Evropa

Da li će doći do sastanka Zelenskog i Putina u Istanbulu? Lideri izrazili spremnost za direktne pregovore

Komentari
Da li će doći do sastanka Zelenskog i Putina u Istanbulu? Lideri izrazili spremnost za direktne pregovore
Da li će doći do sastanka Zelenskog i Putina u Istanbulu? Lideri izrazili spremnost za direktne pregovore - Copyright Ian Langsdon/Pool via AP, File

Autor: Euronews Srbija

13/05/2025

-

07:08

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Ukrajine, Volodimir Zelenski, izjavio je da je spreman da se lično sastane s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Istanbulu kako bi razgovarali o okončanju rata. Njegov odgovor usledio je ubrzo nakon što je Donald Tramp zatražio da Ukrajina pristane na Putinovu ponudu direktnih pregovora.

Evropske zemlje pozvale su na početak 30-odnevne pauze u borbama nakon što su se evropski lideri sastali u Kijevu. Putinova ponuda za direktne pregovore usledila je kao odgovor na tu inicijativu. 

Putin je rekao da ne isključuje mogućnost da ti pregovori dovedu do novog primirja između Rusije i Ukrajine, ali nije direktno odgovorio na pozive za 30-dnevni prekid vatre.

"Trenutno se vode vojne operacije i ratovi su u toku, a mi predlažemo obnavljanje pregovora koji nisu bili prekinuti s naše strane. Šta je loše u tome? Oni koji zaista žele mir ne mogu to da ne podrže. Istovremeno, želeo bih još jednom da izrazim zahvalnost za posredničke usluge, za napore koji se ulažu ka mirnom rešavanju ukrajinske krize, a koje preduzimaju naši spoljni partneri. To su Kina, Brazil, zemlje Afrike, Bliskog Istoka, a u poslednje vreme i nova administracija Sjedinjenih Američkih Država", izjavio je Putin.

Ubrzo potom, stigao je odgovor od Zelenskog koji je poručio da Ukrajina čeka potpuno i trajno primirje.

"Nema smisla produžavati ubijanje. Čekaću Putina u Turskoj u četvrtak. Lično. Nadam se da Rusi ovog puta neće tražiti izgovore", napisao je ukrajinski predsednik na mreži X.

Kakve su šanse da dođe do sastanka?

Govoreći o potencijalnom sastanku Putina i Zelenskog u Istanbulu, Dragoslav Rašeta iz organizacije Novi treći put, ističe da je pesimizam i oprez u ovom trenutku ključan.

Prema Rašeti, šanse za direktni susret između dva lidera su male.

"Ja sam malo više na ciničnoj strani i pesimističnoj, pre svega ne verujem da ću uopšte doći do direktnog susreta između Vladimira Putina i Volodimira Zelenskog. Sam ustupak Putina da je on spreman za nekakve direktne pregovore, govori o tome da je Rusija načinila stratešku grešku. Ona je ignorisala prvobitne pozive na 30-dnevni prekid vatre između obe strane, a od sredine aprila, i američka strana, pre svega Bela kuća pod Donaldom Trampom, počinje da shvata da je izigrana. Putin koristi pregovore samo da bi kupio vreme i ostvario svoje maksimalističke ciljeve", rekao je za Euronews Srbija Rašeta.

Tanjug/AP/Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin

 

U nastavku, Rašeta naglašava da ni na terenu ni na političkom frontu, strane nisu u situaciji da postignu pobedu.

"Odnos snaga na ratištu jeste primaran, ali zaista ništa se značajno nije promenilo. Rusija kontroliše oko 19 odsto Ukrajine, a taj procenat je ostao stabilan gotovo dve i po godine. Nijedna strana nije u stanju da ostvari vojnu prevagu, a početne pozicije su previše udaljene. Rusija ne samo da zahteva da zadrži teritoriju koju kontroliše, već i da Ukrajina ne postane članica NATO-a, dok Ukrajina ne pristaje na ove zahteve", objašnjava analitičar.

Da li će biti jednogmesečnog primirja?

Upitan o mogućnosti postizanja jednogmesečnog prekida vatre, Rašeta ostaje skeptičan.

"Zaista ne verujem da će do toga doći. Smatram da je to greška Rusije jer bi im prekid na 30 dana sigurno odgovarao, naročito za regrupaciju. Međutim, uz sve veću bliskost SAD-a i evropskih diplomata, kao i ozbiljan pritisak Trampa, vidimo da Rusija jednostavno koristi pregovore kao taktiku, dok se osnovni ciljevi nisu promenili od samog početka invazije."

AP/Evan Vucci, File

 

Rašeta napominje da je američka pozicija sada jasnija i da je sve veći pritisak na Kremlj.

"Sjedinjene Američke Države, uprkos prethodnim oscilacijama u pristupu, sada čine korake da podrže Ukrajinu u svom borbenom kapacitetu. To uključuje dalja slanja oružja, kao i obezbeđivanje dodatnih resursa za ukrajinsku vojsku", dodaje on.

Trampov uticaj

Govoreći o uticaju Donalda Trampa na rešavanje sukoba, Rašeta ističe da je Trampov pristup i dalje obeležen velikim nesuglasicama.

"Rusija, s jedne strane, veruje da je Ukrajina samo marioneta američkih interesa, dok s druge strane, Tramp tokom svojih izjava tvrdio da bi mogao da okonča rat za 24 sata. Iako to nije bilo moguće, Ukrajina je iskoristila politički prostor kako bi se ponovo približila Trampovoj administraciji", kaže Rašeta.

Na kraju, Rašeta se osvrće na poslednja dešavanja na terenu i političke inicijative. Iako se situacija čini zastoje, analitičar zaključuje da su šanse za brzo postizanje mirovnog rešenja još uvek daleke.

"Američka administracija mora da stvori pritisak na Moskvu kako bi došlo do realnog pomaka u pregovorima. Jedini način da se stvori dugotrajan mir jeste da se Rusiji preti novim ekonomskim sankcijama i nastavkom slanja vojne pomoći Ukrajini", zaključuje on.

Ceo razgovor sa Dragoslavom Rašetom pogledajte u videu ispod.

Euronews Serbia

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa