Norveška pristupila američkoj inicijativi "Pax Silica" kako bi obezbedila materijale za napredne tehnologije
Komentari
Kraljevina Norveška pridružila se američkoj inicijativi "Pax Silica", čime je ta zemlja postala 15. potpisnica partnerstva usmerenog na razvoj lanaca snabdevanja kritičnim mineralima, navodi se u saopštenju američkog Stejt departmenta.
Inicijativa je pokrenuta kako bi se obezbedio kontinuirano snabdevanje materijalima neophodnim za održavanje i razvoj veštačke inteligencije. "Pax Silica" program predstavlja strategiju administracije predsednika SAD Donalda Trampa da smanji njihovu zavisnost od Kine u proizvodnji i preradi komponenata za ključne tehnologije.
Ambasadorka Norveške u SAD Aniken Huitfelt potpisala je Deklaraciju "Pax Silica" u Vašingtonu, čime je formalizovano učešće Norveške u ovoj inicijativi.
SAD i Norveška su tom prilikom potvrdile opredeljenje za proširenje pristupa tržištu za industriju i napredne tehnološke lance vrednosti.
Pored Norveške, članice inicijative Paks Silika su i Australija, Finska, Indija, Izrael, Japan, Filipini, Katar, Južna Koreja, Singapur, Švedska, Ujedinjeni Arapski Emirati, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Američke Države.
Inicijativa Paks Silika predstavlja, pojašnjava se u saopštenju, partnerstvo zemalja usmereno na jačanje konkurentnosti i ekonomskog prosperiteta kroz diversifikaciju snabdevanja ključnim mineralima.
Komentari (0)