Biznis vesti

Ministarstvo: Pojačana kontrola robe životinjskog porekla nije zabrana uvoza

Komentari
Ministarstvo: Pojačana kontrola robe životinjskog porekla nije zabrana uvoza
Ministarstvo: Pojačana kontrola robe životinjskog porekla nije zabrana uvoza - Copyright profimedia

Autor: Tanjug

10/05/2025

-

14:52

veličina teksta

Aa Aa

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je danas da nedavne promene u režimu uvoza ili tranzita pošiljaka u Srbiju, koje podležu veterinarsko-sanitarnoj kontroli, ne predstavljaju zabranu uvoza, već uvođenje pojačane kontrole izdavanja predmetnih rešenja radi sprečavanja širenja bolesti.

Kako se navodi u saopštenju, promene u vezi sa izdavanjem rešenja kojim se utvrđuju veterinarsko-sanitarni uslovi za uvoz ili tranzit pošiljaka donete su u skladu sa aktuelnom epizootiološkom situacijom u svetu, kao i na osnovu analize rizika, kojom se, između ostalog, detaljnije utvrđuju geografske i druge karakteristike zemlje izvoznice, odnosno zemlje provoza, a koje utiču na pojavu, širenje i opstanak bolesti. 

"Ova mera doneta je kao odgovor na pojavu zaraznih bolesti životinja u određenim zemljama i ima isključivo preventivni karakter – sprečavanje unošenja zaraznih bolesti koje nisu prisutne na teritoriji Srbije", navodi se u saopštenju.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić rekao je za Tanjug da će Srbija po pitanju uvoza mesa i mleka voditi računa odakle pošiljke dolaze, jer bi njihov dolazak iz zaraženih područja bio katastrofa za domaću poljoprivredu.

"Što se tiče krize u sektoru mleka i svinja, evidentno je da ona postoji, ali mi ne smemo da smetnemo sa uma da imamo bolest slinavke i šapa, koja je prvenstveno u Mađarskoj i nažalost došlo je do određenih propusta prilikom izdavanja njihovih rešenja njihovog procesiranja da bismo mogli da pratimo odakle sve pošiljke dolaze", rekao je Glamočić.

On je objasnio da pošiljke dolaze sa raznih strana, a najviše iz evropskih zemalja i iz Rusije.

"Mi smo morali da uvedemo red u izdavanja i država Srbija ima rok od 60 dana za izdavanje novih rešenja, tako da radimo u skladu sa tim. Bilo je propusta u izradi i rešenjima, pa smo neke linije morali da povučemo", rekao je Glamočić.

Dodao je da će sve biti adekvatno dokumentovano kako bi se pratile pošiljke odakle dolaze.

"Pratićemo i kuda prolaze, da nam se ne bi desilo da dođu sa zaraženih područja jer je to onda katastrofa za našu poljoprivredu i državu", objasnio je Glamočić.

Iz resornog ministarstva ukazuju da je cilj da se, kroz pojačanu veterinarsko-sanitarnu kontrolu i dodatnu procenu zdravstvene ispravnosti proizvoda, obezbedi najviši nivo bezbednosti.
Uvoz pošiljaka odvijaće se na osnovu detaljnije analize rizika.

"Zahvaljujemo na razumevanju i spremnosti na saradnju u cilju očuvanja veterinarskog javnog zdravstva", navodi se u saopštenju.

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis