Stanić: Sporazum SAD i Evropske unije dobar signal i za Srbiju
Komentari
28/07/2025
-15:38
Trgovinski sporazum koje su postigle SAD i Evropska unija (EU), po kome će proizvodi iz EU u Americi biti ocarinjeni sa 15 odsto, predstavlja dobar signal i za Srbiju, rekao je danas makroekonomista i analitičar Privredne komore Srbije Bojan Stanić, a finansijski konsultant Vladimir Vasić ocenio je da je ovim sporazumom Evropa uspela da se sačuva, ali po diktatu i željama SAD.
Stanić je za Tanjug rekao da ukoliko su Japan i EU uspeli da dogovore relativno dobre uslove sa SAD, za očekivati je da nakon ovog sporazuma i Srbija postigne nešto slično. Istakao je da je sporazum SAD i EU važan, jer neće doći do dalje eskalacije u trgovinskim odnosima između Amerike i EU, koje su dve od tri najznačajnije privrede u svetu.
Kako je naveo, iako ovaj sporazum više ide u korist Amerike, iz EU su pozdravili sporazum i rekli da je ipak bolje plaćati carinu od 15 odsto nego od 30 odsto, kako je bilo očekivano.
"Ovo je dobar signal imajući u vidu očekivanja, jer je potpisan bolji sporazum nego što je bilo očekivano", ocenio je on i dodao da je sporazum značajan kada je reč o automobilskoj industriji u Nemačkoj koja je jedan od motora ekonomskog rasta i razvoja EU.
"Ono što je značajno jeste da ne postoji mogućnost da bude bescarinski izvoz na američko tržište, dakle te stope minimalno ostaju 10,15 odsto.
S druge strane postavlja se pitanje kako će biti tretiran izvoz drugih zemalja koje sada teže dolaze do američkog tržišta i koje se orijentišu na tržište EU, koja ima mehanizme da ograniči taj uvoz", naveo je on.
Naglasio je da je Srbiji najznačajnije tržište EU i dodao da smatra da potpisivanjem ovakvog sporazuma između SAD i EU neće doći do narušavanja trgovinskih odnosa drugih zemalja koje trguju sa EU, uključujući i Srbiju. Na pitanje kako će se ovaj sporazum odraziti na globalnu ekonomiju, a kako na naš region i Srbiju, rekao je da će sve carine koje se uvode povećati troškove proizvodnje, i dodao da će u dugom roku globalna privreda trpeti u smislu manjeg rasta nego što je njen potencijal.
"To je posledica narušavanja slobodne trgovine kroz carine koje se uvode, protekcionizam koji se vraća na velika vrata i kroz dalju neizvesnost u pogledu odnosa između Amerike i Kine, kao i EU i Kine, i nas koji smo potpuno okruženi teritorijom EU, koji imamo vrlo visoku zavisnost od tog tržišta imajući u vidu da se tamo plasira oko dve trećine naših proizvoda", objasnio je Stanić.
Finansijski konsultant Vladimir Vasić je za Tanjug ocenio da je sporazumom Amerike i Evrope, Evropa uspela da se sačuva, ali po diktatu i željama SAD. On je naveo da se pokazalo da predsednik SAD Donald Tramp i njegova administracija znaju da trguju sa svima, na način da prvo podgnu veliku buru i prašinu, a onda sačekaju da se ta prašina slegne i da svako dođe na ono mesto koje je Tramp želeo.
"Prvo je to Japan, a sad EU. To ima svoju cenu, 15 odsto carina je u redu, ali morate da kupite gas, naftu od SAD tako da mislim da je Evropa uspela da se sačuva ali po diktatu i željama SAD", ocenio je on. Sjedinjene Američke Države i Evropska unija postigle su juče u Škotskoj trgovinski sporazum, po kome će, između ostalog, proizvodi iz EU u Americi biti ocarinjeni sa 15 odsto.
Predsednik SAD Donald Tramp, nakon sastanka sa predsednicom Evropske komisije Ursulom Fon der Lajen, rekao je da je dogovor sa EU najveći sporazum ikad postignut i naveo da će EU u SAD investirati 600 milijardi dolara, kao i da će kupiti i energente u vrednosti od 750 milijardi dolara. Fon der Lajen je ocenila da će sporazum doneti stabilnost i povratiti ravnotežu u trgovini između dva velika trgovinska partnera.
Komentari (0)