EP usvojio izveštaj o Srbiji: Zamerke na vladavinu prava, poslanici "Patriote za Evropu" smatraju da je pristrasan
Komentari07/05/2025
-20:45
Evropski parlament usvojio je izveštaj o Srbiji, sa 419 glasova za, 113 glasova protiv i 88 uzdržanih. Tako je postao rezolucija, koja nema pravno obavezujući karakter. Autor izveštaja, izvestilac Tonino Picula, rekao je tokom sinoćne debate u Strazburu da se Srbija, uprkos određenom napretku u oblasti ekonomije, suočava sa velikim preprekama, pre svega u oblasti vladavine prava, političkog dijaloga, borbe protiv korupcije i usklađivanju sa spoljnom politikom Unije.
Sinoćna debata je protekla pre svega u kritičkom tonu prema srpskom rukovodstvu zbog nedostataka i sporih reformi na putu ka Evropskoj uniji.
Međutim, jučerašnja rasprava je više bila debata o aktuelnoj političkoj i društvenoj situaciji u Srbiji, nego o samom izveštaju.
Tako su se poslanici osvrnili na pad nadstrešnice u Novom Sadu, a brojni su istakli svoju podršku studentima u Srbiji, jer kažu da se oni zalažu za evropske vrednosti.
Tu je bila i poruka evropske komesarke Marte Kos, koja je rekla da će rešavanje određenih problema i reforme ne samo približiti Srbiju EU, već i rešiti unutrašnje probleme i podele.
Jedna od tema sinoćne debate bila je i juče najavljena, a danas i realizovana poseta predsednika Srbije Moskvi 9. maja. U tom smislu je Tonino Picola rekao da su neuverljive poruke srpskog rukovodstva o posvećenosti evrointegracijama. Još jedan poslanik je rekao da 9. maja treba slaviti "Dan Evrope, a ne Putinovu paradu".
Nasuprat toj većini bilo je i nekoliko poslanika, pre svega iz političke grupacije desnice, "Patriote za Evropu", koji smatraju da je izveštaj Tonina Picule pristrasan i da se u njemu ne vide svi oni pozitivni rezultati koje je Srbija ostvarila na tom putu.
Evropski parlament/Eric Vidal
Nakon današnjeg usvajanja ovog izveštaja, koji je postao rezolucija, konferenciju za mediju održao je i izvestilac Tonino Picula koji je istakao da neće biti prečica za Srbiju u procesu pristupanja Evropskoj uniji i da se ključni napredak očekuju u osnovnim pravima, dijalogu sa Prištinom, ali i usvajanje sankcija Rusiji.
"Rukovodstvo Srbije tvrdi da je Evropska unija glavni cilj za tu zemlju. Štaviše, nedavno su rekli da će Srbija biti spremna i pre 2027. da se priključi Uniji, ali realnost pokazuje nešto sasvim drugačije", rekao je Picula.
Inače, sinoćnu debatu je sa galerije u parlamentu pratilo nekoliko studenta iz Srbije koji su učestvovali u tom štafetnom ultramaratonu na koji su pošli iz Novog Sada i idu sve do Brisela, kako bi evropskim izvanečnicima preneli poruke o tome kako oni vide situaciju u Srbiji i šta se u Srbiji dešava.
Njima se uskoro priključuju i ostali učesnici te trke, a u Strazburu će im biti upriličen svečani doček.
Komentari (0)