Biznis vesti

Rat na Bliskom istoku obrisao 176 milijardi dolara vrednosti luksuznog sektora u Evropi

Komentari
Rat na Bliskom istoku obrisao 176 milijardi dolara vrednosti luksuznog sektora u Evropi
Rat na Bliskom istoku obrisao 176 milijardi dolara vrednosti luksuznog sektora u Evropi - Copyright profimedia

Autor: Tanjug

15/04/2026

-

17:40

veličina teksta

Aa Aa

Evropski sektor za luksuznu robu pretrpeo je snažne udare zbog rata na Bliskom istoku, a tržišna vrednost 10 vodećih kompanija pala je od početka godine za oko 176 milijardi dolara.

Najveći deo gubitaka otpada na francuski LVMH, koji je izgubio gotovo 100 milijardi dolara tržišne vrednosti, dok je širi evropski indeks Stoxx 600 u istom periodu porastao za 4,6 odsto, što dodatno naglašava slabost luksuznog segmenta.

Pad je dodatno ubrzan nakon objava poslovnih rezultata LVMH, koje su potvrdile strahovanja investitora da se oporavak potrošnje na luksuzne proizvode odlaže zbog geopolitičke neizvesnosti, prenosi Blumberg.

Najveći dnevni pad zabeležila je kompanija Erme (Hermes), koja je izgubila oko 20 milijardi dolara tržišne vrednosti nakon razočaravajućih rezultata za prvi kvartal 2026, uprkos reputaciji brenda otpornog na krize zbog fokusiranosti na najbogatije kupce.

Akcije kompanije Kering, vlasnika brenda Guči, takođe su zabeležile veliki pad nakon slabih prodajnih rezultata, što je dodatno opteretilo sektor koji se suočava sa padom tražnje, posebno na tržištima Bliskog istoka.

Analitičari upozoravaju da je poverenje investitora poljuljano i da će biti potrebno više stabilnih kvartalnih rezultata kako bi se ono obnovilo, uz ključni uslov smirivanja geopolitičkih tenzija.

Komentari (0)

Biznis