Fokus

Republikanski senator traži da se stopira deljenje obaveštajnih podataka sa Nemačkom zbog slučaju protiv AfD

Komentari
Republikanski senator traži da se stopira deljenje obaveštajnih podataka sa Nemačkom zbog slučaju protiv AfD
Republikanski senator traži da se stopira deljenje obaveštajnih podataka sa Nemačkom zbog slučaju protiv AfD - Copyright Tanjug/AP/Michael Probst

Autor: Reuters/The Hill/Der Spiegel

08/05/2025

-

14:33

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik obaveštajnog odbora Senata SAD senator Tom Koton iz redova republikanaca, pozvao je američke obaveštajne agencije da "pauziraju" razmenu obaveštajnih podataka sa nemačkom domaćom obaveštajnom agencijom Saveznim zavodom za zaštitu ustava (BfV), koji bi mogli biti iskorišćeni za targetiranje Alternative za Nemačku (AfD), piše Reuters.

"Razumem da liberalne elite sa obe strane Atlantika preziru AfD, ali platforma AfD-a je odjeknula kod mnogih Nemaca", napisao je senator Tom Koton iz Arkanzasa u pismu Tulsi Gabard, direktorki Nacionalne obaveštajne službe predsednika Donalda Trampa.

Nemačka domaća obaveštajna služba je 2. maja klasifikovala AfD kao "ekstremističku" grupu, što joj je omogućilo da pojača praćenje najveće opozicione stranke u zemlji.

AfD je taj potez proglasio "udarom protiv demokratije" i podneo tužbu.

BfV privremeno suspendovao odluku

U međuvremenu BfV je Upravni sud u Kelnu obavestio o privremenoj obustavi ove odluke, tj. da "neće javno označavati AfD kao desničarsku ekstremističku organizaciju".

To je potvrdila i portparolka suda, a BfV nije želeo da se dalje oglašava o ovoj situaciji "iz poštovanja prema sudu".

S druge strane, pismo senatora Kotona sledi nakon niza izraza podrške AfD-u od strane članova bliskog kruga predsednika Donalda Trampa.

U pismu je zatražio da, dok nemačka vlada "ne bude tretirala AfD kao legitimnu opozicionu stranku", Gabard obustavi deljenje obaveštajnih podataka koji bi mogli biti korišćeni za ciljanje stranke.

"Umesto da pokušava da potkopa AfD koristeći alate autoritarnih država, novoj nemačkoj vladi bi možda bilo bolje da razmotri zašto AfD nastavlja da osvaja biračko telo i kako nemačka vlada može da odgovori na razumne zabrinutosti svojih građana", napisao je Koton, prenosi "The Hill".

Takođe je tražio od Gabard da odbije zahteve za pomoć od nemačkih obaveštajnih službi koji bi mogli biti korišćeni za nadzor AfD-a.

Koton je takođe zatražio da se preispita da li su američke obaveštajne službe pod bivšim predsednikom Džozefom Bajdenom, sarađivale sa nemačkom stranom prema zahtevima za nadzor AfD-a ili drugih opozicionih stranaka i da se obavesti Senat o nalazima te provere.

Kancelarija Tulsi Gabard nije odgovorila na zahtev za komentar, pišu mediji, kao ni nemačka ambasada u Vašingtonu.

Ipak, novi nemački kancelar, Fridrih Merc, konzervativac, upozorio je SAD da se drže podalje od politike njegove zemlje.

Članovi Trampovog užeg kruga izrazili podršku AfD-u

Državni sekretar Marko Rubio, koji je sada i Trampov savetnik za nacionalnu bezbednost, rekao je da Nemačka treba da promeni kurs u vezi sa označavanjem AfD-a kao "ekstremističkog".

"Ono što je zaista ekstremističko nije popularna AfD, koja je osvojila drugo mesto na nedavnim izborima, već smrtonosna politika otvorenih granica establišmenta kojoj se AfD protivi", rekao je Rubio.

Potpredsednik DŽ. D. Vens napao je nemačke birokrate zbog "pokušaja da unište" AfD. A bliski Trampov saveznik, milijarder Ilon Mask, pružio je podršku AfD-u pre nemačkih izbora i upozorio da ne treba da se zabranjuje.

"Zapad je zajedno srušio Berlinski zid. A on je obnovljen — ne od strane Sovjeta ili Rusa, već od strane nemačkog establišmenta", rekao je Vens, prenosi "The Hill".

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet