Savić o carinskom ratu: Tramp shvatio da i druga strana ima adute
Komentari
14/05/2025
-23:09
Ekonomista Ljubodrag Savić izjavio je danas da dogovor SAD-a i Kine o smanjenju carina nije iznenađenje, jer se američki predsednik Donald Tramp zaleteo uvođenjem carina Kini od 145 odsto, a onda, kada je to rezultovalo povećanjem cena jeftine kineske robe u Americi, kako je rekao, shvatio da "batina ima dva kraja" i povukao se.
"Tramp je krenuo, figurativno rečeno, kao slon u staklarskoj radnji. Uveo je carine od 145 odsto i dizao ih svakog dana, računajući da druga strana nema oružje. Shvatio je da druga strana ima adute, a to je da jedna bogata Amerika, uprkos svom tom bogatstvu, ima deo Amerikanaca koji je siromašan i kojima je ta jeftina kineska roba odgovarala i koji su je kupovali. To znači da će tvoji građani i tvoji glasači plaćati višu cenu", rekao je Savić Tanjugu.
Kako je objasnio, građani i glasači se prvo dive predsedniku koji poveća carinsku stopu na 145 odsto, jer smatraju da imaju predsednika koji može da radi šta hoće, ali, kada vide da su cene proizvoda znatno više, više ga ne doživljavaju kao nekoga ko je napravio revolucionarno herojsko delo.
"Kada Amerikanac plati robu 1,2, 1,3 ili 1,5 puta više, onda mu kažu: 'Čekaj, pa nije nam baš ovaj predsednik toliko pametan koliko nam se čini'", objasnio je Savić.
Kako je rekao, Tramp je čovek koji je uzburkao svet i okrenuo ga naopako u svakom smislu i koji stalno nešto pokušava, pa makar i grešio, što je, ističe, neobično za američkog predsednika.
"Pri tome nije razumeo da batina uvek ima dva kraja. Naučio je i tu lekciju. Činjenica je da je on u ovom trenutku najmoćniji čovek, njemu idu na ruku i događanja s Evropskom unijom, Rusijom i ratom u Ukrajini, ali on duboko zna, jer je trgovac, da je njegov ekonomski problem broj jedan Kina i pokušao je to da reši. Po sistemu: revolveraš podigne pištolj, pa ko se uplaši, uplaši se, ko se ne uplaši, podigne i on. E, sad je taj drugi podigao pištolj i sad je vreme da se ne ubijamo, nego da tražimo neko rešenje", objasnio je Savić.
"Amerika i Kina specifične zemlje"
Dodao je da misli da je Tramp naučio lekciju i da će u budućnosti biti više razgovora nego takvih situacija.
Savić ističe da su Amerika i Kina specifične zemlje, koje nisu sasvim uporedive.
Kako je rekao, Amerika je u ovom trenutku najmoćnija zemlja sveta i, kada je pronašla naftu u uljnim škriljcima, postala je jedina zemlja u svetu koja ima sve.
"Od obradivog poljoprivrednog zemljišta ima hranu, energente, savremenu vojsku, tehnologiju, finansijsko tržište, dolar je svetska valuta. Dakle, neko ko, u suštini, može da 'ratuje' s celim svetom. Amerika će još dugo vremena biti dominantna sila, ali to vreme se skraćuje, odnosno Kina im opasno duva za vratom, u perspektivi ima više šansi nego Amerika", istakao je Savić.
S druge strane, najveći deo kineskog izvoza odlazi u SAD, a Kina je i najveći kupac američkih hartija od vrednosti.
"Kinezi su stare čekalice i oni ništa ne menjaju od svoje strategije. Imaju čvrst kurs i ja nemam nikakvu dilemu da će pre ili kasnije Kinezi postati sila broj jedan, ako ne vojna, ne politička, onda ekonomska svakako", smatra Savić.
Govoreći o ekonomskim razlikama između dve zemlje, Savić navodi da SAD imaju visok standard, visoke plate, visoke cene rada, sindikalnu organizovanost, zakone koji štite na razne načine građane, zaposlene i radnike, dok u Kini svega toga, kako je rekao, ima i nema.
"Tamo imate slabu sindikalnu organizovanost, nemate mnogo ekoloških normi, izuzetno niske cene radne snage", navodi Savić.
"Kina u okviru dve krajnosti"
Dodaje da Kina ima jednu prednost koju Amerika nikad neće imati u odnosu na Kinu, mada mnoge druge ima, a to je da Kina funkcioniše u okviru dve krajnosti.
"S jedne strane ima centralističku vlast koja, kako kažu Kinezi, može da pomera, figurativno rečeno, brda. Praktično može da uradi šta hoće. Tramp ne može da uradi šta hoće. On je ipak u jednom uređenom sistemu, u uređenoj prirodi i tu postoje neki zakoni, to jest neka ograničenja, vlada se u okviru toga. Njegova vlada ne može da uradi u ekonomiji ono što može da uradi kineska vlada, koja može šta hoće", navodi Savić.
Ističe da je druga bitna stvar sindikalna organizacija, koja je u Americi na vrlo visokom nivou, dok toga u Kini nema.
"To su dve ključne prednosti Kine. Zato oni mogu dugo da izdrže i s visokim cenama, ali i mogu da idu u bescenje što se tiče cena, u smislu spuštanja cena, što Amerika ne može da izdrži. Ta vrsta konkurencije ne konkuriše samo na američkom i kineskom tržištu, oni konkurišu i na svetskom tržištu", objasnio je Savić.
Kako je rekao, Kina još uvek ne može da se upusti u otvoreni rat s SAD-om, jer je razlika i dalje ogromna, ali dugoročno ni dolar ni američke hartije od vrednosti neće imati poziciju koju danas imaju.
"Amerika će polako izlaziti iz te ugodne pozicije da može da štampa dolare koliko joj treba, a da ne izazove inflaciju, što drugi svet to ne može. Svet se ubrzano menja u korist Kine, ali to neće tako brzo ići i to Tramp zna. Kao dobar trgovac, moćan čovek, on hoće dok si mali da te uništi, ali to neće tako lako ići", ocenio je Savić.
On smatra da, iako Tramp cilja Kinu, najgore u celoj priči proći će Evropska unija.
"Na našu nesreću ili sreću, mi smo deo Evrope, ili u širem smislu Evropske unije, na tom putu se nalazimo. Naš problem jeste u tome što je Evropa u velikim problemima, a oni su naši najveći strani investitori. Mi smo višestruko povezani s, na primer, Nemačkom, a ona, u ovom trenutku, jeste zemlja koja ima velike probleme i to će imati posledice i na Srbiju", zaključio je Savić.
Komentari (0)