Sančez: Španija neće učestvovati u Trampovom Odboru za mir za Gazu
Komentari
23/01/2026
-09:55
Španski premijer Pedro Sančez izjavio je danas da Španija neće učestvovati u Odboru za mir za Gazu koji je predložio američki predsednik Donald Tramp, ocenjujući da je ta inicijativa "van okvira UN" i da ne uključuje Palestinsku nacionalnu upravu.
"O budućnosti Gaze moraju da odluče Palestinci, a dijalog o miru sa Izraelom mora da bude vođen kroz proces rešenja o dve države", rekao je Sančez na neformalnom sastanku lidera EU u Briselu, koji je sazvan povodom situacije oko Grenlanda, preneo je španski RTVE.
Sančez je, takođe, poručio da Evropa želi svet zasnovan na poštovanju međunarodnog prava, a ne na "prisili ili privatnim interesima".
Španija je, kako je dodao, spremna na razgovore o jačanju bezbednosti u arktičkom regionu, ali evropski suverenitet nije predmet pregovora.
Samit EU juče je razmatrao Grenland i transatlantske odnose, a evropski lideri su izrazili jedinstvo u odbrani teritorijalnog integriteta Danske i poštovanju međunarodnog prava.
Evropska komisija planira povećane investicije u Grenland radi jačanja ekonomije i strateškog prisustva bloka u Arktiku.
Komentari (0)