Crna Gora ulazi u proces pomirenja sama sa sobom: Golootočani mogu dobiti pravnu rehabilitaciju
Komentari05/05/2025
-22:11
Crna Gora mogla bi se suočiti s prošlošću i u Parlamentu ispraviti nepravdu učinjenu političkim zatvorenicima na Golom otoku, Svetom Grguru i u drugim zatvorima komunističkog režima u Jugoslaviji tokom poznate rezolucije Informbiroa.
Predsednik države Jakov Milatović inicirao je donošenje Zakona o rehabilitaciji i obeštećenju golootočkih žrtava, što su nevladine organizacije, ali i pojedini poslanici prihvatili pozitivno.
Episkop budimljansko-nikšićki Metodije u otvorenom pismu zatražio je od Milatovića da inicijativu proširi I na stradale od komunističkog režima.
Na Golom otoku robovalo je preko 16 hiljada političkih disidenata odanih sovjetskoj Rusiji.
Evropski parlament je već usvojio rezolucije o sećanju na žrtve totalitarnih režima, a takvom trendu mogla bi se pridružiti I Crna Gora ako se inicijativa Jakova Milatovića nađe u skupštinskoj proceduri.
Potomci informbirovaca podržali su inicijativu, a rehabilitacija Golootočana za njih bi značila mnogo.
"Ta rehabilitacija ni u kom slučaju ne bi podrazumevala finansijsku odštetu, a pravna rehabilitacija bi mogla da znači poništenje odluka o upućivanju na prinudni rad I prevaspitavanje na Goli otok. To je i jedna od obaveza naše države u procesu pristupanja Evropskoj Uniji", kaže Nikola Šaranović, univerzitetski predavač međunarodnog javnog i evropskog prava.
U Istorijskom institutu Crne Gore ukazali su na podele koje su i dalje prisutne u crnogorskom društvu. U Milatovićevoj inicijativi vide put ka pomirenju i način da se saniraju istorijske traume.
"Spremni smo da kao institucija koja ima značajan kadrovski potencijal budemo domaćini naučne konferencije koja će baciti naučno svetlo na sva ta dešavanja", ističe Radenko Šćekić iz Istorijskog instituta Crne Gore.
Izglasavanjem inicijativa kojima se žrtvama režima daje moralna satisfakcija, stavila bi se tačka na bratoubilaštvo prisutno u Crnoj Gori za vreme Drugog svetskog rata, što se nastavilo i za vreme sukoba na relaciji Tito-Staljin.
Pitanje za narodne poslanike Skupštine Crne Gore bilo je da li je društvo dovoljno sazrelo da se suoči sa istorijskim revizionizmom.
"Mislim da je red da pokažemo jedno dostojanstvo narodno u Crnoj Gori sa tim što ćemo žrtve I jednog I drugog stava svrstati u mučenike koji su svoj život završili na svirepi način", kaže Dejan Đurović iz Nove srpske demokratije.
Episkop budimljansko-nikšićki Metodije napisao je otvoreno pismo predsedniku Milatoviću u kojem podržava inicijativu vezanu za rehabilitaciju Golootočana, ali od njega očekuje da je proširi tako što će obuhvatiti pravnu rehabilitaciju i, kako je rekao, nevino stradalih od komunističkog režima.
Komentari (0)