Nekretnine

Danas ističe rok za plaćanje četvrte rate poreza na imovinu, NBS: Račun se može platiti i bez provizije

Komentari

Autor: Tanjug

14/11/2022

-

10:33

Danas ističe rok za plaćanje četvrte rate poreza na imovinu, NBS: Račun se može platiti i bez provizije
Danas ističe rok za plaćanje četvrte rate poreza na imovinu, NBS: Račun se može platiti i bez provizije - Copyright Tanjug/Tara Radovanović

veličina teksta

Aa Aa

Rok za plaćanje četvrte rate poreza na imovinu fizičkih lica, za ovu godinu, ističe danas. Narodna banka Srbije podseća da je samo sa Dina karticom moguće bez provizije izmiriti ovu obavezu na šalterima Uprave za trezor.

Kako je objavljeno na sajtu NBS, Dina karticom, takođe, bez provizije, moguće je platiti porez na dohodak građana, porez na promet motornih vozila, porez na dohodak građana na prihod od poljoprivrede i šumarstva i doprinose za obavezno socijalno osiguranje poljoprivrednika, na šalterima Uprave.

Isto tako, na šalterima Uprave za trezor Dina karticom mogu se, uz niske provizije, izmiriti i sve druge obaveze po osnovu javnih prihoda i obaveza prema korisnicima javnih sredstava - onima koji imaju podračune u Upravi za trezor i onima koji imaju račune u poslovnim bankama. Mogu se platiti računi za struju, računi preduzeća JKP Infostan tehnologije, JKP Informatika Novi Sad, Telekom a.d. i slično.

Porez na imovinu fizičkih lica može se izmiriti i jednostavnim skeniranjem NBS IPS QR koda s rešenja na kojima je pripremljen ovaj kod i korišćenjem mobilne aplikacije banke u kojoj je račun.

Unsplash

 

Podsetimo, vlasnici nekretnina u Beogradu će sledeće godine plaćati veći porez, zbog rasta cena kvadrata. Odbornici Skupštine grada Beograda usvojili su krajem oktobra dopune odluke o visini stope poreza na imovinu kojima je propisano da porez na imovinu fizičkih lica za sledeću godinu može biti uvećan najviše pet odsto u odnosu na obavezu iz ove godine.

Cene nekretnina u poslednjih 12 meseci skočile su u svih osam zona, na koliko je Beograd podeljen, tako da će svi oni na čije ime se vode nepokretnosti za porez dati više novca nego prošle godine. Skupština Grada odredila je da taj iznos ipak ne sme biti veći od 5 odsto, iako  su, prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, stanovi i kuće u Beogradu u staroj gradnji poskupeli oko 17 odsto, a u novogradnji oko 13 odsto. Kada su u pitanju beogradske opštine, cene u drugom kvartalu su u odnosu na isti period prošle godine najviše skočile na Paliluli, čak 27 odsto u novogradnji i oko 18 odsto u staroj gradnji.

Grad Beograd ima zakonsku obavezu da svake godine, najkasnije do 30. novembra, donese Odluku o visini stopa poreza na imovinu, kao i da se ustanovi prosečna cena kvadratnog metra nekretnina.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Biznis