Evropa

Kakvu je poruku poslao Makron? Detalj iz govora pred kraljem Čarlsom uvredio neke Britance

Komentari
Kakvu je poruku poslao Makron? Detalj iz govora pred kraljem Čarlsom uvredio neke Britance
Kakvu je poruku poslao Makron? Detalj iz govora pred kraljem Čarlsom uvredio neke Britance - Copyright Tanjug/AP/Aaron Chown

Autor: Euronews Srbija

11/07/2025

-

19:43

veličina teksta

Aa Aa

Francuski predsednik Emanuel Makron boravio je u poseti Velikoj Britaniji od 8. do 10. jula 2025. godine, u prvoj zvaničnoj državnoj poseti francuskog lidera od 2008. i prvoj poseti lidera Evropske unije od Brexita.

Ova poseta, obeležena kraljevskim pompom i ceremonijama, uključujući banket u dvorcu Vindzor, imala je za cilj produbljivanje odnosa između Francuske i Velike Britanije u turbulentnom geopolitičkom kontekstu.

Ipak, prilikom banketa, Makron je održao govor u kojem je spominjao i pokojnu kraljicu Elizabetu II, prenosio zahvale kralju Čarlsu III. Međutim, ono što nije promaklo uhu javnosti, a posebno novinarima, je to da je Makron govor pred kraljem i kraljicom suprugom Kamilom držao na francuskom jeziku.

Pojedini novinari burno su reagovali na njegov govor, a ističe se Patrik Kristis, novinar i voditelj emisije "Tonight" na GB News, koji je oštro kritikovao Makrona jer "nije hteo da se potrudi da govori na engleskom".

Iz ovog razloga Kristis je prekinuo lajv u emisiji, kada je Makron počeo da govori na francuskom, potpuno se isključivši iz prenosa govora.

Tanjug/AP/Aaron Chown

 

Nakon prekida, Kristis je istakao to da se "kralj potrudio" da govori kratko na francuskom, za razliku od Makrona.

"Dobro, sada ću se umešati jer Emanuel Makron, predsednik Francuske, izgleda ne pokazuje nikome ljubaznost da se potrudi da govori na engleskom. Sačekaćemo i preneti ako to učini, imajući u vidu da tečno govori engleski", rekao je on i dodao:

"I naravno, trenutno je u Vindzorskom dvorcu pored kralja, koji se potrudio da govori malo na francuskom. Bilo bi lepo da je Makron uzvratio istom merom. Ali kada, ili ako, počne ponovo da govori na engleskom, vratićemo se na to".

Takođe, glavna urednica u "Dejli mejlu", Šarlot Grifits, rekla je da bi "volela da može da kažem da tečno govori francuski i da je razumela svaku reč", dodavši:

"Ali zapravo mislim da Čarls nije razumeo, jer, naravno, kada Čarls govori na francuskom, on čita sa kartica. Mislim da mu je to malo teško padalo. I zapitala sam se, da li on išta od ovoga razume? Jer on govori francuski, ali ne baš tečno".

Kakvu je poruku Britancima poslao Makron?

"Diplomata je čovek koji razmisli dvaput pre nego što ne kaže ništa", stara je izreka koja se pripisuje dvojici britanskih premijera, Vinstonu Čerčilu i Edvardu Hitu. Razni izvori tvrde drugačije, ali ostaje činjenica da ko god bio njen autor, u njenoj sadržini krije se istina o diplomatiji, ali i o politici.

Stoga se u potezu Makrona, koji je bez prevodioca govorio francuski pred kraljem Čarlsom, može pročitati poruka vezana za Brexit, događaj koji je odnose Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva, tj. UK i Evrope, potpuno preuredio.

Ovo je prva poseta Makrona Londonu nakon Brexita. Kada su birači na ostrvu odlučili da zemlju izvedu iz Evropske unije, u vazduhu su ostala da vise mnoga pitanja.

Međutim, sa dolaskom laburiste Kira Starmera na mesto premijera UK, određene stvari počele su da se pomeraju napred.

Ponovno približavanje Londona i Pariza uslovljeno je i situacijom u Ukrajini. Tu, u okviru "koalicije voljnih", Francuska i UK deluju jedinstveno na polju odbrane od onoga što oni nazivaju "ruskom agresijom".

