Bez vode, bez hlada: Toplotni talas doneo nove muke stanovnicima Gaze
Komentari
16/07/2025
-12:04
Širom Pojasa Gaze, nesnosna vrućina pogoršala je krizu, gde nestašica vode, loši sanitarni uslovi i ograničen prostor ugrožavaju javno zdravlje.
Snažan toplotni talas zahvatio je Gazu, produbljujući humanitarnu krizu za više od 1,7 miliona raseljenih Palestinaca koji se već suočavaju sa ozbiljnim nedostatkom medicinske nege, hrane i osnovnih potrepština nakon višemesečnog rata između Izraela i Hamasa.
Zdravstveni radnici kažu da visoke temperature pogoršavaju stanje pacijenata koji se nalaze u pretrpanim šatorskim kampovima, gde je pristup lečenju ograničen i mnogima nedostaje olakšanje od vrućine.

Tanjug/AP/Abdel Kareem Hana
Situacija je posebno teška za hiljade ljudi kojima je potrebna stalna nega zbog opekotina i drugih ozbiljnih povreda.
Muhamed al-Mamluka, koji je ranije povređen u sukobu, kaže da svako lečenje postaje bolno iskušenje jer se medicinski timovi bore sa nedostatkom lekova protiv bolova i medicinskih zaliha.
"Bol zbog letnje vrućine je nepodnošljiv. Da je zima, ne bih osećao bol, mogao bih samo da spavam nakon uzimanja lekova. Sada mi treba veća doza, ali bolnice je nemaju", rekao je.
"Situacija je zaista teška. Nemamo čak ni ventilator. Patimo zbog nedostatka nege u ovom šatoru, ovo nije mesto za pacijenta"
Ahmad Avad, još jedan raseljeni Palestinac koji se oporavlja od operacije nakon teške povrede stopala, kaže da se izlečenje čini nemogućim.
"Osećam ekstremnu vrućinu u stopalima, ponekad ih grebem do te mere da kidanjem kože pokušavam da ublažim bol", rekao je. "U šatoru je neverovatno vruće, i kao što vidite, jedva da ima mesta za mene i moju decu"

Tanjug/AP/Abdel Kareem Hana
Medicinsko osoblje kaže da vrućina otežava oporavak mnogim pacijentima, posebno onima sa opekotinama, kojima bi bili potrebni meseci lečenja u odgovarajućim kliničkim uslovima.
"Letnja vrućina usporava zaceljivanje opekotina jer temperatura pogoršava povrede. Savetujemo pacijentima da izbegavaju izvore toplote, ali unutar šatora to je nemoguće", rekla je dr Haja Salman.
"Vrućina i vlaga izazivaju znojenje, što ubrzava rast bakterija i usporava oporavak. Činimo najbolje što možemo sa onim što imamo, ali zbog zatvaranja granica, mnoga esencijalna sredstva su jednostavno nedostupna"
Lekari kažu da stope preživljavanja za pacijente sa opekotinama koje pokrivaju 70 odsto tela mogu premašiti 50 odsto, ali da je ovaj procenat dodatno opao tokom rata. Kao razloge navode nedostatak specijalizovanih operacionih sala, ograničen pristup presađivanju kože i potrebu za racionalizacijom nege usred rastućeg broja žrtava.
Tanjug/AP/Abdel Kareem Hana
Vrelina leta se poklapa i sa nedostatkom čiste vode za stanovništvo Gaze, od kog većina živi raseljena u šatorskim naseljima. Mnogi Palestinci u enklavi moraju da prelaze velike razdaljine da bi doneli vodu, a potom da racionališu svaku kap.
Izrael je blokirao ulazak hrane, goriva, lekova i svih drugih zaliha u Gazu gotovo tri meseca pre nego što je počeo da dozvoljava da ograničena pomoć uđe u Pojas u maju, navodeći da je to pokušaj da se spreči ratno profiterstvo militanata Hamasa i jačanje te grupe.
Komentari (0)