Biznis vesti

Pregovori SAD i EU o carinama na poluvremenu: Kakav je trenutni rezultat i koji su izgledi da dođe do sporazuma?

Komentari
Pregovori SAD i EU o carinama na poluvremenu: Kakav je trenutni rezultat i koji su izgledi da dođe do sporazuma?
AP/Evan Vucci - Copyright AP/Evan Vucci

Autor: Euronews

27/05/2025

-

16:03

veličina teksta

Aa Aa

Prošlo je više od 45 dana otkako je predsednik SAD Donald Tramp najavio 90-dnevnu pauzu u trgovinskom ratu koji je pokrenuo protiv partnera širom sveta, ali se čini da se pregovori između EU i SAD nisu pomerili ni za pedalj u tom periodu, piše Euronews

Nedelju dana nakon što su obe strane razmenile pisma sa svojim ponudama, Tramp je na svojoj društvenoj mreži Truth zapretio uvođenjem "direktnih carina od 50 odsto Evropskoj uniji" počev od 1. juna 2025.

"Evropska unija, koja je osnovana prvenstveno s ciljem da iskoristi Sjedinjene Države u trgovini, veoma je teška za saradnju", napisao je Tramp i dodao: "Njihove moćne trgovinske barijere, PDV porezi, smešne korporativne kazne, netarifne trgovinske prepreke, monetarne manipulacije, nepravedne i neosnovane tužbe protiv američkih kompanija i još mnogo toga, doveli su do trgovinskog deficita sa SAD od preko 250.000.000 dolara godišnje, broj koji je potpuno neprihvatljiv".

Tanjug/AP

 

EU je oduvek odbacivala američke proračune trgovinskog deficita, ističući suficit SAD u sektoru usluga, te zaključujući da EU ima trgovinski suficit od najviše 50 milijardi evra.

Trenutno SAD primenjuju carine od 25 odsto na aluminijum, čelik i automobile iz EU, kao i univerzalne carine od 10 odsto na sve uvozne proizvode iz EU.

Pozicije drastično udaljene

Prošle nedelje, Evropska komisija, koja u ime 27 država članica vodi pregovore o trgovinskim sporazumima, primila je pismo od američke administracije, na koje je i odgovorila.

Zvaničnici koji su imali uvid u obe ponude ocenili su da su male šanse da pregovori napreduju do kraja 90-dnevnog roka, ne samo zato što su SAD zauzete brojnim pregovorima sa partnerima širom sveta, već i zato što su ponude dve strane drastično udaljene.

EU predlaže ukidanje carina na sve industrijske proizvode, kao i kupovinu američkog tečnog prirodnog gasa, veštačke inteligencije i neosetljivih poljoprivrednih proizvoda kao što je soja. Takođe se nada da bi njen predlog o saradnji sa američkom administracijom po pitanju zajedničkih problema u vezi sa Kinom, poput prekomernih kapaciteta, mogao doprineti napretku pregovora.

AP Photo/Ng Han Guan

 

Diplomatski izvori su za Euronews rekli da postoje male šanse da se EU vrati na nivo carina koji je postojao pre Trampovog trgovinskog rata, iako većina država članica EU još uvek gaji tu nadu.

Šta ako pregovori propadnu?

Sama Komisija je predložila paket kontramera vredan 95 milijardi evra kako bi "ponovo uspostavila ravnotežu" u trgovinskim odnosima ako pregovori propadnu.

Ovaj paket bi se nadovezao na prvu listu američkih proizvoda vrednih 21 milijardu evra na koje bi bile uvedene carine EU, a koja je bila suspendovana nakon što je Tramp najavio primirje.

Maroš Šefčovič je tri puta putovao u Vašington kako bi se sastao sa američkim kolegama Hauardom Lutnikom i trgovinskim predstavnikom SAD Džejmisonom Gririjem.

profimedia

 

EU se nada da bi SAD mogle pokazati spremnost za pomak tako što bi pristale na sastanak između Šefčoviča i američkih kolega u junu, povodom sastanka OECD-a u Parizu, na evropskom tlu.

Već nedeljama Komisija tvrdi da se sastanci odvijaju na "tehničkom" nivou između dve strane Atlantika. Međutim, stvarni pregovori još nisu započeli.

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis