Evropa

Nacrt budžeta EU neprihvatljiv za mnoge zainteresovane strane: Da li je moguće jedinstvo i usvajanje ključnog dokumenta?

Komentari
Nacrt budžeta EU neprihvatljiv za mnoge zainteresovane strane: Da li je moguće jedinstvo i usvajanje ključnog dokumenta?
AP Photo/Martin Meissner - Copyright AP Photo/Martin Meissner

Autor: Euronews Srbija

17/07/2025

-

17:06

veličina teksta

Aa Aa

Nemačka savezna vlada, koju čini koalicija demohrišćana iz CDU i socijaldemokrata iz SPD, odbacila je nacrt budžeta Evropske unije za period 2028–2034, koji je predstavila predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, predviđajući izdvajanja od oko dva biliona evra za sedmogodišnji period.

Portparol vlade Štefan Kornelijus izjavio je da je značajno povećanje budžeta EU neprihvatljivo u vreme kada države članice ulažu napore da konsoliduju svoje nacionalne budžete, prenosi Spiegel.

Nemačka ne podržava predloženo dodatno oporezivanje kompanija sa godišnjim prometom većim od 50 miliona evra, niti uvođenje poreza na elektronski otpad koji se ne reciklira, kao ni usmeravanje dela prihoda od poreza na duvan iz glavnih gradova u Brisel.

Ovo je ozbiljan udarac za Ursulu fon der Lajen, koja je novi mandat na mestu predsednika Evropske komisije dobila zahvaljujući podršci CDU, tj. Evropske narodne partije, čiji je CDU najvažniji član.

Sada, ipak, savezni kancelar Fridrih Merc, lider CDU, naglašava da su "planovi potrošnje predloženog nacrta budžeta EU preterani".

Ipak, Nemačka podržava nove prioritete budžeta, poput jačanja konkurentnosti i odbrane, uz ocenu da je to "pravi kurs da Evropa bude snažna u budućnosti".

Kao ekonomski najjača članica, Nemačka doprinosi četvrtinom sredstava budžetu EU, što dodatno naglašava njen stav protiv predloženih mera.

Nacrt naišao na negodovanje i odbacivanje i širom Evrope: Orban najoštrije reagovao

Ursula fon der Lajen opisala je budžet kao "najambiciozniji u istoriji EU". Istakla je da će finansiranje delimično doći iz novih prihoda, ali da će doprinosi članica ostati stabilni, uz poštovanje vladavine prava.

Komesar EU za budžet Pjotr Serafin istakao je da budžet odgovara trenutnim izazovima i priprema EU za budućnost.

Međutim, osim komesara Evropske komisije čini se da malo ko u Evropskoj uniji deli optimizam povodom ovog nacrta.

Štaviše, osim Nemačke, nacrt je naišao i na oštra negodovanja iz Holandije, koja budžet ocenjuje kao "prevelik".

Francuski ministar za evropske poslove Žan-Noel Baro nazvao je predlog "ambicioznim", ali je najavio smanjenje francuskog doprinosa od 2026. godine.

Unsplash

 

Budžet predviđa 451 milijardu evra za konkurentnost i inovacije, 131 milijardu za odbranu i 100 milijardi za podršku Ukrajini.

Međutim, smanjenje sredstava za Zajedničku poljoprivrednu politiku na 300 milijardi evra, u odnosu na 387 milijardi u prethodnom periodu (2021–2027), izazvalo je proteste poljoprivrednika.

Udruženje Copa-Cogeca organizovalo je demonstracije u Briselu, nazvavši predlog "provokacijom", dok je predsednik francuskog sindikata FNSEA Arno Ruso upozorio da će se poljoprivrednici vratiti ako njihovi zahtevi ne budu ispunjeni.

Evropska komisija ističe da je 300 milijardi za poljoprivredu "minimalan iznos" koji članice mogu dopuniti iz drugih fondova.

Najoštriji u svojoj reakciji na nacrt budžeta bio je mađarski premijer Viktor Orban, koji ga je nazvao "opasnim kockanjem".

"Šokantne informacije o budžetu EU koje su procurile otkrivaju opasno kockanje: Ukrajina bi dobila ogroman finansijski podsticaj, dok evropski poljoprivrednici gube podršku. Ovaj plan rizikuje da marginalizuje ruralnu Evropu i ugrozi porodice širom kontinenta", napisao je i dodao:

"Brisel ne sme napustiti evropske poljoprivrednike da bi finansirao Ukrajinu", napisao je Orban u objavi na svom "X" nalogu.

