Direktor najveće naftne kompanije na Bliskom istoku apeluje: Katastrofalne posledice ako Ormuski moreuz ostane zatvoren
Komentari
10/03/2026
-20:21
Saudi Aramco, najveći svetski izvoznik nafte, upozorio je u utorak na "katastrofalne posledice" po globalna tržišta nafte ukoliko rat sa Iranom nastavi da ometa plovidbu kroz Ormuski moreuz.
Transport nafte je u velikoj meri ometen u ovoj ključnoj pomorskoj arteriji, kroz koju u normalnim okolnostima svakodnevno prolazi oko 20 odsto svetske nafte. Iranska Revolucionarna garda izjavila je u utorak da neće dozvoliti transport "nijedne litre nafte" sa Bliskog istoka ukoliko se nastave napadi Sjedinjenih Država i Izraela. Iran je dodatno poručio da će slobodan prolaz kroz Ormuz biti dozvoljen samo zemljama koje proteraju ambasadore SAD i Izraela.
"Biće katastrofalnih posledica po globalna tržišta nafte, a što duže traje poremećaj, to će drastičnije biti posledice po globalnu ekonomiju", izjavio je novinarima izvršni direktor Aramca Amin Naser, tokom telekonferencije o finansijskim rezultatima.
"Suočavali smo se sa poremećajima i u prošlosti, međutim, ovo je daleko najveća kriza sa kojom se suočila naftna i gasna industrija u regionu", dodao je Naser.
Potencijalne posledice u mnogim sektorima
Credit: Andre M. Chang / Zuma Press / Profimedia
Naser je istakao da se očekuje da će kriza imati značajne lančane posledice i na avijaciju, poljoprivredu, automobilsku industriju i druge sektore.
Globalna referentna cena za sirovu naftu, koja je u ponedeljak skočila na skoro 120 dolara po barelu, trgovala je u utorak blizu 92 dolara nakon izjava američkog predsednika Donalda Trampa, koji je predvideo da bi se rat mogao uskoro završiti.
Tramp je upozorio da će SAD mnogo snažnije udariti Iran ukoliko blokira izvoz iz ovog vitalnog energetskog regiona. Takođe je izjavio da bi Mornarica SAD mogla da prati brodove u Persijskom zalivu kako bi osigurala bezbedan prolaz. Međutim, sposobnost Mornarice da to učini ostaje nejasna, budući da su neki brodovi angažovani u napadima na Iran i presretanju raketa.
Prekid izvoza iz Zaliva
Tanjug/AP/Kamran Jebreili
Naser je napomenuo da su globalne zalihe nafte na najnižem nivou u poslednjih pet godina i upozorio je da će kriza dovesti do njihovog bržeg smanjenja, naglašavajući da je ključno da se obnovi plovidba kroz Ormuski moreuz.
Za sada, Aramco ne izvozi naftu iz Zaliva, jer brodovi ne mogu da utovare teret odatle. Međutim, kompanija – koja ne objavljuje tačnu proizvodnju sirove nafte, pokriva veliku većinu potreba svojih kupaca, izjavio je.
Istočno-zapadni naftovod (East-West Pipeline) koristi se za transport vrsta sirove nafte Arab Light i Arab Extra Light ka luci Janbu na Crvenom moru. Očekuje se da će naftovod dostići pun kapacitet, oko 7 miliona barela dnevno, u narednim danima dok kupci preusmeravaju svoje isporuke. Pored toga, Aramco može da preusmeri deo proizvodnje za pokrivanje domaće potražnje.
Manji požar izazvan napadom prošle nedelje u rafineriji Ras Tanura, najvećoj u zemlji, brzo je ugašen i stavljen pod kontrolu, rekao je Naser, dodajući da je postrojenje u procesu ponovnog pokretanja.
Njegove izjave usledile su nakon objave Aramca o smanjenju godišnje dobiti za 12 odsto, uglavnom zbog nižih cena sirove nafte. Kompanija je takođe najavila program otkupa akcija u vrednosti do 3 milijarde dolara, prvi put u svojoj istoriji.
Komentari (0)