Pregovori u Istanbulu osuđeni na propast? Stavovi Rusije i Ukrajine i dalje nespojivi, dok neki "dolivaju ulje na vatru"
Komentari
14/05/2025
-07:03
Ultimatum, pretnje, ratoborni stavovi i ponavljanje više puta odbačenih ponuda pred najavljene pregovore Rusije i Ukrajine ne ulivaju poverenje da će bilo kakav rezultat biti postignut 15. maja u Turskoj.
Čak nije garantovano ni da će sastanak biti održan, jer je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski poručio da pristaje da se vidi isključivo sa ruskim liderom Vladimirom Putinom, dok iz Moskve nema naznaka da će on predvoditi delegaciju. Takođe, ukrajinski zakon brani pregovore sa Putinom lično, a Rusija zvanično ne priznaje legitimitet Zelenskog jer mu je istekao mandat.
Diplomatska aktivnost se užurbala od 8. maja, kada je Tramp zapretio da će "SAD i partneri" uvesti sankcije ukoliko ne dođe do bezuslovnog "idealno 30-dnevnog" prekida vatre. Usledila je poseta lidera Nemačke, Poljske, Francuske i Velike Britanije Kijevu 10. maja nakon koje je Rusiji upućen ultimatum da pristane na bezuslovni mir od ponedeljka 12. maja ili će uslediti nove sankcije i dodatna vojna pomoć Ukrajini.
"Ako je (Putin) ozbiljan u vezi mira, onda ima šansu da to pokaže", kazao je britanski premijer Kir Starmer.
Putin je odmah odgovorio kontraponudom da se 15. maja u Turskoj održe direktni pregovori između Rusije i Ukrajine, koji bi bili nastavak prekinutog dijaloga u Istanbulu iz marta 2022. ali bez ikakvog prekida vatre. Takođe je upotrebio reč "rat" za sukob u Ukrajini, a ne "specijalna vojna operacija" kao što je dosad činio.
"Rusija je spremna za razgovore bez ikakvih preliminarnih uslova. Sada su u toku borbena dejstva i rat, a mi predlažemo da nastavimo pregovore koje nismo mi prekinuli. Šta je tu loše?", kazao je ruski lider, zahvalivši se na mirovnim naporima Kini, Brazilu, afričkim i bliskoistočnih zemljama, ali i "novoj administraciji SAD".
Ponuda je naizgled obradovala Trampa, koji je poručio Kijevu da odmah prihvati ponudu, što je Zelenski ubrzo i uradio. Tramp, koji je trenutno u poseti državama Zalivskog regiona, je izrazio želju da i sam prisustvuje sastanku u Istanbulu.
"Barem će moći da utvrde da li je moguć dogovor. Ako nije, evropski lideri i SAD će znati gde se sve nalazi i moći će da postupe u skladu sa tim!“, napisao je Tramp na mreži Truth Social u nedelju.
Međutim, sinoć je Tramp rekao da će američki državni sekretar Marko Rubio i drugi američki zvaničnici putovati u Istanbul, čak iako ne bude sigurno da Putin dolazi, preneo je Blumberg.

Tanjug/AP/Mark Schiefelbein
Kremlj je saopštio 11. maja da je Putin telefonom sa ruskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom diskutovao o predlogu da se nastave pregovori u Istanbulu. Erdogan je poručio da će Turska obezbediti svaku neophodnu pomoć u pregovorima, ali je u ruskoj verziji saopštenja izostavljena njegova izjava da bi "sveobuhvatan prekid vatre stvario neophodno okruženje za mirovne pregovore".
Stavovi Rusije i Ukrajine su potpuno nespojivi
Bez obzira na početni entuzijazam američkog lidera, Rusija ne odustaje od stava da pregovore treba voditi bez prekida vatre, kako se Ukrajina ne bi ponovo naoružala i pregrupisala. Obustava slanja oružja i obaveštajnih podataka tokom prekida vatre nikada nije nuđena Moskvi, dok su SAD nedavno odobrile slanje oko 200 protivvazdušnih i raketa dugog dometa. Uz to, izjave iz Evrope o masovnom naoružavanju Ukrajine i slanju trupa čim nastupi primirje olakšavaju Rusiji da opravda nastavak rata, kao i to da se drugoj strani žuri da sklopi mir.
Govoreći o konkretnim temama pregovora Trampov specijalni izaslanik Stiven Vitkof je rekao da je glavni spor oko odustajanja Kijeva od teritorija koje drži Rusija, korišćenja Zaporoške nuklearne elektrane i pristupa Ukrajine Dnjepru i Crnom moru.

Tanjug/AP
"Mislim da smo uradili odličan posao sužavanja kruga. Glavna pitanja su pet regiona. Rusija kontroliše, ima ogromnu kontrolu nad dva od tih regiona. Ukrajinci imaju različite stepene kontrole u tri druga regiona, tako da je stvar u tome kako procenjujemo situaciju. Postoji razlika između linija fronta, raspoređivanja trupa i administrativnih granica. Neformalno razgovaramo sa obema stranama“, kazao je on juče za Breitbart.
