Evropa

Demonstranti ometali intervju liderke AfD Alis Vajdel, javni servis najavio mere predostrožnosti zbog incidenta

Komentari
Demonstranti ometali intervju liderke AfD Alis Vajdel, javni servis najavio mere predostrožnosti zbog incidenta
Demonstranti ometali intervju liderke AfD Alis Vajdel, javni servis najavio mere predostrožnosti zbog incidenta - Copyright Tanjug/AP/Kay Nietfeld

Autor: Tanjug

22/07/2025

-

08:40

veličina teksta

Aa Aa

Demonstranti su ometali intervju liderke nemačke krajnje desničarske stranke Alternativa za Nemačku (AfD), Alise Vajdel, tokom televizijskog prenosa uživo na nemačkoj javnoj televiziji ARD, zbog čega su neki delovi bili nečujni za publiku.

Grupa od dvadesetak demonstranata aktivista, među kojima su bili i članovi antifašističkih organizacija i umetnički kolektiv "Centar za političku lepotu", okupila se ispod privremenog studija u Berlinu, piše Gardijan.

Uz zvučnu podršku sa zvučnika i uzvikivanja pristunih, demonstranti su svojim zviždanjem, vikanjem i muzikom ometali intervju, zbog čega su neki delovi razgovora bili nečujni za gledaoce.

Intervju je bio deo letnjeg serijala ARD u kojem se političari različitih stranaka suočavaju sa novinarima.

Prema saopštenju ARD-a, emiter nije bio unapred obavešten o protestima, a policija nije intervenisala tokom događaja.

Kako se navodi, iako je Vajdel pokušala da ublaži situaciju, nazivajući demonstrante "nevladinom organizacijom finansiranom od poreza građana", počela je da izgleda "frustrirano" kako je intervju odmicao.

Ubrzo nakon incidenta, ARD je saopštio da će izvući zaključke iz ovog događaja i preduzeti mere predostrožnosti za ubuduće, iako nije odlučeno da li će intervju biti ponovljen.

Novi zahtevi za ponovnim snimanjem stigli su i od AfD-a, koji je insistirao da bi intervju trebalo ponovo da se snimi kako bi Vajdel dobila priliku da pravilno odgovori na pitanja.

Kritike su stigle i sa strane medija i opozicije, koji su optužili ARD da je svojim "pasivnim pristupom protestima samo povećao publicitet AfD-u", ističe pomenuta medijska kuća.

Opozicioni mediji poput "Frankfurter Algemajne Cajtung" ocenili su da su protesti zapravo pružili AfD-u platformu za predstavljanje "narativa žrtve, što je karakterističan politički trik te stranke".

Protesti nisu bili unapred prijavljeni, a novinar Markus Prajs rekao je da su demonstracije otežale intervju, ali i da su bile dobrodošao izraz demokratskog prava na protest, preneo je Dojče vele.

Policija nije obavila nikakva hapšenja, ali razmatra da li će da pokrene postupak protiv organizatora protesta.

List "Neuer Zürcher Zeitung" (NZZ) i časopis "Stern" kritikovali su ARD jer nisu prekinuli intervju, čime je, kako su istakli, stranka AfD dobila "neplaniranu medijsku promociju".

Iako je AfD kontroverzna stranka koja se suočava s optužbama za ekstremizam, analitičari smatraju da je od presudne važnosti da svi političari, uključujući i one iz krajnje desnice, imaju mogućnost neometanog izlaganja svojih stavova.

Nakon što je intervju završen, ARD je saopštio da će uzeti u obzir iskustva iz ovog incidenta i preduzeti odgovarajuće korake u cilju poboljšanja izveštavanja u budućnosti.

Komentari (0)

Evropa