Sirijski sud osudio na smrt rođaka Bašara al Asada zbog zločina protiv čovečnosti
Komentari
Četvrti krivični sud u Damasku osudio je danas na smrt Vasima al Asada, rođaka svrgnutog sirijskog predsednika Bašara al Asada, nakon što ga je proglasio krivim za ubistva sa predumišljajem i mučenje, koji predstavljaju zločine protiv čovečnosti i ratne zločine.
Predsedavajući sudija Fahr al Din al Arjan rekao je da je istragom utvrđeno da je Vasim al Asad učestvovao u formiranju neregularnih oružanih grupa po nalogu brigadnog generala Gijata Dala, prenosi Sana.
Te grupe napadale su civilna područja u Istočnoj Guti i počinile masakre, posebno u Al Malihi.
Grupa je učestvovala i u otmicama i ubistvima sirijskih građana na više lokacija. Vasim al Asad proglašen je krivim za namerno ubistvo više osoba i dela mučenja koja predstavljaju zločine protiv čovečnosti i ratne zločine.
Sud je, takođe, naložio oduzimanje njegove pokretne i nepokretne imovine u korist državnog budžeta. Presuda je izrečena na šestom ročištu, nakon okončanja svih faza suđenja i pratećih sudskih postupaka.
Ročištu su prisustvovali članovi Nacionalnog tela za tranzicionu pravdu, kao i predstavnici međunarodnih pravnih i humanitarnih organizacija.
Isti sud je 11. avgusta osudio na smrt i Bašara al Asada i nekoliko bivših zvaničnika, proglasivši ih krivim za dela koja uključuju ubistva sa predumišljajem, mučenje, proizvoljna pritvaranja i zločine protiv čovečnosti.
Komentari (0)