Planeta

"Mršavi" rezultati u Istanbulu: Da li su Rusija i Ukrajina "probile led", ili se ne možemo nadati miru?

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

16/05/2025

-

22:35

veličina teksta

Aa Aa

Posle nešto manje od dva sata završeni su današnji pregovori ruske i ukrajinske delegacije u Istanbulu, prvi posle tri godine. Dogovorene su razmene zarobljenika, diskutovalo se o modalitetima mogućeg prekida vatre. Posle dugog nagađanja nisu se pojavili ni ruski predsednik Vladimir Putin, ni američki lider Donald Tramp. 

Tramp otvoreno tvrdi da nije ni verovao da će se Putin pojaviti, a to je govorio dok je bio na turneji po Bliskom Istoku, tokom koje je dogovarao sporazume vredne milijarde dolara i slao poruke svim akterima na ovom prostoru. Situacija se može opisati rečima "Tresla se gora, rodio se miš". 

Rusko-ukrajinski sastanak ipak je pozitivno ocenjen od strane obe delegacije. 

"Prva tačka je bila prekid vatre, druga humanitarna aktivnost, treća potencijalni sastanak predsednika. Rezultat je razmena po hiljadu zarobljenika, a radićemo na drugim modalitetima. Bićemo u kontaktu i razmenićemo dokumente", rekao je ukrajinski ministar odbrane Rustem Umerov. 

"Narednih dana doći će do velike razmene zarobljenika, hiljadu ljudi za hiljadu ljudi. Druga, ukrajinska strana je tražila direktne razgovore šefova država. To ćemo razmotriti. Obe strane će predstaviti svoju viziju prekida vatre i to detaljno opisati. Kada to dogovorimo, nastavićemo pregovore", kazao je šef ruske delegacije Vladimir Medinski.  

Donald Tramp je takođe najavio potencijalni dolazak, ali tvrdi da je znao razlog zašto se ruski predsednik nije pojavio u Turskoj. 

"Nemam pojma o kakvoj delegaciji se radi. Nisam čak ni peoveravao. Slušajte, ništa se neće dogoditi dok se Putin i ja ne sastanemo. I očigledno je on planirao da ide, ali je mislio da ću i ja ići. Nije hteo da ide ako ja ne idem. I ne verujem da će se bilo šta desiti, sviđalo se vama to ili ne, dok se on i ja ne sastanemo", kazao je Tramp. 

Euronews Srbija

Bašaran: Ukrajinci ne mogu da budu zadovoljni, situacija je tužna

Šef Biroa Euronews-a u Turskoj Emre Bašaran je u emisiji Euronews Svet je ocenio da je ceo sastanak delovao usiljeno i da su se gosti Turske "pomalo gledali preko nišana".

"Čak i to je napredak po meni, jer direktne komunikacije je retko bilo. To opet nosi nekakvu težinu, ali osim toga, osim tog direktnog kontakta, skup praktično nije doneo ništa. Jednostavno je sve palo u vodu. Rusi su rekli da su zadovoljni, Ukrajinci nisu toliko, čak i gospodin Zelenski, koji je danas bio u Tirani", rekao je on i dodao da ne veruje da Kijev ima bilo čime da bude zadovoljan posle današanjeg susreta.

Po njemu, u pitanju je tužna situacija jer su Ukrajinci želeli da pregovaraju i bili su vrlo otvoreni za razgovor sa jednom zemljom koja je okupirala njihovu zemlju. 

"Međutim, strana okupatora nije baš bila spremna da komunicira i to je tužna priča. Ukrajinci eventualno mogu da se zadovolje činjenicom da je taj sastanak doveo Ukrajinu nekako na svetsku scenu. Pod svetla pozornice, tako da kažemo, jer ceo svet se bavi izraelskom invazijom na Gazu i tenzijama u jugoistočnoj Aziji, na primer na Tajvanu. Barem se Ukrajina vratila u pravi plan", kazao je Bašaran.

Ceo razgovor sa Emreom Bašaranom pogledajte u videu ispod.

Euronews Srbija

Vukelić: Zelenski je na ovaj način izvršio pritisak i na SAD i na Rusiju 

Naučni saradnik na Fakultetu političkih nauka Miloš Vukelić, na osnovu dosadađnjeg toka rata, nije ni očekivao da se Putin pojavi u Istanbulu, posebno zato što i dalje ne znamo koja je bila svrha pregovora u jako ranoj fazi. On objašnjava da je Zelenski taj koji je najavio Putinov dolazak, kako bi zapravo povećao diplomatski pritisak na njega, budući da Rusija očigledno ima inicijativu na frontu već godinu i po dana.

