Efekti poskupljenja struje: Konkurentnost pojedinih sektora privrede ugrožena, važno je obuzdati inflaciju
Komentari
15/07/2025
-18:40
Nove tržišne cene struje su znatno više nego što su bile prethodnih godina kada su bile ograničene, što ugrožava konkurentnost pojedinih sektora, posebno metalne i hemijske industrije, rekao je danas zamenik predsednika Privredne komore Srbije (PKS) Mihailo Vesović.
Vesović je rekao za Tanjug da su najpogođeniji proizvođači u industriji metala, plastike i gume, jer cena struje značajno učestvuje u konačnoj ceni proizvoda.
Zbog veće cene struje, PKS je zajedno sa resornim ministarstvima inicirala formiranje radne grupe koja će direktno učestvovati u razgovorima i pregovorima između EPS-a i najugroženijih kompanija i dodao je da je u prostorijama komore održan sastanak.
''Jedna od ključnih tema jučerašnjeg sastanka, kojem su prisustvovali predstavnici Ministarstva privrede, Ministarstva energetike i kabineta predsednika, bila je cena električne energije. Ona se danas slobodno formira na tržištu i ugovara između privrednih subjekata i Elektroprivrede Srbije (EPS) u trenutku isteka postojećeg ugovora'', objasnio je Vesović.
Rekao je da je PKS putem Centra za privredne inicijative i brza rešenja identifikovala nekoliko ključnih izazova sa kojima se suočavaju domaće kompanije, među kojima su najizraženiji troškovi radne snage, cena električne energije i problemi sa sezonskim bolovanjima u poljoprivredi.
Istakao je da su ovi problemi naročito izraženi u regionima gde je poljoprivredna proizvodnja dominantna i gde strane kompanije masovno zapošljavaju radnike.
On je naglasio da je važno pronaći balans između interesa privrede i EPS-a, kako ne bi bila ugrožena ni makroekonomska stabilnost zemlje, ni konkurentnost domaćih kompanija.
''EPS je tema razgovora u okviru sporazuma sa MMF-om i mora da posluje tržišno i sprovede restrukturiranje, ali istovremeno ne sme doći do udara na inflaciju i poziciju privrede. Očekujemo razumevanje i fleksibilnost svih strana'', poručio je Vesović.
Na pitanje šta bi bilo najbolje održivo rešenje, Vesović je odgovorio da ne postoji idealno rešenje, ali da je najbezbolnije da se nađe balans između dva interesa.
''Važno je da ta cena ne bude u potpunosti odraz onog što je tržišna cena u tom trenutku, ali da ni na koji način ne ugrozi tržišno poslovanje EPS-a kao važnog privrednog subjekta koji nije samo deo budžeta kompanija i privrede, nego i budžeta celokupnog stanovništva'', rekao je Vesović Tanjugu.
On je napomenuo da se Srbija nalazi u gornjem delu liste zemalja regiona po visini cene električne energije, što ranije nije bio slučaj.
Konkurentske prednosti, kako je rekao, sada imaju Bosna i Hercegovina, Albanija, Crna Gora i Turska, koje imaju niske cene struje i manje regulatornih opterećenja kada je u pitanju zaštita životne sredine.
Komentari (0)