Biznis vesti

Putniković: Skoro je nemoguće da EU odluči da zaustavi snabdevanje ruskim gasom, Srbija će ga imati dovoljno

Komentari

Autor: Tanjug

08/03/2022

-

11:31

Putniković: Skoro je nemoguće da EU odluči da zaustavi snabdevanje ruskim gasom, Srbija će ga imati dovoljno
Gazprom, profimedia - Copyright Gazprom, profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Urednica portala "Energija Balkana" Jelica Putniković izjavila je danas da je Srbija potpuno bezbedna što se tiče snabdevanja gasom i da je skoro nemoguće da EU odluči da zaustavi snabdevanje ruskim gasom. Takođe, ona je za Tanjug istakla da će, čak i u najgorem slučaju, Srbija imati dovoljno gasa za grejanje i funkcionisanje onog dela privrede koji ne može bez gasa.

"Mislim da je Srbija bezbedna što se tiče gasa. Jedino ako bi neko u Evropi bio dovoljno lud da sam zavrne gasovode. To bi, u našem slučaju, značilo da Bugari treba da zavrnu slavine za gas iz Turske. Mi imamo i drugu alternativu. Mi imamo gas iz Mađarske, a i u evropskim skladištima ima gasa, tako da se može istrgovati i sa te strane, ali mislim da o tome ne treba razmišljati", ocenila je Putniković.

Ona sumnja da će EU rešiti da sama sebe odseče od cevi gasovoda koji snabdevaju evropske potrošače ruskim gasom i ističe da trenutno svi gasovodi u Evropi rade normalno - Severni tok 1, gasovod Jamal kojim preko Belorusije i Poljske teče gas u Nemačku, gasovodi kroz Ukrajinu, Turski tok.

AP Photo/Sergei Grits

 

"Kada bi sada Evropa rešila da zavrne te cevi ona bi bila u velikom problemu, jer zima još traje, u skladištima nema gasa koji bi mogao da nadomesti te količine. S druge strane, gas koji je malo više počeo da stiže iz sveta nikako ne može da zameni ruski gas. Uz to, nema gasovoda koji iz Španije može da dovede gas u centralnu Evropu. Jednostavno. Bez ruskog gasa Evropa je u velikom problemu", istakla je Putniković.

Ona objašnjava da Srbija dobija gas preko Turske koji gasovodom teče kroz Bugarsku. Turska nije članica EU, a Bugarska jeste, ali, naglašava, ne veruje da će Bugarima pasti na pamet da odustanu od snabdevanja gasom iz Rusije, jer su oni bili u velikom problemu u vreme kada je Ukrajina zaustavila tranzit gasa tokom zima 2006. i 2009. godine.

"Srbija nije u opasnosti"

"Bugari su se u to vreme bukvalno smrzavali, jer nisu imali grejanje. Dakle, Bugarska takođe ne može bez ruskog gasa i nema alternativu. Ona nešto malo gasa dobija iz gasovoda Tap preko Grčke, ali to je nedovoljno i nema ni za grejanje, a kamoli za privredu. Tako da verujem da Srbija nije u opasnosti", navodi urednica portala "Energija Balkana".

Čak i ako nekom padne na pamet da to naredi sumnja da će Turska poslušati, jer nije u EU, a i Bugari će, kaže, razmišljati o svojoj dobrobiti, a ne da zadovolje političare u Briselu.

Ona objašnjava da Turski tok ili Balkanski tok Srbiji obezbeđuje alternativu da ne zavisi od tranzita preko Ukrajine, mada sada gas teče u punom intenzitetu i preko Ukrajine, onoliko koliko je dogovoreno.

"Kod nas iz Turskog toka stiže oko 13 milijardi kubnih metara gasa, mi zadržavamo ono što je ugovoreno sa Gaspromom, a dalje transportujemo za Mađarsku, BiH, Republiku Srpsku, čak se i Hrvatska snabdeva sa milijardu kubnih metara gasa. Kroz te cevi ima još slobodnog kapaciteta da se poveća tranzit gasa", kaže Putniković.

Gazprom

 

Ona navodi da su naše rezerve gasa u Banatskom dvoru oko sto miliona kubnih metara. Napominje da je ove zime puno gasa trošeno za proizvodnju električne energije, jer je EPS bio u problemu, tako da su radile gasne elektrane u Novom Sadu.

"Ali bliži se kraj zime, a u međuvremenu je, pored količina dogovorenih sa Gaspromom, nabavljeno još gasa tako da nam ne preti opasnost da neće biti gasa. Čak i u najgorem scenariju, Srbija će imati dovoljno gasa za grejanje i za funkcionisanje onog dela privrede koji ne može da obavlja proizvodnju bez gasa. Mislim da takve opasnosti nema, jer je i kancelar Šolc rekao da Nemačka ne može da se odrekne ruskog gasa", kaže Putniković.

Ona kaže da je gas na berzama dostigao i 4.000 dolaza za hiljadu kubnih metara, ali da su astronomske cene gasa o kojima se sada priča više hipotetičke, te da je verovatno veoma malo gasa prodato po tim cenama.

"Gas koji sada teče isporučuje se po ceni koju je Gasprom dogovorio sa pojedinim državama dugogodišnjim ugovorima, tako da je ovo, kada se priča o astronomskim cenama igra rečima. Svi pričamo, a ne znamo koliko je zaista gasa prodato po astronomskim cenama", zaključila je Putniković.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Biznis