Ambasador Palestine u Srbiji: Najnovija priznanja nisu samo simbolička, većina tih država su bili saveznici Izraela
Komentari25/09/2025
-16:30
Najnovija priznanja Palestine nisu samo simbolična, već predstavljaju politički i diplomatski korak ka priznanju države Palestine, izjavio ambasador te zemlje u Srbiji Mohamed al Namura. On je u intervjuu za Euronews Srbija istakao da očekuje da se izvrši pritisak na izraelsku vladu, kao i da palestinsko pitanje može da se reši samo političkim putem.
Mohamed al Namura je rekao da narod Palestine ima istorijsko pravo na samoopredeljenje i podseća da je država proglašena 15. novembra 1988., godine od strane Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO).
"Od tada je počeo ciklus priznavanja države Palestine. Tada je Palestinu priznalo oko 90 država, a članica UN je bilo oko 160. I posle toga je broj stigao do 149", naveo je.
Ukazuje da je poslednjih dana 10 ili 11 država priznalo Palestinu, i da misli da će ih biti još više. Naveo je da je reč o državama kao što su Francuska, Velika Britanija, Kanada, Australija, Portugal, Luksemburg i Belgija. Kako kaže, većina tih država su bili saveznici Izraela i većina njih je pomagala Izraelu kad je formiran 1948. godine.
Govoreći o promenama na terenu, podseća da, kada je proglašena palestinska država, PLO je bio u egzilu, a kasnije je formirana palestinska nacionalna vlast unutar Zapadne obale i Pojasa Gaze.
"Posle toga smo išli u pregovore. Znate dogovor u Oslu traje pet godina. Četvrtog maja 1999. godine je trebalo da se ti pregovori završe i da se ide na konačna rešenja što predstavlja rešenje o dve države. Međutim, Izraelci od tada do danas odugovlače i neće da postignemo bilo koji dogovor ili rezultat", rekao je ambasador za Euronews Srbija.
"Očekujemo od uticajnih država da izvrše pritisak na Izrael"
Kada je reč o onome što se dešava u Gazi, poručio je da to nije rat, jer se ratovi vode između dve vojske.
"Ono što se dešava u Pojasu Gaze je izraelski genocid protiv palestinskog naroda, protiv običnih civila. To nije rat. Nikad u istoriji nije bio takav genocid, a taj genocid se odvija uživo, do dan danas. Bilo koji čovek u svetu može uživo da vidi taj genocid. Mi očekujemo od uticajnih država i od svih naših prijatelja da ta priznavanja budu korak unapred da bi se izvršio pritisak na izraelsku vladu, na ekstremističku vladu, na čijem čelu je ratni zločinac Netanjahu. Ona ima i teroriste kao što je Ben Gvir, Ben Gvir je optužen u Izraelu za terorizam", rekao je Mohamed al Namura.
Kada je reč o stavu Amerike i o podršci Izraelu, ambasador je rekao da su svi predsednici SAD, od Bila Klintona do Donalda Trampa došli u zvaničnu posetu Palestini. Navodi i da, kada su bili pregovori u Kemp Dejvidu, nije postignut dogovor sa Izraelcima zato što oni žele Jerusalim.
"To za nas predstavlja glavni grad. Nema šanse da se odreknemo Jerusalima. Tad je bio međunarodni kvartet koji predstavljaju UN, SAD, Rusija i EU. Oni su predložili nacrt rezolucije koji je u SB UN dobio saglasnost svih članova, niko nije bio uzdržan ni protiv. Tad je usvojena rezolucija 1515 koja sadrži rešenje o dve države, Palestina i Izrael. Ta rezolucija mora da se sprovede, i Amerikanci su bili za rezoluciju. Posle toga su isto bili za rezoluciju 2334 o izraelskim naseljima koja su nelegitimna i nelegalno izgrađena u našoj državi", rekao je.
"Nećemo prihvatiti da ostanemo pod izraelskom okupacijom"
Ambasador kaže da oni sad čuju Trampove izjave, ali da se nadaju da će i Amerika da prizna državu Palestinu jer je to jedini način da se ide ka miru i da se osigura bezbednost u regionu, miru i svetu.
"Bez toga nema šanse da bude mira i bezbednosti. A mi da ostanemo pod izraelskom okupacijom kao palestinski narod, to nikad nećemo prihvatiti. Možemo da budemo slobodni i da živimo slobodno na našem tlu i na našoj zemlji, da živimo u miru kao i ostali, bez problema. Pre dva dana je naš predsednik imao govor putem video-konferencije u UN, izjavio je stav države Palestine u vezi toga", rekao je.
Na pitanje o tome što je palestinski predsednik osudio napad 7. oktobra i pozvao Hamas da položi oružje, Mohamed al Namura je rekao da je predstavnik palestinskog naroda je Palestinska oslobodilačka organizacija.
"Hamas predstavlja sam sebe. To je jedno. A drugo, kad mi kažemo da hoćemo državu, savremena država treba da bude samo u rukama vlade i naših organa bezbednosti. To treba da bude pravna država i savremena država i nema mesta za bilo koju miliciju u budućoj državi Palestini. Naša vlada ima mogućnosti i snagu, ali znate ko radi na slabljenju države Palestine i PLO? To je Izrael i sadašnja izraelska genocidna vlada", naveo je.
Komentari (0)