Rumunija zadržala kamatnu stopu na 6,5 odsto pred drugi krug predsedničkih izbora
Komentari
16/05/2025
-21:31
Narodna banka Rumunije zadržala je danas referentnu kamatnu stopu na 6,5 odsto, samo nekoliko dana pred drugi krug predsedničkih izbora, u atmosferi političke nestabilnosti, budžetske krize i pojačanih odliva kapitala sa domaćeg tržišta.
U saopštenju, Narodna banka Rumunije navela je da su "izuzetno visok nivo neizvesnosti" oko inflacije i snažan odliv kapitala koji je uticao na likvidnost, kamate i devizne rezerve glavni razlozi za ovakvu odluku, prenosi Bloomberg.
Rumunija se trenutno suočava s jednom od najviših inflacija u Evropi i velikim spoljnim disbalansom, dok su njeni troškovi zaduživanja među najvišima u Evropskoj uniji.
Privreda Rumunije nije zabeležila kvartalni rast u prva tri meseca ove godine, dok je međugodišnji rast iznosio samo 0,2 odsto, što je ispod svih očekivanja.
Investicije su zamrznute, a potrošnja potisnuta zbog političke i ekonomske neizvesnosti.
Rumunska valuta je prošle nedelje pala na istorijski minimum usred političkih previranja u zemlji koja stvaraju nesigurno okruženje za investitore, pre svega nakon prvog kruga predsedničkih izbora na kojima je pobedio kandidat krajnje desnice Đorđe Simion i ostavke rumunske vlade koju je predvodio socijaldemokrata Marsel Čolaku.
Narodna banka Rumunije je tada intervenisala na tržištu kako bi obuzdala pad nacionalne valute i potrošila najmanje sedam milijardi evra na stabilizaciju leja, preneo je Euraktiv.
Rumunija trenutno ima najveći budžetski deficit u Evropskoj uniji koji je porastao sa 5,61 odsto BDP-a u 2023. na 8,65 odsto BDP-a u 2024. godini.
Troškovi servisiranja državnog duga ostaju veoma visoki zbog slabih kreditnih rejtinga zemlje. Agencija Fič je ranije Rumuniji dodelila rejting BBB-, isto kao i Standard i Purs (S&P), a Mudis rejting Baa3, a sve tri agencije su nedavno smanjile izglede zemlje sa stabilnih na negativne.
Komentari (0)