"Od Brisela do Budimpešte, nezadovoljstvo se širi. Dok globalističke birokrate planiraju da iscrpe evropski novac u Ukrajinu, naši poljoprivrednici se dižu da brane svoju budućnost. Predlog budžeta Evropske komisije nije samo nepravedan, već nije ni pogodan za pregovore", napisao je on i dodao:

"Mađarska čvrsto stoji, uvek ćemo stavljati naše porodice na prvo mesto – Brisel mora biti zaustavljen".

Evropski parlament revoltiran predlogom Komisije

Predstavljanje predloga budžeta EU ni u Evropskom parlamentu nije prošlo bez oštrih kritika, jer su poslanici izrazili duboko nezadovoljstvo Višegodišnjim finansijskim okvirom (MFF), kako se naziva budžet EU. Oni su odmah zapretili da neće započeti pregovore o ovom dokumentu.

Štaviše, ono što je Pjotr Serafin, izložio pred poslanike ocenjeno je kao da "pregovori počinju na pogrešan način", kako piše "Euronews".

"Predsednica Komisije Ursula fon der Lajen daje više informacija medijima na konferenciji za štampu nego vi nama", požalio se belgijski poslanik Johan Van Overtveldt, predsednik odbora.

Neki od njegovih kolega istakli su nedostatak konkretnih cifara, zvaničnih dokumenata i materijala za pripremu diskusije sa komesarom.

Komesar Serafin, priznajući nezadovoljstvo, izjavio je da je rano napustio sastanak Komisije na kojem se donose odluke kako bi prisustvovao sednici Parlamenta i prvi predstavio predlog, "u znak priznanja uloge Parlamenta".

Tanjug/AP Photo/Pascal Bastien

 

Poslanici su takođe bili veoma kritični prema sadržaju predloga, koji iznosi 1,26 odsto bruto nacionalnog dohotka EU.

"Ovo sigurno nije 'istorijski budžet' kako Evropska komisija pokušava da ga predstavi. Na istom je nivou kao budžet EU u prethodnih sedam godina", rekao je Zigfrid Murešan, jedan od izvestilaca za MFF iz Evropske narodne partije (EPP), tokom konferencije za štampu.

"Pokušaj Komisije da nas ubedi da je ovo značajno povećanje je obmanjujući. Povećanje dolazi samo zbog prilagođavanja stopi inflacije i zato što moramo vratiti fond Next Generation EU", dodao je, misleći na vanredne linije finansiranja za oporavak nakon pandemije kovida 19.

Kao i mnoge njegove kolege, Murešan smatra da su ključni zahtevi Parlamenta ignorisani. Jedna od najspornijih tačaka tiče se takozvanih "Nacionalnih i regionalnih partnerskih planova", prema kojima bi se sredstva EU raspoređivala.

"Ovaj predlog je pokušaj renacionalizacije EU", rekao je Murešan komesaru Serafinu i ponovio na konferenciji za štampu.

Za usvajanje budžeta potrebna saglasnost Evroparlamenta i svih država članica EU

Ovo protivljenje nacionalnim planovima ponovljeno je u zajedničkoj izjavi lidera centrističkih većinskih grupa u Parlamentu — EPP, Socijalisti i demokrati, Obnovimo Evropu i Zeleni/EFA.

Oni smatraju da bi nacionalni planovi dali više moći državama članicama da direktno pregovaraju sa Komisijom, zaobilazeći ulogu Parlamenta.

"Evropski parlament neće prihvatiti nikakvo smanjenje parlamentarnog nadzora i legitimne demokratske kontrole i provere trošenja sredstava EU", navodi se u izjavi.

Još jedan problematičan aspekt je spajanje fondova za koheziju i poljoprivredu, koje većina poslanika želi da vidi finansirane iz zasebne budžetske linije i pravne osnove.

Bolje je primljen predlog o "vlastitim resursima" — porezima uvedenim na nivou EU koji bi, prema Komisiji, trebalo da generišu 58,5 milijardi evra godišnje.

profimedia

 

Nekoliko poslanika podržalo je ideju o povećanju prihoda uvođenjem carina na duvanske proizvode i oporezivanjem kompanija sa neto godišnjim prometom od najmanje 100 miliona evra.

Za usvajanje MFF-a potrebna je regulatorna saglasnost Evropskog parlamenta uz jednoglasnu saglasnost država članica EU: većina poslanika mora odobriti konačni tekst da bi on stupio na snagu.

U ovoj fazi, Parlament može odbiti da započne pregovore, upozorili su izvestioci. Poslanici bi mogli usvojiti rezoluciju kojom se od Komisije traži da povuče svoj predlog i predstavi novu osnovu za pregovore.

Međutim, to bi bila krajnja mera, rekla je ko-izvestilac Karla Tavares iz Socijalista i demokrata za Euronews.

"Želimo da izvršimo pritisak i radimo sa Komisijom kako bismo pronašli kompromis prihvatljiv za sve", istakla je ona.

Komentari (0)

Evropa