Euronews Srbija u Tel Avivu: Kako teče život u Izraelu dok je zemlja u ratu? (VIDEO)
Komentari22/05/2025
-11:09
Ujedinjeni Arapski Emirati postigli su dogovor sa Izraelom o isporuci hitne humanitarne pomoći za stanovništvo u Pojasu Gaze. Na terenu, očevici potvrđuju da je situacija izuzetno teška – procene ukazuju na to da je više od 70.000 dece neuhranjeno.
Reporterka Euronews Srbija se nalazi u Tel Avivu. Kako kaže, iako na prvi pogled situacija u tom gradu deluje mirno, svakodnevica je obeležena tenzijom. Građani koji svakog jutra džogiraju obalom sve češće nose izraelske zastave, dok se na šetalištu mogu videti poruke poput "Vratite ih kući", koje se odnose na izraelske taoce u Gazi.
Bezbednosne mere su pojačane – izraelske vlasti upozoravaju da postoji mogućnost vazdušnih uzbuna, naročito zbog povremenih napada iz Jemena koje izvode Huti. Tako je i sinoć, oko tri sata ujutru, u Tel Avivu oglašena sirena za vazdušnu opasnost. Pretpostavlja se da je protivvazdušna odbrana uspešno presrela projektil.
U Jerusalimu, iako nema vidljivih tragova rata, primećuje se drastičan pad broja turista. U Starom gradu, gde su ranije bile dugačke kolone, sada se može proći gotovo bez zadržavanja.
Na jugu zemlje, u blizini granice sa Pojasom Gaze, situacija je znatno osetljivija. Iako je trenutno mirnije, meštani ostaju na oprezu nakon tragičnih događaja 7. oktobra.
AP Photo/Abdel Kareem Hana
Unutar izraelskog društva vodi se oštra debata o daljim koracima i ciljevima vojne ofanzive. Premijer Benjamin Netanjahu, pod sve je jačim međunarodnim pritiscima – naročito iz Evrope – ostaje pri stavu da je cilj trajna okupacija Gaze. Reagovao je i na izjave britanskog ministra spoljnih poslova Dejvida Lamija, koji je rat nazvao humanitarnom katastrofom i moralno neprihvatljivim.
Poznati izraelski ratni reporter Itaj Engel, s kojim smo razgovarali u Tel Avivu, ocenjuje da međunarodni pritisci, posebno iz Evrope, trenutno nemaju ozbiljniji uticaj na politiku izraelske vlade. Prema njegovim rečima, odlučujuća bi mogla biti isključivo reakcija Sjedinjenih Američkih Država, koje su ključni snabdevač Izraela oružjem.
Izrael gubi u medijskom ratu
Društvo u Izraelu je duboko podeljeno po pitanju ofanzive. Dok jedni smatraju da je cilj očuvanje vladajuće koalicije kroz produžavanje sukoba, drugi veruju da treba tražiti političko rešenje, uključujući eventualnu mirovnu misiju u Gazi.
Vlada Izraela priznaje da vodi tešku bitku na međunarodnom planu kada je reč o percepciji sukoba. Upravo zbog toga je, kako su nam rekli zvaničnici, pre tri meseca formirano specijalno medijsko odeljenje koje ima zadatak da "bori protiv dezinformacija". Oni dovode u pitanje tačnost broja žrtava koje objavljuje Ministarstvo zdravlja u Gazi, tvrdeći da Hamas koristi civilne objekte kako bi izazvao što više stradanja.
Kao primer pozitivne međunarodne reakcije na izraelsku poruku, pominju podršku koju je predstavnica Izraela dobila na ovogodišnjem takmičenju za Pesmu Evrovizije.
Euronews Srbija boravio je i na severu zemlje, u blizini granice sa Libanom, kao i na jugu, oko pet kilometara od granice sa Gazom – što je najbliža tačka koju novinari bez posebnih dozvola mogu da dostignu. Uprkos povremenim sirenama i napetosti, osećaj lične bezbednosti nije bio ugrožen.
Izraelske odbrambene snage tvrde da su neprijatelji gotovo neutralisani – Hamas više nema iste vojne kapacitete, a Hezbolah je potisnut dublje u teritoriju Libana. Ipak, oprez ostaje svakodnevnica u južnim oblastima.
Komentari (0)