Tanjug/AP/Benjamin Cremel

 

Verujući da je moguće da Rusija nastavi sa pohodom dalje na Zapad, Makron je i u Londonu naglasio važnost evropske saradnje i ulogu Francuske i Velike Britanije kao stalnih članica Saveta bezbednosti UN i nuklearnih sila.

Makronova poseta je bila simboličan gest obnove "entente cordiale" – istorijskog saveza iz 1904. godine – koju je kralj Čarls III na banketu nazvao "entente amicale", naglašavajući novu eru prijateljstva dve zemlje.

Ipak, sama reč "savez" ukazuje na gorespomenuti dublji strah od rasplamsavanja ratnog sukoba sa istoka Evropa na prostor zapadnog dela kontinenta.

Osim globalnih izazova poput rata u Ukrajini, to uključuje migrantsku krizu, trgovinske pretnje iz SAD i potrebe za smanjenjem ekonomske i svake druge zavisnosti od Kine i SAD.

U tom kontestu, u svom govoru pred parlamentom, delimično na engleskom, Makron je naglasio "specijalnu odgovornost" Francuske i Velike Britanije za bezbednost Evrope, pozivajući na obnovu savezništva u duhu Vinston Čerčila.

Da li je za sve kriv Brexit?

Bilo buduće savezništvo dve zemlje samo vojno ili i ekonomsko, Makron je Brexit opisao kao "duboko žaljenje". Istakao je da Velika Britanija ne može ostati "na marginama" evropske odbrane, bezbednosti i demokratije.

Prema njemu, Brexit je "prodata laž" u pogledu obećanja o kontroli imigracije, gde je naveo i da se zapravo broj migranata od izlaska UK iz EU povećao, za šta je optužio upravo Brexit.

Na to je reagovao poslanik britanskog parlamenta i lider desničarske partije Reforma Najdžel Faraž. On je dodao da Makron završava svoju trodnevnu državnu posetu Velikoj Britaniji i da se "vraća u Pariz smejući se" nakon što je potpisao dogovor sa Kirom Starmerom o "jedan za jedan" povratku migranata, prenosi Sky News.

Faraž je rekao i da se Velika Britanija "ponašala kao članica Evropske unije – u pogledu tehnologije, odbrane i ovog takozvanog migrantskog sporazuma".

"Makron se sigurno vraća u Pariz smejući se, govoreći da su Britanci praktično ponovo pristupili Evropskoj uniji, rekao je on i dodao:

"Evropska unija ima glupu politiku za koju sam upozorio 2015. da će dovesti do dolaska miliona. Tako je i bilo. Zašto bismo mi plaćali za njihov problem? Glasali smo na referendumu da napustimo njihov problem", istakao je on čvrst stav britanskih suverenista.

Tanjug/AP Photo/Alastair Grant, Pool

 

Pored Kira Starmera na konferenciji za novinare u severozapadnom Londonu, Makron je sugerisao da je Brexit kriv za porast broja prelazaka Lamanša, koji su porasli za skoro 50 odsto od 2024. godine.

Faraž, čija partija prema YouGov trenutno vodi u anketama i ima podršku od oko 30 odsto, rekao je da je Makron govorio sa "arogancijom" o Velikoj Britaniji i Brexitu.

"Razlog zašto imamo problem nije Brexit; problem sa ilegalnom imigracijom postojao je i dok smo bili članovi Evropske unije", rekao je Faraž i dodao:

"Problem je što nijedna vlada, ni konzervativna ni laburistička, nije imala hrabrosti da se suoči s tim".

Suština sporazuma koji su potpisali Starmer i Makron govori da će Britanija prihvatiti isti broj tražilaca azila, koji pokušavaju da dođu u Veliku Britaniju legalnim putem, koliko ih bude vraćeno u Francusku, a došli su nelegalno.

Ovakav sporazum, ali i kooperacija laburiste Starmera sa Makronom, teren su za kritiku od strane Faraža čija podrška raste iz meseca u mesec nakon samo godinu dana u parlamentu.

Njegove poruke o suverenitetu Britanije odjeknule su i pravcu Pariza, pa je moguće da je Makron francuskim jezikom u Vindzoru govorio zbog ponosa, a možda i besa.

Komentari (0)

Evropa