritičnom trenutku Velikog otadžbinskog rata Sovjetskog Saveza, Jan Baohang, obaveštajni agent Komunističke partije Kine (KPK), koji je proglašen "Rihardom Zorgeom Istoka", obezbedio Sovjetskom Savezu obaveštajne podatke iz primarnih izvora.
"U iscrpljujućim godinama razorenim ratom, Sovjetski Savez je Kini obezbedio velike količine oružja i opreme. Kina je, sa svoje strane, isporučila Sovjetskom Savezu preko potrebne strateške zalihe. Dve zemlje su zajednički uspostavile liniju snabdevanja koja se proteže preko opasne pustinje Gobi", istakao je Si Đinping.
Dodao je da je to "bila međunarodna linija života", vitalna za "međusobnu podršku u borbi protiv fašista".
"Snažno drugarstvo između naše dve nacije, iskovano u krvi i žrtvama, neprestano se širi, moćno kao Hoang Ho i Volga. To je večni izvor koji hrani naše večno prijateljstvo", istakao je Si Đinping.
Naveo je da su se pre 80 godina, "snage pravde širom sveta, uključujući Kinu i Sovjetski Savez, ujedinile u hrabrim bitkama protiv zajedničkih neprijatelja i pobedile dominantne fašističke sile".
"Međutim, 80 godina kasnije, unilateralizam, hegemonizam, maltretiranje i prisilne prakse ozbiljno potkopavaju naš svet. Čovečanstvo se ponovo našlo na raskrsnici jedinstva ili podela, dijaloga ili konfrontacije, obostrano korisne saradnje ili igara sa nultim zbirom", ocenio je Si Đinping.
Dodao je da "istorijsko sećanje i istina neće izbledeti protokom vremena".
"Oni služe kao inspiracija koja odražava sadašnjost i osvetljava budućnost. Moramo učiti iz istorije, posebno iz teških lekcija Drugog svetskog rata. Moramo crpeti mudrost i snagu iz velike pobede Svetskog antifašističkog rata i odlučno se odupreti svim oblicima hegemonizma i politike moći. Moramo zajedno raditi na izgradnji svetlije budućnosti za čovečanstvo", rekao je on.
Kineski predsednik je rekao da mora da se čuva ispravna istorijska perspektiva o Drugom svetskom ratu.
Dodao je da je "svaki pokušaj iskrivljavanja istorijske istine o Drugom svetskom ratu, poricanja njegovog pobedonosnog ishoda ili oklevanja istorijskog doprinosa Kine i Sovjetskog Saveza osuđen na propast".
"Nijedna od naših dveju nacija neće tolerisati bilo kakav čin koji bi preokrenuo tok istorije - niti će to učiniti ljudi celog sveta", rekao je, između ostalog, Si u autorskom tekstu.
Komentari (0)