"To je jedino sredstvo koje on može da koristi u ovom trenutku, da pokuša da predstavi Rusiju i Vladimira Putina kao nekoga ko nije spreman za mir, i da pokuša na taj način da izvrši pritisak pre svega na SAD, koje bi onda, zajedno sa EU, bile spremne da izvrše dodatni pritisak na Vladimira Putina, kako bi išli ka primirju koje u ovom trenutku itekako odgovara Ukrajini, ali po onome što vidimo i što smo čuli od ruskih zvaničnika, nikako i Rusiji", navodi Vukelić. 

Na pitanje da li je ovo možda uvod u sastanak Trampa i Putina, analitičar kaže podseća da su oni već pričali telefonom i da je to sasvim realno.

"Između ostalog, čuli smo i ovih dana kako Marko Rubio kaže da je mir moguć jedino ukoliko se sastanu Tramp i Putin, onda je to Donald Tramp dodatno ponovio, zato što Tramp na taj način svakako i sebi drži cenu i pred svojim glasačima i pred globalnom javnošću i on je sada na neki način u kampanji i pred globalnom javnošću i to se vidi i na Bliskom Istoku. Želi sebe da predstavi kao mirotvorca, kao nekoga ko će da ispunjava svoja obećanja koje je tokom cele protekle godine davao svima na neki način. Tako da apsolutno mogu da zamislim da je susret Trampa sa Putinom nešto što će doći pre nego susret lidera Ukrajine i Rusije", smatra Vukelić.

Cei razgovor sa Milošem Vukelićem, u kojem smo analizirali i Trampovu turneju Zalivskim regionom, pogledajte u videu ispod.

Euronews Serbia

Rakić: I jedna i druga strana će morati da odustanu od maksimalističkih zahteva

Za razliku od njega, Veljko Rakić iz Instituta za promociju vladavine prava imao je veća očekivanja od Putine najave da će se održati pregovori. On je u emisiji "Hajde da razgovaramo" rekao da se ipak nadao da će razgovori možda biti održani na najvišem nivou, tako da je malo razočaran, iako je diplomatska praksa da se pre lidera sastanu delegacije nižeg nivoa.

"Neko nepisano pravilo diplomatije je da se prvo pripremi teren sa nižim nivoima, čak nisu toliko ni niži nivo bili. Sa ukrajinske strane su bili na nivou njihovih ministara, bio je ministar odbrane, ministar spoljnih poslova. Ovde su bili zamenici, odnosno, medijski savetnik predsednika Putina. Videćemo šta će biti. Ja sam zatečen, očekivao sam prvo da će duže trajati. Bio sam optimista što je zakazano, ali nisam bio optimista da će se brzo završiti pozitivno. U smislu da će odmah sad da se sklopi mir i tako dalje. Predugo traje sve ovo razaranje, tri godine rata, da bi se tako brzo završilo", kazao je naš sagovornik.

Po njemu je ovo priprema terena da se obave neki razgovori na višem nivou i da bi Putin i Zelenski pričali oči u oči.

"Zelenski je došao tamo i prvo je bio u Ankari sa Erdoganom, s predsednikom Turske, i pokazao je spremnost da dođe na pregovore, čak ga i pozvao, 'želim da razgovaram s tobom lično u Istanbulu'. Predsednik Putin je na početku odmah rekao da on neće doći, da je poslao svoju delegaciju, koja će ga zastupati i predstavljati Rusiju. Tako da odmah je na početku bio klinč, u smislu nismo isti paritet, nije isti nivo razgovora", kazao je Rakić.

On ipak misli da će obe strane morati da naprave neki kompromis.

"U ovom trenutku Ruska Federacija drži 20 odsto teritorije Ukrajine, odnosno zauzela je četiri oblasti na istočnoj strani Ukrajine, plus Krim koji je zauzela 2014. godine. Pretpostavljam da ukrajinska strana ne želi da prihvati sve to kako jeste na terenu. Da li će Rusija prihvatiti da vrati nešto od tih teritorija, nisam siguran. U ovom trenutku videćemo šta su te tačke kompromisa, gde će se naći. Moraće jedna i druga strana da popuste u tim svojim maksimalističkim zahtevima. Pretpostavljam da oni kreću sa takvim maksimalističkim zahtevima u ovom trenutku. Na kraju pregovora obe strane će zapravo morati da se zadovolje sa nečim manjim od onoga što su zamislili", ocenio je analitičar. 

Ceo razgovor sa Veljkom Rakićem pogledajte u videu ispod.

Euronews Serbia

Celu emisiju Euronews Svet pogledajte u videu na početku teksta.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet