Region

Izveštaj Republike Srpske Savetu bezbednosti UN: Čvrsta podrška Dejtonskom sporazumu i ustavnom poretku BiH

Komentari
Izveštaj Republike Srpske Savetu bezbednosti UN: Čvrsta podrška Dejtonskom sporazumu i ustavnom poretku BiH
Tanjug/SRNA/Branislav Zdrinja - Copyright Tanjug/SRNA/Branislav Zdrinja

Autor: Tanjug

03/05/2025

-

13:15

veličina teksta

Aa Aa

Republika Srpska nastavlja da podržava Dejtonski sporazum i insistira na doslednoj primeni njegovog izvornog teksta, a to uključuje i podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH, kao i Ustav BiH, i apsolutno nema plan za otcepljenje od BiH, istaknuto je u 33. izveštaju Republike Srpske Savetu bezbednosti UN.

Navodi se da Republika Srpska samo traži da vrati nadležnosti koje joj po jasnim odredbama Ustava BiH pripadaju, te s pravom zahteva da i ostali akteri u BiH, kao i strane vlade, poštuju međunarodne obaveze iz Dejtonskog sporazuma i deluju u pravcu njegove implementacije.

"Republika Srpska smatra da se aktuelna politička kriza u BiH može rešiti jedino razgovorom, u dobroj veri, između vodećih političkih predstavnika sva tri konstitutivna naroda, pri čemu temelj pregovora mora biti prihvatanje Dejtonskog sporazuma, uključujući Ustav BiH", dodaje se u Izveštaju, koji je usvojila Vlada Republike Srpske.

Naglašava se da je Republika Srpska spremna da takav razgovor počne odmah i bez odlaganja, te pozdravlja pomoć partnera BiH iz međunarodne zajednice da do njega i dođe.

U prvom delu Izveštaja ističe se da se kontinuirana podrška Republike Srpske Dejtonskom sporazumu odnosi i na njenu nepokolebljivu opredeljenost da se svi politički problemi u BiH rešavaju isključivo mirnim putem, prenosi Srna.

U drugom delu Izveštaja se konstatuje da se BiH nalazi u dubokoj političkoj krizi zbog nezakonitih i nepromišljenih postupaka penzionisanog nemačkog birokrate po imenu Kristijan Šmit, koji protivpravno prisvaja diktatorska ovlašćenja nad BiH.

"Kruna njegovog samovoljnog delovanja jeste pokušaj rušenja i hapšenja demokratski izabranog predsednika RS Milorada Dodika na osnovu takozvanog krivičnog `zakona` koji je lično doneo svojom odlukom. Šmitovi postupci su opasni, provokativni, destabilišući i potpuno nepotrebni", naglašava se u Izveštaju.

"Šokantan napad na demokratiju u BiH"

U ovom dokumentu se ističe da je reč je o šokantnom napadu na demokratiju u BiH i ciničnom odbacivanju vladavine prava. Dodaje se da Šmitovo nezakonito prisvajanje vlasti predstavlja očigledno kršenje principa sadržanih u Povelji UN i da bi svaka država članica, koja drži do demokratije i vladavine prava, trebalo da bude zaprepaštena i zgrožena njegovim postupcima.

"Dozvoliti mu da nastavi svoju pogubnu vladavinu u BiH bio bi skandal bez presedana", poručeno je u drugom delu Izveštaja, koji je usvojila Vlada Republike Srpske.

Podseća se da Savet bezbjednosti UN nikada nije odobrio imenovanje Šmita za visokog predstavnika, što je nužan uslov prema odredbama Dejtonskog sporazuma, te da je neverovatno da tvrdi da kao visoki predstavnik ima ovlašćenje da svoju volju pretoči u zakon, bez saglasnosti strana potpisnica Aneksa 10. i ikakve kontrole bilo kog drugog organa, bilo u ili van BiH.

"Šmita je BiH nametnula mala, neformalna i samoproglašena grupa zemalja, poznata kao Upravni odbor takozvanog Saveta za implementaciju mira, koja nema nikakva pravna ovlašćenja. Ali čak i da Šmit jeste legitiman visoki predstavnik, apsolutno ništa u Dejtonskom sporazumu niti u bilo kom drugom izvoru prava ne daje mu ovlašćenje da nameće zakone ili donosi obavezujuće odluke", konstatuje se u Izveštaju.

"Šmit namerno i više puta podrio Ustav BiH"

Ukazuje se da Šmitova uzurpacija zakonodavne vlasti predstavlja negiranje suvereniteta BiH kao članice UN, njenog demokratskog ustavnog poretka i temeljnih principa vladavine prava.

Republika Srpska upozorava da je Šmit namerno i više puta podrio Ustav BiH izdavši provokativne naloge koje proglašava "zakonima" obavezujućim za građane BiH.

Ističe se da Šmitov pokušaj svrgavanja Dodika posredstvom nezakonite i neustavne odluke predstavlja težak nasrtaj na vladavinu prava i demokratiju u BiH, a njegov pokušaj da Dodika pošalje u zatvor i poništi slobodne i fer izbore za funkciju predsjednika u Republici Srpskoj predstavlja flagrantno kršenje međunarodnog prava, standarda EU, Dejtonskog sporazuma i vrednosti koje zapadne zemlje tvrde da zastupaju.

U Izveštaju se naglašava da je jasno da Šmit pokušava da smeni Dodika, ali da nikada neće moći da smeni narod Republike Srpske koji u velikoj većini podržava njegovu odbranu Dejtonskog sporazuma.

"Bilo kakvi dalji pokušaji hapšenja predsednika Dodika ili drugih zvaničnika iz Republike Srpske bio bi opasan potez koji bi samo dodatno produbio krizu u BiH i tako ugrozio njenu budućnost", zaključuje se u drugom dijelu Izveštaja. Savet bezbednosti UN održaće polugodišnju debatu o situaciji u BiH u utorak, 6. maja, u 16.00 časova u Njujorku, saopšteno je na zvaničnoj stranici Saveta.

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa