Kinez uhapšen po američkoj poternici u Milanu: Sumnja se da je hakovao podatke o vakcinama i špijunirao za Peking
Komentari
08/07/2025
-22:35
Kineski državljanin Cevei Sju, koji je uhapšen na milanskom aerodromu po američkoj poternici zbog navodnog hakovanja i špijunaže povezane sa kovid vakcinama, izjavio je danas da se radi o grešci pri identifikaciji osumnjičenog i da je neko zapravo hakovao njegov nalog.
''Nisam imao razloga da uradim ono za šta sam optužen, neko je mogao da zloupotrebi i koristi moj nalog. (U periodu) 2019-2020 jedan od mojih telefona je nestao, koji sam razlog imao da se bavim špijunažom koristeći nalog sa svojim imenom i prezimenom?“, rekao je 33-godišnjak, IT menadžer za kompaniju u Šangaju.
Ove izjave je dao preko advokata u žalbi protiv ekstradicije Sjedinjenim Državama, prenosi Ansa.
On se jutros pojavio pred sudijom Apelacionog suda u Milanu, gde je održano samo saslušanje radi identifikacije i moguće saglasnosti za ekstradiciju koju su Sjedinjene Države zahtevale u istrazi FBI.
On nije dao saglasnost, rekavši da je sa suprugom, koja je takođe bila prisutna u sudnici, samo bio na odmoru i da on ''nema nikakve veze sa ovom aferom“.
U centru istrage je nalog koji je praćen, a koji je, prema FBI, Sjuov i koji je korišćen za navodne špijunske aktivnosti.
U roku od deset dana od hapšenja, kako je pojasnio njegov advokat Enriko Đarda, italijansko Ministarstvo pravde moraće da obavesti Milanski sud da li namerava da potvrdi odredbu u svrhu ekstradicije.
Zatim, u roku od 40 dana, SAD će morati da pošalju svu dokumentaciju zahteva za ekstradiciju, a ročište za odobrenje ili odbijanje predaje Sjedinjenim Državama trebalo bi da se održi nakon letnje pauze.
Odbrana trenutno radi na zahtevu za kućni pritvor.
FBI ga sumnjiči da je član hakerske grupe koja je 2020. godine pokušala da ukrade podatke o vakcinama za kovid-19 sa Univerziteta u Teksasu, navodno u saradnji sa kineskim državnim institucijama, prenosi Ansa.
Sud u Milanu prethodno je potvrdio njegovo hapšenje i odredio pritvor, uz obrazloženje da postoji opasnost od bekstva.
Američke vlasti ga terete za više krivičnih dela, uključujući sajber prevaru, krađu identiteta i neovlašćen pristup zaštićenim računarima, za šta mu preti kazna i do 20 godina zatvora.
Komentari (0)