Fronteks: Ilegalni prelasci u EU smanjeni za 20 odsto, "nagli pad" ulazaka migranata u EU preko Zapadnog Balkana
Komentari
10/07/2025
-23:57
Agencija Evropske unije za zaštitu granica i obale Fronteks saopštila je danas da su ilegalni prelasci u EU u prvih šest meseci ove godine smanjeni za 20 odsto.
Prema saopštenju Fronteksa, u EU je ilegalno od januara do kraja juna ušlo 75.900 migranata, prenosi danas Politiko. Fronteks je prijavio "nagli pad" ulazaka migranata u EU preko Zapadnog Balkana, preko istočne granice EU sa Belorusijom i iz Zapadne Afrike.
U isto vreme, pokušaji ilegalnog prelaska u Veliku Britaniju iz EU su se povećali za 23 procenta, sa 33.200 takvih prelazaka u prvih šest meseci ove godine.
U saopštenju se navodi da centralnomediteranska ruta ostaje najprometnija migraciona ruta u EU, na koju otpada 39 odsto svih ilegalnih dolazaka.
Prema procenama Međunarodne organizacije za migracije oko 760 migranata je izgubilo život u Sredozemnom moru u prvih šest meseci ove godine, dok je prošle godine oko 2.300 migranata poginulo pokušavajući da dođe do EU preko Sredozemnog mora.
Komentari (0)