Planeta

Kako su se Druzi zamerili džihadistima: Narod "velikih tajni" našao se u centru sukoba u Siriji koji je dugo izbegavao

Komentari
Kako su se Druzi zamerili džihadistima: Narod "velikih tajni" našao se u centru sukoba u Siriji koji je dugo izbegavao
Shadi AL-DUBAISI / AFP / Profimedia - Copyright Shadi AL-DUBAISI / AFP / Profimedia

Autor: Euronews Srbija

18/07/2025

-

21:45

veličina teksta

Aa Aa

Izraelska vojska saopštila je da dozvoljava sirijskim vladinim snagama 48-očasovno zadržavanje u pokrajini Svejda na jugu Sirije, većinski naseljenom Druzima, ali da neće tolerisati trajno prisustvo. 

Vladine snage Sirije povukle su se iz Svejde u sredu uveče, nakon što su postigle primirje sa lokalnim druzkim snagama, ali su se sukobi ipak nastavili. Sukobi između beduinskih militanata i Druza eskalirali su krajem nedelje i tom prilikom stradalo je oko 300 ljudi. 

Mnogi kažu da su Druzi mali narod velikih tajni. U pitanju je etno-religijska zajednica koja sebe naziva Al-Muvahidun, odnosno narod jedinstva i koja broji ukupno milion i po ljudi. Druzi govore arapskim jezikom i žive u Siriji, Izraelu, Libanu, Jordanu i na Golanskoj visoravni.

Njihova najbrojnija zajednica nalazi se na jugu Sirije gde živi otprilike 700.000 ljudi. Njihova vera nastala je iz šiitskog islama, međutim, Druzi se ne identifikuju sa muslimanima. Oni važe za veoma zatvorenu zajednicu, veruju u reinkarnaciju, a brakove sklapaju isključivo unutar svoje zajednice. 

Jalaa MAREY / AFP / Profimedia

 

Poseduju svete spise, ali je pristup njima ograničen, a samo malom broju duhovno uznapredovalih Druza dozvoljeno je da učestvuju u verskim obredima. U Izraelu i na Golanu ih živi oko 150.000 i smatraju se najlojalnijim nejevrejskim građanima. 

Međutim, za razliku od ostalih zajednica, služenje vojnog roka obavezno je za Druze, baš kao i za Jevreje. Pripadnici ove zajednice isticali su se u redovima izraelske vojske tokom arapsko-izraelskih ratova, a u znak zahvalnosti država Izrael uvažila je njihov etnički i verski identitet.

Po izbijanju građanskog rata u Siriji 2011. godine, tamošnji Druzi pokušavali su da se distanciraju od sukoba. Trudili su se da očuvaju dobre odnose sa režimom predsednika Bašara al-Asada, izbegavali su regrutaciju u redove vladinih snaga. 

Ipak, uprkos neutralnom držanju, islamisti su 2015. godine napali Druze, smatrajući ih šiitskim jereticima. 

Oni su ubrzo formirali lokalnu miliciju na jugu zemlje koja ih je branila od islamističkih grupa poput Islamske države i Al-Nusre. Od tog trenutka, društva milicija priključila su se vladinim snagama u borbi protiv ekstremista. 

Nevolje za Druze počele su u decembru 2024. godine kada je svrgnut režim Bašara al-Asada. Nakon promene vlasti u Damasku, ova zajednica izložena je napadima sunitskih frakcija labavo povezanih sa novim vlastima.

Napadi su usledili krajem aprila nakon procurelog audiosnimka u kojem se navodno čuje verski lider Druza kako vređa proroka Muhameda. Iako je dokazano da je snimak lažan, napadi su nastavljeni. 

Nasilje je intenzivirano krajem prošle nedelje, a ubrzo su na jug Sirije raspoređene i vladine snage kako bi uspostavile mir na tom području. Međutim, lokalno stanovništvo optužilo je snage bezbednosti da su sarađivale sa lokalnim militantnim frakcijama u napadu na Druze. 

Ubrzo se umešao Izrael koji je izveo vazdušne napade na Damask i na jug Sirije i zapretio vladinim snagama da se drže podalje od Golanske visoravni, teritorije koje je Izrael okupirao u šestodnevnom ratu 1967. godine. Tokom ove nedelje primirje je postignuto nekoliko puta, međutim svaki prekid vatre bio je kratkog daha.

Komentari (0)

Svet