Biznis vesti

Oko 90.000 radnika prima minimalac: Koliko će tačno on iznositi od oktobra?

Komentari
Oko 90.000 radnika prima minimalac: Koliko će tačno on iznositi od oktobra?
profimedia - Copyright profimedia

Autor: Tanjug

15/07/2025

-

12:40

veličina teksta

Aa Aa

Minimalna cena rada u Srbiji od oktobra će biti veća za 9,4 odsto i iznosiće više od 500 evra dogovoreno je na sednici Socijalno-ekonomskog saveta (SES) Srbije. Predsedavajuća SES-a i ministarka rada Milica Đurđević Stamenkovski je novinarima rekla da je odluka o vanrednom povećanju doneta jednoglasno, da je rezultat  socijalnog dijaloga u Srbiji i da je povećanje određeno na osnovu analize potreba radnika u Srbiji i analize potrošačke korpe.

"Kada zajedno diskutujemo u korist naših radnika i naših građana, možemo da donesemo najbolje odluke za njih, što smo danas i pokazali. Ovo je politika posvećena ljudima, socijalnoj pravdi i većoj ravnopravnosti", istakla je ona.

Navela je da je pre 12 godina, broj radnika u Srbiji koji su primali minimalnu zaradu bio šest puta veći nego danas, a danas ih je oko 90.000

"Naša namera je da, težeći ka boljem ekonomskom standardu i praveći prilike na tržištu rada, povećamo životni standard svih porodica u Srbiji", naglasila je Đurđević Stamenkovski i istakla da je nezaposlenost danas rekordno niska i iznosi 9,1 odsto, što pokazuje dobre tendencije i prilike kojima Srbija teži. 

Prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali rekao je da se vanrednim povećanjem minimalna cena rada od oktobra povećava sa 53.592 dinara na 58.630 dinara, odnosno sa 450 evra na 500 evra.

"Ovo povećanje je bilo inicijativa Vlade Srbije. Njime smo ispunili i obećanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića da ćemo ovu godinu završiti sa povećanjem minimalca", rekao je Mali.

Naveo je da će cena radnog sata biti povećana sa 308 na 337 dinara.

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Prema njegovim rečima otvorena je i tema redovnog povećanja minimalne cene rada u Srbiji od 1. januara a predlog Vlade Srbije je da povećanje bude 10,1 odsto.

"Sa tim povećanjem bi minimalac od 1. janaura 2026. godine iznosio 550 evra. Pregovore o tome ćemo početi krajem avgusta, početkom septembra", istakao je on.

Naveo je da je u januaru minimalac povećan za 13,7 odsto, od oktobra bi trebalo da se poveća za 9,4 i ako i u januru usledi povećanje od 10,1 koje predlaže Vlada Srbije, to će značiti da će minimalna cena rada u Srbiji za 12 meseci biti kumulativno povećana za 37 odsto.

Prema njegovim rečima minimalna zarada se povećava prvo zbog brige o ljudima koji imaju najmanja primanja a drugi razlog je i što povećanje minimalne zarade utiče i na povećanje plata u Srbiji. 

Kao posebno važno za poslodavce je istakao to da se za 20,4 odsto za koliko bi prema predlogu vlade minimalac trebalo da se kumulativno poveća u oktobru i januaru, povećao bi se  neoporezivi deo dohotka, dakle, sa 28.423 dinara, 34.221 dinara. 

"Na takav način ćemo da izađemo u susret i poslodavcima kako bi umanjili za njih ono što je povećanje minimalne zarade. Za rezultat ćemo, što se opterećenja plata tiče, imati to da ćemo ukupno opterećenje zarada, smanjiti na 59,7 odsto ali ono što je posebno važno, opterećenje na minimalnu zaradu ostaće isto 55,6 odsto", rekao je on. 

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Istakao je da je ovo drugi put da je na sednici Socijalno-ekonomskog saveta konsenzusom, jednoglasno doneta odluka o povećanju minimalne zarade.

"Nisu to bili ni laki razgovori, bilo je i teških trenutaka. Što se poslodavaca tiče, izašli su sa konkretnim predlozima kako da dalje unapredimo poslovno okruženje u našoj zemlji. O tome ćemo razgovarati i imaćemo više detalja već do 15. septembra ove godine kada nas očekuje odluka o redovnom povećanju minimalne zarade od 1. januara", naglasio je Mali.

Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije i član SES-a Zoran Mihajlović je rekao da je danas postignuta saglasnost jer se radi o vanrednom usklađivanju i dodao da ova sindikalna centrala ima primedbu što se to radi od oktobra meseca i što se sa povećanjem nije krenulo ranije, recimo od jula.

"Tako bi na neki način sačuvali standard naših građana. Ono što nas očekuje u narednom periodu to je već u avgustu usklađivanje cene rada, odnosno minimalne cene rada za 2026. godinu i mi apsolutno nismo zadovoljni sa predlogom koje je vlada dala, mi ćemo tražiti više", rekao je on.

Istakao je da Savez sindikata smatra da bi i ostale plate u Srbiji trebalo da prate rast minimalne zarade i da će oni i na pregovorima u avgustu insistirati na tome.

Predstavnik UGS "Nezavisnost" i član SES-a Zoran Ilić je ocenio da "kada je nešto vanredno i kada se to uzme od vlade, onda je to i dobro".

Dodao je da u UGS-u nestrpljivo čekaju pregovore u avgustu kada će imati više da kažu o novoj minimalnoj ceni rada.

Predsednik Unije poslodavaca Srbije i član SES-a Miloš Nenezić je rekao da su se poslodavci sa današnjom odlukom složili iz više razloga.

"Najbitniji razlog je taj da je Vlada Srbije apsolutno postavila mini rekord što se tiče osnaživanja poslodavaca i privatnika. Ako pogledamo podatke za poslednjih sedam godina, nama je broj privrednih subjekata u stalnom rastu kao i dobit privrednih subjekata, zaposlenost , kao i minimalna i prosečna zarada. To je pokazatelj da Vlada Srbije radi na konto privrede, a kada radi na konto privrede, naravno da je to za dobrobit građana", rekao je on. 

Ukazao je da su poslodavci u poslednjih sedam godina imali rasterećenja od 4,75 odsto, gde su za dva procenta smanjeni porezi i doprinosi na teret poslodavaca, porez za nezaposlenost za 0,75 odsto a porez na zarade za dva odsto, dok je neoporezivi deo zarade povećan za 148 odsto.

Komentari (0)

Biznis