Vitkof je rekao da SAD žele direktne pregovare, ali da sada razgovaraju o tome na šta će Rusija pristati u nekim od regiona koje kontroliše.
"Da li će pristati da se povuče iza određenih administrativnih granica? Isto važi i za Ukrajince. Nuklearna elektrana Zaporožje je važan deo ovih razgovora jer je neka vrsta dragulja. Iako je zatvorena, moramo je ponovo pokrenuti jer obezbeđuje električnu energiju brojnim gradovima. To su ključna pitanja. Kako će Ukrajina moći da pristupi vodi i da plasira svoju robu na tržište?“, dodao je on.
Nijedna strana do sada nije pokazala spremnost na te uslove. Ukrajina odbija da prizna bilo koji deo teritorije kao ruski, već samo kao privremeno okupirani. Rusija je u svoj ustav uvrstila Donjecku, Lugansku, Hersonsku i Zaporošku oblast još na početku rata i smatra njihove delove koje još uvek ne kontroliše okupiranom teritorijom, dok je Krim pripojen još 2014.
Ranije je Putin izjavio da su sve te teritorije zauvek ruske i da je to pitanje zauvek zatvoreno. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov kazao je 27. aprila da Rusija nije dobila ponudu od SAD za prenos kontrole nad Zaporoškom nuklearnom elektranom, ali da će, ako bude potrebno, "objasniti da su promene u kontroli centrale nemoguće".
Evropa sprema vojsku, sankcije, carine, tribunal za ratne zločine...
Za to vreme se vodeće evropske zemlje spremaju za novu rundu sankcija i povlače sve ratobornije poteze. Ministri spoljnih poslova su u petak u Lavovu, u pokušaju da izvrše pritisak na Rusiju, između ostalog i izjavom da postoje planovi da se ruskim liderima sudi za zločin agresije pred specijalnim tribunalom. Velika Britanija je najavila dodatne sankcije ruskoj "tajnoj floti".
Francuski predsednik Emanuel Makron je opisao Putinovu ponudu kao "prvi korak, ali ne i dovoljan“. Takođe je rekao da "bezuslovnom prekidu vatre ne mogu da prethode pregovori“. Prethodno je ponovio da razmatra slanje francuskih i drugih evropskih trupa u Ukrajinu.
Tanjug/AP/Stefan Rousseau
"Radimo na prisustvu i strateškom otisku zemalja partnera. Bilo je nekoliko razmena između naših britanskih, francuskih i ukrajinskih načelnika generalštaba, koji su koordinirali rad sa svim svojim partnerima, i sve to postaje jasnije i napreduje", kazao je on za Le Parisien u subotu.
Nemački kancelar Fridrih Merc poručio je danas da je novi paket sankcija već pripremljen i da je EU spremna da uvede strože sankcije prema Rusiji ukoliko ove nedelje ne bude ostvaren napredak u pregovorima
Da se u Briselu ozbiljno ne razmatra smanjenje tenzija govore i pripreme upotrebe kontrole kapitala i tarifa protiv Rusije u slučaju da Mađarska blokira produženje ekonomskih sankcija EU.
Evropska komisija je poručila nacionalnim prestonicama da bi veliki deo sankcija, uključujući 200 milijardi evra zamrznute ruske državne imovine, mogao biti prebačen na drugu pravnu osnovu kako bi se zaobišao veto Budimpešte, reklo je pet zvaničnika "upoznatih sa tekućim diskusijama" za Financial Times.
Ovaj list dodaje da pripreme dolaze u trenutku kada se EU "zavetovala" da će održati ekonomski pritisak na Moskvu usred diplomatskih napora da se Rusija primora da pristane na predloženi prekid vatre i direktne mirovne pregovore sa Ukrajinom.
Međutim, mađarski premijer Viktor Orban zapretio je da će staviti veto na produženje mera koja ističu krajem jula Ograničenja takođe uključuju zabrane uvoza i ograničenja cena u sektorima poput energetike.
Zaobilaznica koja se razmatraju zahtevala bi samo većinu zemalja EU da bi sankcije bile produžene. Kontrole kapitala, koje bi sprečile odliv gotovine u Rusiju, i trgovinske mere poput carina, dve su opcije koje je EK pominjala poslednjih nedelja, rekli su zvaničnici.
Prethodne ideje su uključivale bilateralne nacionalne mere koje bi omogućile zemljama poput Belgije, gde je blokiran najveći deo ruskih 200 milijardi evra, da zabrane repatrijaciju ruske imovine.
"Svi smo fokusirani na Plan A. Ali postoje diskusije o pravnoj osnovi alternativnih opcija“, rekao je jedan od zvaničnika.
Komentari (0)