Evropa

Crni dim iz dimnjaka Sikstinske kapele: Prva runda glasanja za novog poglavara Rimokatoličke crkve završena neuspešno

Komentari
Crni dim iz dimnjaka Sikstinske kapele: Prva runda glasanja za novog poglavara Rimokatoličke crkve završena neuspešno
Crni dim iz dimnjaka Sikstinske kapele: Prva runda glasanja za novog poglavara Rimokatoličke crkve završena neuspešno - Copyright Tanjug/AP/Andrew Medichini

Autor: BBC/Euronews Srbija

07/05/2025

-

21:08

veličina teksta

Aa Aa

Prvi krug glasanja na konklavi u Sikstinskoj kapeli završen je neuspešno i iz dimnjaka kapele viđen je crni dim, javlja BBC.

Konklava, tj. izborna skupština kardinala Rimokatoličke crkve počela je danas u Sikstinskoj kapeli, gde su kardinali zatvoreni bez mogućnosti komunikacije sa spoljnim svetom dok ne izaberu novog poglavara crkve.

Crni dim sa dimnjaka najznačajnije kapele Rimokatoličke crkve znači da će sutra biti još rundi glasanja. Tako će biti i ubuduće dok se ne donese odluka o novom rimskom episkopu koji upravlja Rimokatoličkom crkvom.

Kako izgleda najtajanstveniji izbor na svetu?

"Sede vacante", period kada papinska stolica ostane upražnjena, najavljuje početak konklave, jednog od najtajanstvenijih izbora na svetu sa viševekom tradicijom. Od tog trenutka se upravljanje crkvom sa ograničenim ovlašćenjima prepušta komorniku Rimske crkve, prefektima dikasterija i kolegijumu kardinala. 

Odabir novog pape počinje 15 do 20 dana nakon smrti ili ostavke. Tokom tih dana traju opšte kongregacije kardinala koji se okupljaju svakog dana da bi pripremili konklavu i raspravljali o stanju i potrebama crkve.

U tehničkom smislu rimokatolička crkva se odozdo na dole deli na vernike, sveštenike, biskupe i nadbiskupe, dok je na vrhu papa. Kardinali mogu biti i sveštenici i biskupi, pa čak i istaknuti vernici, ali njihova glavna uloga je odabir novog pape i vođenje crkve tokom interregnuma.

Nakon sahrane, kolegijum kardinala ima samo nekoliko dana da se okupi u Rimu. U odebiru novog pape ne učestvuju svi, već tzv. kardinali i elektori, koji moraju biti mlađi od 80 godina i kojih po pravilu trebalo da bude 120, što ove godine sa 135 članova nije slučaj.

Po prvi put u istoriji Evropljani će činiti manje od 50 odsto ukupnog broja ovog glasačkog tela. Svi prostori kojima će se odvijati konklava se detaljno pregledaju od bilo kojih uređaja od kojih se može ugroziti tajnost procesa.

Tanjug AP/Vatican Media via AP

 

Čak se vozači autobusa, kojim kardinali dolaze do Bazilike Svetog Petra, zaklinju na latinskom da do kraja života neće deliti ništa što su videli ili čuli. Zatim se kreću u svečanoj povorci ka Sikstinskoj kapeli, pevajući himnu "Veni Creator Spiritus", molitvu za božansko nadahnuće.

Svaki kardinal prilazi oltaru i zaklinje se na tajnost, savest i poštovanje pravila. Zatim izgovara čuveno "Ekstra omnes" (svi napolje). Spoljašnji svet ostaje iza zatvorenih vrata, a zato se i zove konklava, što na latinskom znači "sa ključem", jer se kardinali bukvalno zaključavaju.

Prvi dan se glasa jednom, dok se u naredna dva dana glasa po četiri puta dnevno dok neko ne bude izabran. U slučaju da do toga ne dođe, četvrti dan se provodi u molitvi i diskusiji.

Svaki kardinal ispisuje ime svog kandidata na glasačkom listiću i odnosi do oltara. Tamo izgovara, "pozivam Hrista Gospoda za svedoka koji će mi suditi" i ubacuje listić u pehar. A ako niko ne dobije dovoljno glasova, listići se spaljuju u peći i iz dimnjaka se diže crni dim. U 20. i 21. veku je konklava prosečno trajala tri dana, odnosno sedam glasačkih rundi.

Tanjug/AP/Vatican Media

 

Kada kandidat skupi potrebne glasove, dekan kardinalskog kolegija ga pita prihvatiš li kanonski izbor za vrhovnog pontifa. Ako odgovori potvrdno, postaje papa istog trenutka i bira papinsko ime. Izabrani kardinali nisu ni u kakvoj obavezi da prihvate položaj.

Listići se zatim ponovo spaljuju, ali sada uz dodatak hemikalija koje stvaraju beli dim, što je znak da je papa izabran. Zvona Svetog Petra počinju da zvone. Novi papa onda odlazi u sobu suza, gde je ostavljena bela odeća da obuče.

Zatim se povlači u kratku molitvu zbog emotivnog naboja i svesti o ogromnoj odgovornosti koja mu je poverena. Onda izlazi na balkon bazilike i svet čuje – habemus papam, imamo papu.

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa