Stanojević za Euronews: Političke komplikacije u Izraelu koje su odložene zbog rata se vraćaju u fokus
Komentari22/05/2025
-12:14
Jutrošnje naslovnice dnevnih listova donose raznovrsne teme koje privlače pažnju javnosti. Ističe se obraćanje predsednika Srbije povodom odluke Apelacionog suda o puštanju da se brane sa slobode troje optuženih za rušenje ustavnog poretka u Novom Sadu. Situacija na Kosovu i Metohiji takođe je u žiži, s posebnim osvrtom na nedavni upad Nikole Džufke, koji se predstavlja kao pravoslavni mitropolit u srpske manastire. Na međunarodnom planu dominiraju teme koje obuhvataju reakcije evropskih lidera i turbulentna dešavanja u Ukrajini, a posebno je alarmantna tema krize na Bliskom istoku.
O ovim i drugim spoljopolitičkim pitanjima, sa akcentom na bliskoistočni sukob, za Euronews Srbija je govorio urednik Radiotelevizije Srbije, Zoran Stanojević.
Eskalacija sukoba na Bliskom istoku - obrisi i u Vašingtonu
Intenzivni sedmodnevni pregovori, vođeni uz posredovanje međunarodne zajednice, nisu doneli ni privremeni mir. Umesto toga, izraelska vojska najavljuje proširenje kopnene ofanzive i pripajanje dodatnih teritorija u Pojasu Gaze.
Napad na službenike izraelske ambasade u Vašingtonu dodatno produbljuje tenzije, a međunarodna zajednica pooštrava pritisak na Izrael. Ključno pitanje ostaje – ima li izlaza iz ove složene krize?
"Kad čovek pomisli da kriza ne može da se produbi, vidi se da može da bude još dublja. Sukob koji se odvija u Gazi dobio je obrise i u Vašingtonu, u samom centru odakle se očekuje nekakvo rešenje", rekao je Stanojević.
Pitanje koje se postavlja je kako će ovaj događaj uticati na međunarodnu percepciju sukoba. Stanojević primećuje da je Izrael poslednjih dana suočen sa žestokim kritikama.

Euronews
"Neke države, poput Velike Britanije i Francuske, najavile su pooštravanje trgovinske politike prema Izraelu", navodi on.
Sporazum između EU i Izraela takođe je stopiran zbog situacije u Gazi.
Neobičan aspekt sukoba, prema Stanojeviću, ogleda se u kulturnim događajima poput Evrovizije, koji bi mogli da budu projava meke moći, a gde je Izrael neočekivano osvojio drugo mesto.
"U zemljama kao što je Španija, Izrael je dobio 12 poena, što je izazvalo sumnje u regularnost glasanja. Španska televizija traži preispitivanje, jer je bila velika kampanja da se Izraelu zabrani učešće zbog događaja u Gazi", objašnjava Stanojević.
Međunarodne reakcije i izgledi za rešenje sukoba
Pitanje budućnosti sukoba ostaje otvoreno, s obzirom na maksimalističke ciljeve obe strane. Izrael teži potpunoj kontroli nad Gazom i eliminaciji Hamasa, dok Palestinci brane svoju autonomiju.
Stanojević smatra da je rešenje teško dostižno.
"Rešiti problem Bliskog istoka poslednjih sto godina niko nije uspeo, niti postoji normalno rešenje. Najbolje čemu možemo da se nadamo je primirje, ali teško ga je postići dok jedna strana ne proglasi pobedu", rekao je Stanojević.
Međunarodni pritisak, uključujući američki uticaj, ključan je za dalji razvoj situacije. Stanojević primećuje da je Amerika glavni sponzor Izraela, ali da čak i predsednik Tramp, koji ima proizraelski stav, može biti primoran da ubedi Netanjahua za mirovnu inicijativu.
Tanjug AP/Maya Alleruzzo, Abdel Kareem Hana, Ohad Zwigenberg, Ariel Schalit
"Amerika zna da ne može da uskrati podršku Izraelu, jer zna šta bi to značilo. Ali Netanjahuovi unutrašnji politički problemi postaju ozbiljni čim se uspostavi mir", kaže Stanojević.
Na pitanje o optužbama za ratne zločine, Stanojević upozorava na posledice takve retorike.
"Kad dođemo do takve retorike, ulozi se dižu. Pobeda postaje još važnija, jer poraženi može završiti na sudu. To ne pomaže rešenju, ali otežava Netanjahuovu poziciju u Izraelu", objašnjava Stanojević.
Humanitarna kriza u Gazi se produbljuje, a Izrael nastavlja sa akcijama
Ipak, situacija na terenu u Gazi dominira svetskim medijima, s naglaskom na katastrofalne posledice sukoba po civilno stanovništvo.
Izveštaji Ujedinjenih nacija ukazuju na alarmantno stanje – 70.000 dece je neuhranjeno, a 14.000 beba je u opasnosti od smrti u naredna dva dana ukoliko ne dobiju hitnu pomoć.
"Niko ne može da ospori da je Gaza trenutno najužasnije mesto na svetu. Civilno stanovništvo trpi najstrašnije muke, a konvojima pomoći se dozvoljava ulaz u veoma ograničenom obimu", rekao je Stanojević.
Tanjug AP/Jehad Alshrafi, Majdi Mohammed, Leo Correa, Jehad Alshrafi, File
Pitanje razmera izraelske odbrane izaziva kontroverze.
"Izrael svaki razgovor o ratu počinje sa 7. oktobrom, kada je Hamas izvršio napad, i smatra da niko nema pravo da dovodi u pitanje njihovo pravo na odbranu. Ali kada vidite kako ta odbrana izgleda, jasno je da je to preterano u svakom pogledu", kaže Stanojević.
Unutrašnja politika Izraela dodatno komplikuje situaciju. Premijer Netanjahu suočava se s optužbama za korupciju i protestima koji zahtevaju prekid rata.
"Netanjahu je imao komplikovanu političku situaciju i pre 7. oktobra. Rat je odložio te probleme, ali sada se vraćaju. Demonstracije u Izraelu traže prekid rata, jer mnogi smatraju da on više nema smisla", objašnjava Stanojević.
Gostovanje novinara i urednika RTS-a Zorana Stanojevića u celosti pogledajte u video prilogu.
Komentari (0)