Revolucija najpopularnijeg svetskog sporta: Humanoidni roboti u Pekingu osvajaju publiku (FOTO)
Komentari
29/06/2025
-10:39
Iako muška fudbalska reprezentacija Kine poslednjih godina nije izazvala veliko uzbuđenje, timovi humanoidnih robota osvojili su simpatije navijača u Pekingu, više zahvaljujući veštačkoj inteligenciji koja ih pokreće nego sportskim veštinama koje su pokazali.
Četiri tima humanoidnih robota sinoć su se u kineskoj prestonici suočila u potpuno autonomnim fudbalskim mečevima, koje je u potpunosti pokretala veštačka inteligencija, u događaju koji je predstavljen kao prvi te vrste u Kini i kao najava predstojećih Svetskih igara humanoidnih robota u Pekingu, prenosi "AP".
Prema rečima organizatora, ključni aspekt meča bio je to što su svi roboti nastupali potpuno autonomno, koristeći strategije zasnovane na veštačkoj inteligenciji, bez ikakve ljudske intervencije ili nadzora.
Opremljeni naprednim vizuelnim senzorima, roboti su bili u stanju da prepoznaju loptu i spretno se kreću po terenu.

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju
Takođe su dizajnirani da samostalno ustanu nakon pada.
Ipak, tokom meča, nekoliko njih moralo je biti izneto s terena na nosilima, što je dodatno doprinelo realističnosti celokupnog doživljaja.
Kina pojačava napore u razvoju humanoidnih robota koje pokreće veštačka inteligencija, koristeći sportska takmičenja poput maratona, boksa i fudbala kao realna okruženja za testiranje.
Muška fudbalska reprezentacija Kine nastupila je na Svetskom prvenstvu samo jednom i već je eliminisana iz takmičenja koje će se sledeće godine održati u Kanadi, Meksiku i Sjedinjenim Američkim Državama.
Komentari (0)