Fokus

Besent: SAD više fokusirane na kvalitet trgovinskih sporazuma nego na rokove

Komentari
Besent: SAD više fokusirane na kvalitet trgovinskih sporazuma nego na rokove
Tanjug/AP/Jose Luis Magana - Copyright Tanjug/AP/Jose Luis Magana

Autor: Tanjug

21/07/2025

-

15:22

veličina teksta

Aa Aa

Administracija aktuelnog američkog predsednika Donalda Trampa više je usredsređena na kvalitet trgovinskih sporazuma nego na poštovanje vremenskih rokova, izjavio je danas američki ministar finansija Skot Besent, uoči isteka roka za postizanje dogovora, 1. avgusta, nakon čega bi usledile visoke carine. 

"Nećemo žuriti samo da bismo zaključili sporazume", rekao je Besent u intervjuu za televiziju CNBC, prenosi Reuters.

Na pitanje da li bi rok mogao biti produžen za zemlje koje sa Vašingtonom vode konstruktivne pregovore, Besent je odgovorio da će konačnu odluku doneti Tramp.

"Videćemo šta predsednik želi.... Pretpostavljam da bi viši nivo carina izvršio dodatni pritisak na te zemlje da ponude bolje sporazume", poručio je ministar.

Govoreći o Kini, Besent je najavio da će se razgovori odvijati u bliskoj budućnosti.

"Mislim da je trgovina trenutno u dobroj poziciji i da sada možemo da počnemo da razgovaramo o drugim stvarima. Nažalost, Kinezi su veliki kupci sankcionisane iranske i ruske nafte", naveo je on, dodajući da se mora otvoriti i pitanje "velike preraspodele koju Kina mora da sprovede".

Besent je u intervjuu istakao da ohrabruje evropske saveznike da slede primer Sjedinjenih Država ukoliko se uvedu sekundarne carine prema Rusiji i dodao da, kada je reč o Japanu, Ameriku manje brine unutrašnja politika te zemlje, a više postizanje najboljeg mogućeg sporazuma za američke građane.

Komentari (0)

Svet